Her insan temel yaşam ihtiyacı alan yıkanma eylemini gerçekleştirir. Bu alışkanlık genellikle 7-10 yaş aralığında kazandırılır ve bir ömür devam eder. Peki, duşta yapılması gereken tüm kuralları biliyor musunuz? Ya da duş yaparken yapılmaması gereken şeyleri? Duşta yapmamanız ve duşta yapılması gerekenler neler sizler için listeledik.

Duşta Yapılması Gereken ve Duşta Yapmamanız Gereken Şeyler

13. Her gün Duş Almayın

Her gün duş almayın. Bilim adamları, duş almanın cildin sık sık tahriş olmasına sebep olduğunu ve   iyi bakterileri yıkadığını bu sebeple cilt enfeksiyon riskini artırabileceğini söylüyor.

12. Saç Derisine Karşı Nazik Olun

Kepeğinizi tırnaklarınızla ovuşturmayın. Parmak uçlarınız ile masaj yaparak saçlarınızı yıkayın.

11. Spordan Hemen Sonra Duş Alın

Egzersiz yaptıktan sonra çok uzun süre beklemeyin. Bu; cildinizdeki terleme, deri döküntülerine neden olabilecek ağır bakterilerin büyümesine neden olur.

10. Liflerinizi Yıkayın

Duşta bir lif veya sünger bırakmayın. Durulayın ve düzgün bir şekilde kurumasını sağlayın, aksi takdirde kötü bakterilerin büyümesi için bir sığınak olacaktır.

9. Pedikür Öncesi Banyoya Dikkat

Pedikürden önce tırnaklarınızı kesmeyin ve cildinizi tıraş etmeyin.  Bakteriyel enfeksiyonlar kuaför salonlarında çok sayıda bulunmaktadır ve gitmeden önce bu işlemleri yapmak sizi savunmasız bırakır.

8. Her Gün Şampuana Gerek Yok

Çok ince saçlarınız veya yağlı bir saç deriniz yoksa, saçınızı her gün şampuanla yıkamanıza gerek yok.

7. Sıcak Suyu İdareli Kullanın

Duştan sıcak su kullanmayın. Bunun yerine, suyu otuz saniye boyunca soğuğa döndürün, otuz saniye boyunca tekrar sıcak tutun ve soğuk suya bırakın. Sizi uyandıracak, daha enerji dolu hissettirecek, bağışıklık sistemini geliştirecek ve stresle mücadele etmenize yardımcı olacaktır.

6. Yüzünüzü Sıcak Suyla Yıkamayın

Yüzünü duşta yıkamayın. Sıcak su yüzünüz için kötüdür ve hasara neden olabilir. Aksine, yüzünüzü ılık suda yıkayın.

5. Saçınız İçin Havlu Kullanmayın

Islak saçlarınızı havluya sarmayın. Duştan sonra ıslak saçlar savunmasızdır ve bir havluya konduğunda hasarlı ve kıvırcık tellere yol açabilir.

4. Yine Sıcak Su Tehlikesi

Sıcak su ile çok uzun süre duş almayın. Uzun süre sıcak duş almak harika hissettirebilir ancak kurumasını ve cildinize zarar verebilir. 10 dakikadan kısa tutun ve duşunuzun çoğu için ılık su kullanın.

3. Saç Kremini Sadece Uçlara Uygulayın

Saç kremi veya köklerine kondisyon koymayın. Saçlarını, özellikle de yağlı ise, tartar. Saç kremi sadece uçlarda kullanılmalıdır.

2. Yüz Maskeleri Duştan Önce

Duştan sonra yüz maskeleri uygulamayın. Tartışmalı bir konu ama dermatologlar, duşta cildin çok kuruduğunu ve sonrasında maskenin etkili olmadığını ileri sürmektedir. Duştan sonra sadece nemlendirici ürünleri kullanmanız tavsiye ederler.

  1. Duş Başlığını Değiştirin

Duş başlığını temizlemeyi veya düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın. Birçok duş başlığı, Lejyoner hastalığı gibi pulmoner hastalıkları yayabilecek sağlık tehlikeleridir. Aslında, araştırmacılar yakın zamanda çalıştıkları duş başlıklarının üçte birinin, pulmaner hastalıklarla ilişkili bakterileri içerdiğini buldular!

İlgili yazı

En İyi Şampuan Hangisi ve Doğru Şampuan Nasıl Seçilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here