Dünyanın en büyük camisi hangisi biliyor musunuz? Büyük ihtimal biliyor ve emin olamıyorsunuz. Dünyanın bir çok müslüman ülkesinde binlerce cami bulunmakta ve bu camilerden bir çoğu büyük ve oldukça görkemli. En büyük cami hangi ülkede, en büyük camiler hangileri gelin birlikte öğrenelim.

Dünyanın En Büyük Camisi

10. Baitul Mukarram, Bangladeş

Bangladeş’in ulusal camisi dünyanın en büyük 10. camisi. Bangladeş’in başkentinde yer alan caminin 30.000 kişilik kapasitesi mevcuttur. Her yıl binlerce kişi bu camiye giderek ibadetlerini yerine getirmektedir.

dünyanın en büyük camisi

9. Jama Cami , Delhi Hindistan

1656 yılında inşa ettirilen cami Hindistan’ın en önemli tarihi miraslarından birisidir.

dünyanın en büyük camisi

8. Sheikh Zayed Camisi

Abu Dabi Sheikh Zayed Cami Birleşik Arap Emirlikleri en büyük camisi ve dünyanın sekizinci büyük camiidir.

dünyanın en büyük camisi

7.Badshahi Camii, Lahore, Pakistan

Badshahi Cami veya Lahor ‘ İmparator Camii ‘ Pakistan ve Güney Asya’da ikinci büyük camisi ve dünyada yedinci en büyük camisi. Babür döneminin güzellik, tutku ve ihtişam örneğini telil eden cami, Pakistan’ın en ünlü dönüm noktası ve önemli bir turistik merkezidir.

dünyanın en büyük camisi dünyanın en büyük camisi

6. Faysal Cami, Pakistan.

Faysal Cami Pakistan ve Güney Asya’daki en büyük camisi ve dünyanın en büyük altıncı camidir. 5000 m2 kapalı alana sahiptir.

dünyanın en büyük camisi

5.Hassan II Camisi

Fas’ın en büyük camisi ve dünyanın beşinci en büyük camisi Kazablanka’dadır. Fransız mimar Michel Pinseau tarafından tasarlanan ve Bouygues tarafından inşa  edilen camide 25.000 oda ve cam zemin bulunmaktadır.

dünyanın en büyük camisi

4. İstiklal Cami

İstiklal Cami ya da  dünyanın en büyük 4. camisidir.

dünyanın en büyük camisi

3. İmam Rıza Türbesi

Dünyanın en büyük camileri arasında yer alan İmam Rıza Türbesi içerisinde Razavi Üniversitesi, dua salonları, yemekhane, kütüphane, müze, dört seminer salonu bulundurmaktadır.

dünyanın en büyük camisi

2. El-Mescid – i Nebevî

 Sık sık Peygamber Camii olarak adlandırılan El-Mescid – i Nebevî , Medine kentinde bulunan bir camidir. İslam Hazreti Muhammed’in son dinlenme yeri olarak bilinen Cami  müslümanlar için ikinci en kutsal yerkabul edilir ve dünyanın en büyük ikinci camisidir.

dünyanın en büyük camisi

1. Mescid-i Haram , Mekke , Suudi Arabistan

Mescid-i Haram , dünyanın en büyük camisi. Mekke kentinde bulunan, cami Ulu Cami olarak da bilinir. Mevcut yapısı , açık ve kapalı dua boşluklar dahil 4.008.020 metrekare ( 990,40 dönüm) bir alanı kaplamaktadır ve Hac döneminde , dünyadaki insanların büyük yıllık buluşmalarından biri sırasında dört milyon müslümanın ziyaret ettiği camidir.

dünyanın en büyük camisi


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here