Gerek modernlik gerekse tarihsel açıdan sizi doyuracak ve mutlu edecek şehirlerden biri de Edirne’dir. İstanbul’a yakınlığı, coğrafi konumu dolayısıyla medeniyetlerin gözlerini kamaştıran bu şehir hala göz kamaştırmakta. Yolunuz düşerse mutlu olmak için bir sebebiniz var demektir.

edirnede gezilecek yer onerileri 28

Edirne’ye gidecekseniz ve ne yapacağınız hakkında bir fikriniz yoksa aşağıda sizler için mükemmel tavsiyeler var. Ne yiyip ne içersiniz, nerede kalırsınız gibi sorularınızın cevabı burada. Yani biz sizin için Edirne’de iyi vakit geçirmenizi sağlayacak her şeyi derlemiş bulunuyoruz. Keyifli okumalar!

edirnede gezilecek yer onerileri 27

 

Edirne’nin Neleri Meşhur?

Bir şehre oranın nesinin meşhur olduğunu bilmeden gitmek olmaz… Eğer bir yere giderken oranın neyinin meşhur olduğunu bilirseniz oradan ne almanız, oraya nasıl bir gözle bakmanız gerektiğini bilirsiniz. Bu nedenle şehirlerin özgün varlıklarını bilmek son derece önemli.

Edirne Tava Ciğeri

Edirne deyince akla gelen ilk meşhur şey elbette bütün lezzetiyle ağızda dağılan ciğeri oluyor. Et yemeklerinden hoşlanan biriyseniz Edirne’nin ciğerini tatmadan eve dönmemenizi tavsiye ederim. Yediğiniz hiçbir ciğerde bulamayacağınız bir lezzet bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

edirnede gezilecek yer onerileri 13

Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Edirne’yle özdeşleşmiş bir diğer şey ise yağlı güreşler. Yağlı güreş bize her ne kadar Osmanlı’yı anımsatsa da aslında Osmanlı’dan da öte bir tarihe sahip. Ama Osmanlı zamanında gelenekselleştirilmiş diyebiliriz.

edirnede gezilecek yer onerileri 09

Her sene haziran sonu, temmuz başında yapılan Kırkpınar yağlı güreşleri ardından çeşitli etkinliklerin ve oyunların gerçekleştirildiği Kırkpınar Festivali düzenleniyor.

edirnede gezilecek yer onerileri 10

 Zerde

Türkiye’nin bazı şehirlerinde meşhur olan zerde tatlısının şöhretini Marmara bölgesinde Edirne ve Tekirdağ yüklenmiş. Son derece hafif ve lezzetli bir tatlı olan zerde, düğünlerde ve bebeklerin doğumunda dağıtılan bir tatlı.

edirnede gezilecek yer onerileri 14

Aynalı Süpürge

Bitmeye yüz tutmuş bir el sanatı olan aynalı süpürge şu an Edirne’de minyatür olarak bulabileceğiniz şekilde satılsa da aslında önceden genç kızların çeyizinde yerini alan ve birçok kişinin yaptığı bir işçilik ürünüymüş. Hakkında gelinlik kızlarla ilgili birçok rivayet var. Bunlardan en çok sevdiğim: Aynalı süpürgenin aynaya bakmaktan iş yapamayan gelinine ayna iliştirilmiş süpürge hediye eden bir kaynana tarafından bulunmuş olduğu.

edirnede gezilecek yer onerileri 11

Edirne’de Gezmeniz Gereken Tarihi Yerler

Gerek İstanbul’a yakınlığı gerekse bir zamanlar Osmanlı’nın başkenti olmasından dolayı Edirne tarihi eser bakımından son derece zengin bir şehir. Tarihsel bir gezi yapmak istediğinizde akla gelebilecek ilk şehirlerden biri olan Edirne Osmanlı eserleri konusunda sizi doyuracaktır.

Adalet Kasrı

Sarayiçi semtinde yer alan Adalet Kasrı, Edirne’de bulunan saraya sonradan eklenmiş ve bu saraydan sağlam kalan tek yapı olması dolayısıyla Adalet Kasrı, Edirne için son derece önemli bir yapıt. Kanuni Sultan Süleyman zamanında saraya eklenen bu yapının aynı zamanda Sultan Süleyman’ın kanunlarını yazdığı yer olduğu söyleniyor.

edirnede gezilecek yer onerileri 24

İttihat ve Terakki Kulübü Binası

Edirne’deki eserler sadece uzak tarihimize ait değil. Yakın tarihimizin partilerinden biri olan İttihat ve Terakki Partisinin binası Selimiye Camisi’ne yakın bir yerde bulunuyor. Özellikle görsel tavan süslemeleri ve eski zaman mimarisiyle tarihsel açıdan sizi tatmin edecek bir yapı olan bu bina 1930 yılında Atatürk’ün emriyle bir restorasyon görmüştür.

