En yüksek cinayet oranına sahip ülkeler sizi şaşırtabilir. Modern dünyanın her şeyden güvenli bir yer olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak dünyanın ne kadar güvensiz olabileceğini görmek şok edici. Bugünün listesinde, uluslararası cinayet oranı istatistiklerini kullanarak dünyaya bir göz atacağız. Her yıl 100.000 kişi başına düşen cinayetlerin sayısına göre, bu istatistikler hangi ülkelerin en yüksek cinayet oranına sahip olduğunu görmemizi sağlayacaktır. En çok cinayeti olan ülkelerin hangileri olduğunu bilmek ister misiniz? Dünyanın en yüksek cinayet oranına sahip 15 ülkesini derledik.

Dünyadaki En Yüksek Cinayet Oranına Sahip 15 Ülke

15. Saint Vincent ve Grenadinler, 25.6


Yaklaşık 390 kilometre karelik bir alana sahip olan  Saint Vincent ve Grenadinler, son derece yüksek cinayet oranına sahip küçük bir Karayip ülkesidir. INTERPOL istatistikleri, cinayetlerden – tecavüzler, soygunlar, ağırlaştırılmış saldırılar ve hırsızlıkların da Saint Vincent ve Grenadines’de işlenen oldukça yaygın suçlar olduğunu öne sürüyor.

14.Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 28.3


Orta Afrika’da bulunan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, doğal kaynaklar açısından son derece zengin bir ülkedir ancak siyasi istikrarsızlık, yıkıcı iç savaşlar, altyapı eksikliği ve yaygın yolsuzluk, özellikle yüksek cinayet oranıyla büyük bir suçluluk için bir üreme alanı yaratmıştır.

13.Trinidad ve Tobago, 28.3


Her ne kadar Trinidad ve Tobago, ABD ve Kanada’dan sonra Amerika’da kişi başına en zengin üçüncü ülke olmasına ve yüksek gelirli bir ekonomi olarak kabul edilmesine rağmen, bu Karayip ülkesi, dünyadaki en yüksek cinayet oranına sahip ülkeler arasında listelenmiştir. Son yıllarda, ortalama olarak, her yıl 100.000 kişiden 28’i öldürüldü.

12.Bahamalar, 29.8


Eski bir İngiliz taç kolonisi olan Bahamalar, Atlantik Okyanusu’nda 700’den fazla adadan oluşan bir ada ülkesidir. Turizm ve finanse dayalı ekonomisi ile nispeten zengin bir ülke olmasına rağmen, Bahamalar Karayip komşularıyla aynı sorunla başa çıkmakta başarısız oldu. Örneğin, 2013’te ülkede yaklaşık 120 kişi öldü ve bu da yaklaşık 30 kişilik cinayet oranına katkıda bulundu.

11.Kolombiya, 30.8

Güney Amerika’nın kuzeybatısında yer alan Kolombiya, ilaç üretimi ve ticareti ile ünlüdür. Bu, zengin soylu İspanyol aileleri ile fakir Kolombiyalıların çoğunluğu arasında bölünmüş, oldukça ayrışmış toplumla birleştiğinde, birçok cinayete yalnızca cinayetlerde değil, aynı zamanda kaçırma, soygun, ağırlaştırılmış saldırı ve diğer suçlarda da yer verilmesine yol açmıştır.

10. Güney Afrika, 31


Yaklaşık 54 milyon kişiye ev sahipliği yapan Güney Afrika’da çok yüksek oranda cinayet, saldırı, tecavüz ve diğer şiddet suçları bulunuyor. Yerel polis tarafından yayınlanan istatistikler, Güney Afrika’da her gün yaklaşık 50 kişinin öldürüldüğünü ve bunun gerçekten endişe verici bir rakam olduğunu gösteriyor. Neyse ki, cinayet oranı yavaş yavaş azalmaktadır.

 

9. Saint Kitts ve  Nevis, 33.6


Batı Hint Adaları’nda yer alan Saint Kitts ve Nevis, hem bölgeler hem de popülasyonda Amerika’nın en küçük egemen devletidir. Ancak bu küçük ülkede yaşayan 50.000 insan arasında bile, başkalarını öldürmekten sakıncası olmayanların önemli bir kısmı var. 100.000 kişi başına ortalama 33,6 cinayet oranı ile Saint Kitts ve Nevis 9. sırada yer alıyor.

