Dünyada binlerce şelale var. Bu şelaleler eko sistem için oldukça önemli. Şelaleler aynı zamanda turizme de önemli katkı sağlamaktadır. Peki dünyanın en büyük şelalesi kaç metre biliyor musunuz? Görselleri de görünce ihtişamına inanamayacağınız dünyanın en büyük şelaleleri sizin için bu yazıda.

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

10. Browne Falls,Yeni Zelanda – 836 m (2,743 ft)

Yeni Zelanda, nefes kesen güzel şelaleleri ile ünlüdür ancak bunlardan sadece bir tanesi listeye girmiştir. Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Fiordland Ulusal Parkı’nda bulunan Browne Falls, çok sayıda bitki türü ve kuşa ev sahipliği yapan muhteşem manzara ile çevrilidir.

9.James Bruce Falls, Kanada- 840 m (2,756 ft)

James Bruce Falls,Britanya Kolumbiyası, Kanada’daki Princess Louisa Marine Provincial Park’ında yer alır ve Princess Louisa Inlet başındaki kayalıklardan aşağı inen birkaç düzine şelale içindedir.

8. Puukaoku Falls, Hawai, Amerika – 840 m (2,756 ft)

Puukaoku Şelaleleri, Molokai Adası’nın kuzeydoğu kesiminde bulunan dünyanın en yüksek uçurumlarından (Haloku Kayalıkları) oluşmuştur. Şelale, uçurumun içinde olduğu için nadiren görülüp, fotoğraflanmıştır.

7.Balaifossen, Norveç- 850 m (2,789 ft)

Balaifossen, Norveç’teki en yüksek şelalelerden biridir ve ülkenin güneyindeki Ulvik belediyesinde bulunmaktadır.

6. Vinnufossen, Norveç – 860 m (2,822 ft)

Norveçli Romsdal ilçe’sinde Sunndal belediyesinde, Sunndalsora köyünün doğusunda bulunan Vinnufossen, Avrupa’nın en yüksek şelalesi ve dünyanın 6. büyük şelalesidir.

5. Yumbilla Falls, Peru – 896 m (2,940 ft)

Amazon’un kuzeyindeki Perulu bölgedeki yemyeşil yağmur ormanlarının derinliklerinde saklı olan Yumbilla Falls, 896 m (2,940 fit) uzunluğunda dünyanın en büyük şelalesi ünvanına sahip şelalerinden bir tanesidir.. Peru Ulusal Coğrafya Enstitüsünden araştırmacılar tarafından hazırlanan bir raporun ulusal gazetelerde ve daha sonra uluslararası medyada yayınlandığı 2007 yılındaki gibi uluslararası alanda da bilinir hale geldi.

4. Oloupena Falls, Hawaii, Amerika- 900 m (2,953 ft)

 
Oloupena Şelalesi, Molokai Adası’nın kuzeydoğu kesiminde yer alan bir şelale ve 900 m (2,953 ft )’lik çarpıcı yüksekliği, dünyadaki dördüncü en yüksek şelale olarak kabul edilmektedir. Kısa, mevsimlik bir derede oluşmuş ve dünyanın en uzun deniz kenarı kayalıklarından birinin kenarındadır.

3. Tres Hermanas Falls, Peru – 914 m (2,999 ft)

 
Peru’nun korunan Parque Nacional Otishi Ulusal Ormanı’nda bulunan Tres Hermanas Şelalesi  dünyanın üçüncü en yüksek şelalesidir. Şaşırtıcı bir şekilde 914 m yükseklikte yükselir ve akışı kesen üç farklı tabaka veya basamaklardan oluşur.

2. Tugela Falls, Güney Afrika – 948 m (3,110 ft)

Tugela Şelaleleri, Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal Eyaletindeki Royal Natal Ulusal Parkı’nda bulunan mevsimlik şelalelerin bir kompleksidir. Genellikle dünyanın ikinci en yüksek şelalesi olarak kabul edilir, aslında Angel Falls yerine dünyanın en yüksek şelalesi olabilir.

1. Angel Falls, Venezuela – 979 m (3,212 ft)

Venezuela’nın Bolívar Eyaleti, Gran Sabana bölgesindeki Cuyama Cayana Ulusal Parkı’ndaki Auyantepui Dağı’nın kenarında yer alan Angel Falls, şaşırtıcı yüksekliği 979 m (3,212 ft) olan ve dünyanın en yüksek kesintisiz şelalesidir. Şelale ülkenin en popüler turistik yerlerinden biridir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here