Mücevherler tarih boyunca kadınlar için vazgeçilmez aksesuarlar oldular. Bulunması zor taşlardan yapıldıkları için de fiyatları her zaman diğer taşlara göre daha yüksekti. Her bütçeye uygun mücevher olsada bazıları dünyanın en pahalı mücevheri ünvanını elinde tutuyor. Milyon dolarlara satılan bu mücevherlere gelin birlikte bakalım.

Dünyanın En Pahalı 17 Mücevheri

Cartier 1912 Broş

Solomon Barnato Joel, 1870’lerde  Güney Afrika’ya dönmüş mütevazi bir İngiliz’di. Birkaç yıl sonra 1912’de servetini kazanmış, en sevdiği dört pırlantasıyla Cartier’e giderek  bu dört pırlantayı sevgilisi için bir broş haline getirmiş.  Sonra bu broşlar kolye haline getirilmiş. Kolye haline getirilen bu broşlar, 2014 yılında açık artırmada 20 milyon dolara satıldı.

The Graff Vivid Yellow

Graff Vivid Sarı, altın bir bant üzerine monte edilen 100 karat sarı bir elmas değeri ise 16 milyon doların üzerinde.

La Peregrina

Elizabeth Taylor 37. doğum gününde, La Peregrina (Wanderer) olarak bilinen armut şeklinde inciyi içeren bir kolye satın aldı. İncinin Santa Margarita sahilindeki bir köle keşfi ile başlayarak 500 yılı aşkın bir geçmişi var ve bir noktada İspanya Kralı Joseph Bonaparte aitti. Kolye, yakut ve elmaslardan yapılmış çiçek desenli, çift telli bir inci kolye. La Peregrina, ayrıntılı kolyenin merkezidir. Kolye, Christie’nin müzayede evinde 2011’de 11.8 Milyon dolara satıldı.

Pembe Yıldız Elmas

Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan en pahalı renkli (elmassız) değerli taş, Christie’s New York’da 2016 Nisan’ında 14.2 Milyon dolara satıldı.

The Oriental Sunrise

Bu fantezi çifti “Oriental Sunrise” olarak adlandırılır (çünkü, kıymetli takıların isimleri vardır). Her küpenin, 20,20 ve 11,96 karat ağırlığında, süslü turuncu-sarı oval bir elmasın yanı sıra bağlantı ve montajda ek elmasları var. Christie’nin 2016 Mayıs’ta düzenlenen açık artırmada  11.5 Milyon dolara satıldı.

A Heritage In Bloom

A Heritage In Bloom, mevcut Takı Sanatçısı Wallace Chan tarafından 2015 yılında yaratılan bir kolye. Parça, orijinal olarak 507.55 karat elmas olan Cullinan Heritage adlı bir elmastan kesilen 24 D renk içten kusursuz elmas içermektedir. Kolye satılık olmasa da, mücevherlerin ve malzemenin maliyeti tahminen, 200 Milyon USD civarındadır.

Cullinan Rüyası

Cullinan Rüyası, 24.18 karatlık, yoğun mavi elmas platin ve küçük beyaz elmas tarafından tasarlandı. Açık artırmada 25.3 Milyon dolara satıldı.

Jacob & Co Cuff-Liks

Dünyadaki en pahalı kol düğmeleri, cömert eserleriyle tanınan kuyumcular Jacob & Co tarafından yapıldı. Zümrüt kesim kanarya elmas çifti toplam 41 karat ağırlığında ve 4,195,000 USD maliyeti var. Çünkü erkekler de ufak bir servete mal olan ışıltılı şeyleri hak ediyor.

Brooch shaped like a peacock

2013’te Kuyumcu Graff Diamonds tarafından tasarlanan ve tavuskuşunu andıran bu broş $ 100 milyon dolar değerinde.

Mariah Carey’nin nişan yüzüğü

10 milyon değerinde olan Mariah Carey’in nişan yüzüğü 35 karat elmas ile tasarlanmış olup Kim Kardashian’ın yüzüğünün iki kat büyüklüğünde.

Rosebery İnci ve Elmas Tiara

Bir zamanlar Birleşik Krallık’taki en zengin kadın olma ünvanını taşıyan Hannah de Rothschild için tasarlanan bu tacın fiyatı 1.161.250 euro.

1980’lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde moloz yığınının içindeki bir kız tarafından bulunan 637 ayar sarı bir elmas ile tasarlanan kolyenin değeri 55 Milyon doları.

The Star of China

Çin Yıldızı, 74 karat üzerinde en büyük ve en mükemmel briolette elması ile 2015 yılında 11.15 milyon dolara satıldı.

The Blue Bell of Asia

392 karat ve mavi ceylon safiri ile tasarlanan bu kolye 2014 yılında 17.3 milyon dolara satıldı.

The Dragon and Spider Phone Cases by Anita Mai Tan

Anita Mai Tan isimli  ejderha ve örümcek telefon kılıfının değeri 880,000.00 dolar. Ejderha ve örümcek telefon kılıfları, kolye olarak da takılabilen bir iPhone kılıfıdır. Ejderha, bir çok renkli elmas da dahil olmak üzere, 18 karat altın ve 2200 pırlantadan yapılmıştır. Örümcek Kılıfı ise 18 ayar altın ve 2800 renksiz ve siyah elmastan yapılmıştır.

The original Wittelsbach Diamond (also known as Der Blaue Wittelsbacher)

Orijinal Wittelsbach Elmas’ı;  Avusturya ve Bavyera Kraliyet Mücevherleri’nin tarihinin bir  bir parçasıydı. 35.36 karat koyu mavi elmas, 2008 yılında Londra Kuyumcu Laurence Graff tarafından satın alındı. 2011’de ise Katar eski emirlerine 80 milyon dolar karşılığında satıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here