Adalar turizm için büyük bir gelir kaynağıdır. Ada turizmi canlı ve dinamiktir. Peki, dünyada en az ziyaret edilen adalar hangileri biliyor musunuz? Bu adalar bir cennet olsa da yakın zamanda su altında kalınacağına inançları ile bir çoğu turizm endüstrisine sahip olamıyor. İşte o adalar:

Dünya En Az Ziyaret Edilen Adalar

13. Cook Islands – 121,000

Güney Pasifik Okyanusunda bulunan Cook Adaları her yıl 121.000 turist ağırlıyor. Turizm, ihracat gibi gelir kaynakları ile ekonomisini sağlayan bu adayı ziyaret etmek isterseniz, Auckland ve Sydney’den  uçuş yapabilirsiniz.

12. Samoa – 116,000

Daha önce Batı Samoa olarak adlandırılan ve Amerikan Samoası’ndan farklı olan Samoa – Avustralya’nın kuzeydoğusunda bulunan Okyanusya’lı bir ülkedir. Volkanik patlamalar nedeniyle Pasifik’ten yükselen adalar, en yüksek dağına çıkmak isteyen maceraperestlerle popüler.  Herhangi bir ziyarete özgü, geleneksel Samoan yolu olan fa’a Samoa’ya doğru ilerliyor. Yüzyıllarca süren sömürge yönetimine rağmen, Samoa’lar geleneklerine ve kültür tarihine olan güçlü bağlarını hiçbir zaman kaybetmemişlerdir.

11. Saint Vincent & the Grenadines – 71,000

Dünyada en az ziyaret edilen adalarıdan bir taneside Saint Vincent & the Grenadines adası.  Venezuela’nın yakınında bulunan bu adaya yılda ortalama 70.000 turist geliyor. Karayip Korsanları’nın çekildiği ada olduğu için bu turist sayısı artış göstermiştir.

10. Anguilla – 71,000

Dünyanın en az ziyaret edilen adaları arasında Anguilla adası yer alıyor. Kuzey Amerika kıtasında yer alan adanın yüzölüçümü 91 km2 dir. Maldivlerden daha uygun bir fiyata Maldivler konforunda bir tatil geçirebilirsiniz.

9. Timor Leste – 60,000

Eski bir Portekiz kolonisi olan Doğu Timor’un küçük bir ulusu  1975’te bağımsızlığını ilan etti. Bir adayı Endonezya ile paylaştığında, Endonezya ordusu bu doğu bölgesini işgal etti ve onu Endonezya eyaleti ilan etti. On yıllar süren savaş ve 100.000 ölüden sonra Endonezya, 1999’da iddiasını bıraktı ve Timor Leste, yeni yüzyılın ilk yeni ülkesi olan devlet olduğunu 2002’de ilan etti. Endonezya ve Malayca dillerinde “timur”, “doğu” anlamına gelir; dolayısıyla yerli halk ülkenin adını Doğu-Doğu’dur diye andı. Turistler, ülkenin yüksek dağ sıralarını ve kuzey mercan resiflerini sık sık ziyaret ediyor.

8. Solomon Adaları – 24.000 *

Solomon Adaları, dünyadaki en az ziyaret edilen ada ülkelerinden başlayarak 1978’de bağımsızlık kazanmadan önce bir İngiliz denizaşırı toprağıydı. Pasifik’teki en kanlı ve en önemli İkinci Dünya Savaşı sırasında biri Guadalcanal adasında ve çevresinde gerçekleşti. . Dalış ve turizm, adalar zinciri için önemli endüstriler olmasına rağmen, altyapı ve ulaşım fakirdir.

7. American Samoa – 20,000*

Samoa’nın doğusundaki ikametini üstlenerek, Amerikan Samoa’sı, Güney Pasifik’te ABD’ye ait olmayan bir bölgedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en güneydeki kısımda yer alan adalar nadiren turist ziyaretine maruz kaldı.

6. Comoros -15,000

2010 yılında sadece 15.000 turist alan Komor, listemizde yer alan 2  Afrika ülkesinden biridir. Madagaskar ile Mozambik arasında bulunan toplam nüfusun% 2’den azı yabancı ziyaretçiler olarak ülkeye geldi. 1975’te bağımsızlığından bu yana turistleri bekleyen çeşitli darbeler yaşadı. Boş zaman turizmi, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan ülke için gerçekten önemli bir faktör değildir.

5. Dominica – 8,00

Eskiden Dominique olarak bilinen Dominika, Küçük Havzalarda hala genç jeotermal volkanik faaliyetlerle inşa edilmiş en genç adadır. Geniş doğal güzellikleri ve nadir bulunan bitki, hayvan ve kuş türlerinden dolayı “Karayiplerin Doğa Adası” olarak adlandırılan Dominika, dünyanın ikinci büyük kaplıcasına sahiptir: Kaynar Göl. Ziyaretçiler yemyeşil plaj bitki örtüsü ve iç yağmur ormanları tarafından şaşkına çevrilir. Dominica pek çok turist getirmiyor ve bu şekilde kalmak istiyor.

4. São Tomé and Príncipe – 8,000

En az ziyaret edilen Afrika ada ülkesi olan São Tomé ve Príncipe (ülkenin iki başlıca adası) Portekizce 15. yüzyıla gelene kadar yerleşim görmemiştir. (Daha sonra Atlantik köle ticaretinde önemli ticaret merkezleri haline gelmişlerdi.) Yakında şeker, kahve ve kakao çevresinde gelişen köle bağımlı plantasyon ekonomisine sahiptir. Afrika’nın en demokratik ülkelerinden biri olan São Tomé ve Príncipe, turizm altyapısının eksikliği nedeniyle gelişmiş bir turizm endüstrisine sahip değil (2010 yılında yalnızca 8 bin ziyaretçi) ancak ekonomisini çeşitlendirmek ve küçük ulusa daha fazla yabancı çekmek için çalışmatadır.

3. Niue – 7,000,

 Kiribati, dünyanın en az ziyaret edilen üçüncü ada ülkesi. Uzaktaki Pasifik adaları 1979’da İngiltere’den bağımsızlığını kazandı, ancak kaderi iklim değişikliği nedeniyle hemen hemen mühürlendi. Deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle Kiribati’nin tamamen su altındaki ilk ülke olacağına inanılıyor. Böylece, 21. yüzyılın başından bu yana, Kiribati’nin siyasi önderliği yerli halkı diğer ülkelere göç ettirmeye teşvik ediyor.

2. Marshall Islands – 5,000*

Marshall Adaları, Amerika Birleşik Devletleri’yle serbest adaları arasında. Ülkenin az sayıdaki doğal kaynağı, çeşitli ekonomileri zorlaştırıyor. Turizm, Kiribati gibi adalar da yükselen deniz seviyeleri tehlike altında olduğu için büyük bir gelir kaynağı haline gelmeyecektir. Marshall Adaları, böylece dünyanın ikinci en az ziyaret edilen ada ülkesidir.

1. Tuvalu – 1,000

Tuvalu: Dünyanın en az ziyaret edilen ada ülkesi. 2014 yılında yalnızca 1.000 turiste ev sahipliği yapan Tuvalu, 1978’de bağımsızlığa kadar Gilbert ve Ellice Adaları olarak bilinen Kiribati ile birlikte bir İngiliz kolonisinin parçası oldu. Her yıl ülkeye 150’den fazla uçuşla  ve en az konaklama ile bilinir. Tuvalu esasen var olmayan bir turizm endüstrisine sahiptir ve ziyaretçilerin çoğu işle ilgili geziler için gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here