Tüketim kültürü içine doğmuş en başarılı işlerden bir tanesi AVM sistemi. Tüm mağazaların bir binanın içerisinde bulunması şatışı artırmakta ve bu sebeple dünyanın her yerine her yıl onlarcası yeniden kurulmaktadır. Her şehre bir alış veriş merkezi kurulmasının da en önemli sebebi ticaret elbette. Özellikle turizmin olduğu bölgelerde mutlaka bir tanesini görebileceğimiz AVM’ler için harcanan milyon dolarlar elbette karşılığını buluyor. Gelin birlikte dünyanın en büyük alış veriş merkezi hangisi yakından bakalım.

Dünyanın En Büyük Alış Veriş Merkezi

10. Sunway Pyramid

dünyanın en büyük alış veriş

Mısır stili piramidi önünde, önde duran bir aslan muhafızı ile tanınan bu Malezya alışveriş merkezi, 4 milyon metrekareyi kapsıyor.

9. Cevahir AVM

dünyanın en büyük alış veriş İstanbul, Türkiye’de bulunan ve Türkiye’de yaşayan her kadının bildiği Cevahir alış veriş merkezi , Avrupa’nın en büyük 2. alışveriş merkezidir.

8. Mid Valley Megamall

dünyanın en büyük alış veriş

Bir alışveriş merkezi, bir ofis kulesi bloğu, 30 ofis ve 2 otelden oluşan bu alışveriş merkezi, Kuala Lumpur, Malezya’da yer almaktadır.

7. Isfahan City Center

dünyanın en büyük alış veriş
6,5 milyon metrekare kaplayan İsfahan City Center, 5 yıldızlı bir otel, bir alışveriş merkezi ve uluslararası finans merkezi içermektedir.

6. CentralWorld

dünyanın en büyük alış veriş
Bangkok, Tayland’da bulunan bu alışveriş dahil olduğu plaza otel, kule ile 1 milyon metrekareyi kapsıyor.

5. Fars Shopping Complex

dünyanın en büyük alış veriş Ayrıca İran Körfezi Kompleksi olarak bilinen bu AVM, İran’da bulunan 450.000 metrekarelik bir alışveriş merkezidir. 2500 mağazalı bu alış veriş merkezi de dünyanın en büyük alış veriş merkezleri arasında 5. sırada.

4. 1 Utama

dünyanın en büyük alış veriş
Malezya’daki en büyük alışveriş merkezi olan 1 Utama, 5 milyon metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

3.SM City North EDSA


Quezon şehrinde bulunan bu alış veriş merkezi , Filipinler’in en büyük alışveriş merkezi ve 482.878 metrekare kiralanabilir alanda dünyanın üçüncü büyük alış veriş merkezidir. .

2. Golden Resources Mall

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuzeybatı Dördüncü Çevre Yolu yakınında bulunan bir alışveriş merkezidir. Açılış sırasında brüt kiralanabilir alan tarafından en büyük alışveriş merkezi olmuştur. 2005 yılında, Çin’in Dongguan kentindeki New South China Mall tamamlandığında dünyanın en büyük ikinci alışveriş merkezi olarak 2. sıraya yerleşmiştir.

1.New South China Mall


Yeni Güney Çin Alışveriş Merkezi, dünyanın en büyük ve aynı zamanda en fazla kullanılmayan alana sahip alışveriş merkezi olarak biliniyor. 2005 yılında açılan alış veriş merkezi 2015 yılına kadar oldukça boş mağazaya sahipten, 2018 Ocak sonra perakendecilerin kiralaması ve içerisindeki eğlence merkezi, sinema salonları sayesinde ayakta kalmayı başarmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here