edirnede gezilecek yer onerileri 26

Arasta Çarşısı

Edirne’de turistik eşya satan yerlere göz atmak, aynı zamanda tarihsel dokunuşlardan faydalanmak isterseniz göz atmanız gereken yerlerden biri de Arasta Çarşısı. Selimiye Camisi’ne yakın bir yerde konumlanan ve camiye gelir sağlaması amacıyla yaptırılan bu çarşıda tam 124 dükkan bulunuyor.

edirnede gezilecek yer onerileri 25

Binanın ortasında ise “dua kubbesi” yer alıyor. Dua kubbesi ise adını esnafların tümünün işten önce burada toplanıp o günkü kazançlarıyla ilgili dua etmeleri nedeniyle bu adı almış.

Edirne’de Görmeniz Gereken Cami Önerileri

Edirne bir zamanlar Osmanlı’ya başkentlik yapmış, üstelik İstanbul’a yakın bir konumda bulunan bir şehir olduğu için Osmanlı’nın en değerli camilerini burada görmek mümkün. Kendinizi ruhen doyurmak, harika mimari eserler görmek isterseniz Edirne’nin camilerini kesinlikle dolaşmanızı öneririm.

Selimiye Cami

Mimar Sinan’ın 80 yaşında yaptığı ve “ustalık eserim” diye adlandırdığı Selimiye Cami, Edirne Merkez-Yeni Mahalle’de yer alıyor. Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Selimiye Cami kesinlikle Edirne ziyaretinde uğranılmayı hak eden bir yer.

edirnede gezilecek yer onerileri 02

2.Beyazıd Camisi ve Külliyesi

Tunca Nehri kıyısında bulunan bu külliye oldukça büyük kompleks bir yapıya sahip. İhtişamlı bir görüntüye sahip olan bu külliye büyüklü küçüklü 100 civarında kubbeye sahip. Oldukça büyük bir yapı olan Beyazıd Külliyesi Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri.

edirnede gezilecek yer onerileri 04

Üç Şerefeli Cami

Sultan 2. Murat tarafından yaptırılan bu cami, planıyla ilk kez uygulanan bir yapıya sahiptir. Yapısı ve mimari özellikleriyle sonraki camilere ilham kaynağı olmuştur. Bu caminin kapısı en az kendisi kadar ünlüdür.

edirnede gezilecek yer onerileri 01

 

Eski Cami-Ulu Cami

Osmanlı’dan Edirne’ye yadigar kalan en görkemli yapıtlardan biri olan Eski Cami’yi kesinlikle ziyaret etmenizi öneririm. Zira bu caminin süslemeleri tek başına dahi bir baş yapıt.

edirnede gezilecek yer onerileri 03

Edirne’de Kahvaltı Keyfi Yapabileceğiniz Yer Önerileri

Edirne’yi baştan aşağı gezmek için iyi bir kahvaltı, zengin bir öğün şart. Korkmayın! Bütün gün gezerek bu öğünde aldığınız bütün kalorileri harcarsınız zaten. Şimdi sırada Edirne’nin en beğenilen kahvaltı mekanları var.

Limon Cafe

Buranın kahvaltısına bayılacaksınız! Doğayla iç içe bir masada kurulmuş sofrayla güne başlamak isterseniz burası tam size göre. Özellikle herkesin hayran olduğu limon reçelini ve paçanga böreğini denemenizi tavsiye ederim. Burada sadece kahvaltıya değil, oksijene de doyacaksınız!

edirnede gezilecek yer onerileri 07

Adres Bilgisi: Karaağaç Yolu Üzeri Lozan Cad. 32/1, 22100 Edirne

İletişim: (0284) 223 1314

Emirgan Çay Bahçesi

Meriç Nehri’nin kıyısında, köprüye nazır bir kahvaltıya ne dersiniz? Hem yaz hem kış tadını çıkarabileceğiniz ve keyifle kahvaltı yapabileceğiniz bu mekanın kahvaltısına ve makul fiyatlarına diyecek laf yok!

edirnede gezilecek yer onerileri 06

Adres Bilgisi: Lozan Cd No:136, Karaağaç Mh., Türkiye

Zeytin Kafe ve Kahvaltı Salonu

Kahvaltı yapacağınız yerde evinizdeymiş gibi mi hissetmek istiyorsunuz? O zaman size Edirne’deki önerim Zeytin Kafe olacak, zira burada resmen anne kahvaltısı servis ediliyor! Henüz keşfedilmemiş kaliteli mekanlardan biri olan Zeytin Kafe, sakinliğini koruyor.

