Herkes çikolatayı sever. Sevmiyorum diyen ise yalan söylemiş olur! Çikolata dünyada en çok satılan yiyecekler arasındadır. Ve çikolata bağımlılık yapar. Abartılmadan yenildiği zaman faydaları çok fazladır. Herkesin sevdiği ve alternatif markalardan tükettiği çikolataların en pahalılarını sizler için derledik. “Sahi bir çikolata için o kadar para verilir mi ?” sorusunu sorabilirsiniz! İşte dünyanın en pahalı çikolatası hangisi gelin birlikte bakalım.

Dünyanın En Pahalı 10 Çikolatası

10.

To’ak Çikolata’sının bir kutusu günümüzde 355 dolardır. Yani 1343 TL. Bu kadar pahalı olmasının sebebi ise  yalnızca ekvator’un “Nacional” olarak adlandırılan, genetik olarak ilk evcil kakao ağaçlarına kadar uzanan kakao çekirdeklerini kullanması.

9.

DeLafée, orta ve alt sınıftaki çoğu insanın bilmediği üst düzey lüks markalardan biridir.  Sikkesiz çikolata yaparlar ve çikolataları 24 ayar altın yaprak ile kaplanır. Sadece iki küçük çikolata fiyatı 57 USD’dir.

8.

En pahalı mücevhersiz yumurta çikolata Golden Speckled’dır.  10.000 dolardan fazla bir fiyata satılmıştı. Biberiye, Japon siyah sirke, ardıç meyvesi ve yenilebilir altın yaprağı ile bu çikolatayı yapmak için üç gün sürmüştür.

7.

İsviçre’nin Altın Çikolata Kutusu’ndaki DeLafée, çikolatasının fiyatı ise 330 USD’dir.

6.

Şu an hizmete kapanmış olan Noka çikolatanın 2006 yılında piyasaya sürdüğü “Vintages Koleksiyonu” çikolatasının fiyatı 854 USD’ydi.

5.

Tüm zamanların en tanınmış üst düzey çikolatalarından biri muhtemelen  Frrrozen Haute Chocolate’dur. 28 egzotik ve nadir bulnan kakao, altın bir yaprak ve üstünde bir La Madeleina Au Truffle kullanılarak sıcak çikolata hazırlanır. Ayrıca, tabağı çanak altın ve pırlantadan yapılmıştır; kaşık ise  altından yapılmıştır; ve çanağın tabanı etrafında sarılmış bir altın ve elmas bilezik vardır. Bileziği ve altın kaşığı eve götürebiliryorsunuz. Bu çikolatayı yiyebilmek için 25.000 dolara ödemeniz gerekiyor . Cidden, bu çikolatayı yemek yerine üçüncü bir dünya ülkesinde bir okul inşa edebilirsiniz.

4.

Bu çikolatadanın fiyat etiketi 1.628 USD yani 6.100 TL.

3.

1 Milyon ABD doları üzerinde bir fiyat etiketi ile, Le Chocolat Box’un dünyanın en kaliteli çikolatalarından olabilir. Ancak, çikolata kutudan daha mı pahalı? Hayır! Bunu çikolatayı dünyanın en pahalı çikolataları listesine ekleyen kutusunda mücevher olması.

2.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli ilk Venezüella Çikolatacı Chuao Chocolatier’dir. Adı Venezuela’nın ünlü bir kakao yetiştirme bölgesinden esinlenilmiştir. Çikolatalarının bir kilosu 302 TL civarındadır.

1.

1.000 dolara mal olan bir kek . Buna Brownie Extraordinaire deniyor ve Atlantic City’deki Brule adlı bir restoranda servis ediliyor . Koyu çikolata ve İtalyan fındıklarla yapılmış ve Quinta do Novel Nicional adlı çok pahalı bir bardak şarap ile servis ediliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here