8. Svaziland, 33.8


Çoğunlukla Güney Afrika ile çevrili olan Svaziland, 1 milyonun üzerinde nüfusuyla Afrika’nın en küçük ülkelerinden biridir. Ancak, cinayet olayına ilişkin rakamlar Svaziland’da küçük olmaktan uzaktır. Sadece muazzam bir suçluluk değil, aynı zamanda aşırı yoksulluk ve AIDS veya tüberküloz gibi hastalıklar, yerel halkın tahmini ile ortalama yaşam beklentisi sadece 50 yıldır.

7. Lesotho, 38

Lesotho, Güney Afrika’da bulunan başka bir Afrika ülkesidir. Konumu ve büyüklüğü dışında Swaziland ile kontrol edilemez bir cinayet oranıyla bir şey daha paylaşıyor. Ülke nüfusunun yaklaşık yarısı, muazzam suçlu olmasından ve yıllık cinayet oranından kısmen sorumlu olan yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

6. Jamaika, 39.3


Occupying an area of 11,000 square kilometers (4,250 square miles), Jamaica is another representative of the Caribbean. For many years, the country has been notorious for having one of the world´s highest homicide rates and the latest statistics by United Nations Office on Drugs and Crime has confirmed that. The murders and violent crimes are particularly frequent in large cities such as Kingston, the capital.

5.Guatemala, 39.9


Yaklaşık 16 milyonluk nüfusuyla Guatemala, Orta Amerika’nın en kalabalık ülkesidir. Her ay ortalama 100 cinayet işlenen Guatemala, dünyanın en yüksek 5. cinayet oranına sahip ülkesi oldu. Örneğin, 1990’larda Escuintla şehri, 100.000 kişi başına yıllık 165 cinayet oranına sahipti.

4.El Salvador, 41.2

Uzun süreli ve yıkıcı iç savaştan derinden etkilenen (1979 – 1992) El Salvador, Orta Amerika ülkesi ve yaklaşık 6,3 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Bu ülkede son derece yüksek cinayet oranı, önemli olaylar, çete bağlantılı suçlar ve çocuk suçluluğu ile belirgindir. Örneğin, 2004’te, Salvador’da işlenen cinayetlerin% 60’ı, güç ve bölge için rekabet eden yerel çeteler tarafından gerçekleştirildi.

3.Belize, 44.7


22.800 kilometrekarelik bir alanı ve yaklaşık 340.000 nüfuslu bir nüfusu ile Belize, Orta Amerika’daki en yoğun nüfuslu ülkedir. Ancak şaşırtıcı doğal güzellikleri ve yaban hayatı olmasına rağmen, bu ülke yaşamak için iyi bir yer olmaktan uzaktır. 100.000 kişi başına yaklaşık 45 cinayet büyük cinayet oranı Belize’yi dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri yapmaktadır. Özellikle 2007 yılındaki cinayetlerin yarısının meydana geldiği Belize Şehri bölgesinde cinayetler özellikle sık görülür.

2.Venezuela, 53.7

Güney Amerika’nın kuzey kıyısında yer alan Venezüella, dünyanın önde gelen petrol ihracatçılarından biri olarak, aynı zamanda yaygın ve alışılmadık derecede yüksek cinayetlere sahip bir ülke olarak da bilinmektedir.  Venezüella’da her yıl 100.000’den fazla 50 kişi öldürülüyor ve bu sayı son on yılda sürekli olarak artıyor .

1.Honduras, 90.4

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Bürosu’na göre, yaklaşık 8,25 milyon kişiye ev sahipliği yapan Honduras, dünyadaki tüm ülkelerin en yüksek cinayet oranına sahiptir. 100.000 kişi başına 90,4 ölümcül olmayan ortalama oranı, bu ülkede, hemen hemen her 1.000’inci kişinin öldüğü anlamına gelir. Honduras popüler bir tatil beldesi olduğundan, turistler genellikle çeşitli şiddet suçlarının kurbanı olarak hedef olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here