edirnede gezilecek yer onerileri 08

Adres Bilgisi: Sabuni Mah. Kuyumcular Sok. No: 14, 22100 Edirne

İletişim: (0284) 225 0030

Tunca Cafe

Gözlemesiyle de kahvaltısıyla da rahat rahat doyabileceğiniz rahat bir mekan olan Tunca Cafe aynı zamanda Eski Cami manzaralı. Kahvaltıdan sonra caminin mimarisine dalarak bir Türk kahvesi içmenizi öneririm. Yanında gelen lokumları bitiremezseniz cebinize koyun, çünkü çok lezzetli!

edirnede gezilecek yer onerileri 05

Adres Bilgisi: Muaffıklarhane Sk, Sabuni Mh., Edirne, Türkiye

İletişim: (0284) 212 4816

Edirne’de Yemek Yemeniz Gereken Restaurant Önerileri

İnsanların en büyük ihtiyaçlarından biri de yemek yemek bilgiğiniz gibi. Edirne’nin tadını doyasıya çıkarmanızı sağlayacak restoranları sizler için araştırdık, bulduk ve yazdık. Şimdi sıra sizin içlerinden bir tanesini seçip yemeğinizi afiyetle yemenizde. Ardından Edirne turunuza devam edebilirsiniz.

CafeM 1985

Yemek yediğiniz yerin aynı zamanda dekorasyonuna dikkat edenlerden misiniz? O halde buraya bayılacaksınız! Son derece modern ve iç açıcı dekorasyonunun yanında sizlere İtalya’yı aratmayacak pizzalar vaad ediyor. Edirne’nin en gözde mekanlarından olan CafeM’e kesinlikle uğramanızı öneririm.

edirnede gezilecek yer onerileri 19

Adres Bilgisi: Saraçlar Cd. Vakıf İş Hanı Kat:1 No:8/9 (Saraçlar Caddesi), 22100 Edirne

İletişim: (0284) 212 3448

Fesleğen Cafe

Edirne’de dolaşırken hızlı servise, sakinliğe ve huzura sahip bir yerde yemeğinizi yemek isterseniz Feleğen Cafe, sizler için harika bir tercih olacaktır. Güzel havalarda geniş bahçesinin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle lahmacun ve pideleri çok meşhur.

edirnede gezilecek yer onerileri 22

Adres Bilgisi: Yeni İmaret, Trakya Üniversitesi Sarayiçi Yerleşkesi Yanı No: 63, Edirne

İletişim: (0284) 224 1979

Vargo Restaurant & Bar

Şehrin manzarasına doyup, ilgili çalışanlar sayesinde şımarabileceğiniz Vargo Restaurant Edirne’deki favori mekanlarınızdan biri olacak! Gerek yemekleri gerekse hizmetiyle kalite açısından sizleri tatmin edecek bu mekan her öğün için ayrı bir güzellik sunma peşinde.

edirnede gezilecek yer onerileri 21

Adres Bilgisi: Rys Hotel (1. Murat Mah. Talatpaşa Cad. No: 82/A), Edirne

İletişim: 0532 111 1797

Ağa Köşkü

Kuş sesleri arasında yemek yemenin bir zevk olduğunu düşünüyorsanız Edirne’deki mekanınız Ağa Köşkü olabilir. Özellikle ızgaraları efsane olan Ağa Köşkü et severlerin damak tadına pek uygun lezzetlerle karşınıza çıkıyor.

edirnede gezilecek yer onerileri 20

Adres Bilgisi: Sarayiçi Kırkpınar Güreş Alanı Yanı, Edirne

İletişim: (0284) 213 7656

Patio

Hem sakin, hem kaliteli hem de enerjisiyle içinizi kuşatacak bir mekan arıyorsanız Edirne’de aradığınızı bulmuş olabilirsiniz. Ana yemek menüsüyle birçok mekana fark atabilecek ve size en lüks mekanları aratmayacak bu restoran favoriniz olmaya aday.

edirnede gezilecek yer onerileri 23

Adres Bilgisi: Mithatpaşa Mah. Aziziye Sok. No:5, 22022 Edirne

İletişim: (0284) 225 6767

Edirne’de Kalmanız Gereken Otel Önerileri

Bir şehrin tadını en iyi şekilde çıkarabilmek için en önemli unsurlardan biri de elbette kalacağınız yerden emin olmak. Gün sonunda nerede kalacağınızı bilmek ve kalacağınız yerin kalitesinden emin olmak gün içerisinde gezme zevkinizi kat be kat artıracak. Biz de bunun bilincinde olarak sizler için Edirne’nin en iyi otellerini sıraladık.

Hotel Edirne Palace

Edirne’de huzurla ve iç rahatlığıyla kalabileceğiniz en kaliteli otellerden biri diyebilirim. Ferah ve büyük odaları, ilgili personelleri ve evinizi aratmayacak temizliğiyle birçok kişinin favorisi olmayı hak ediyor.  Aynı zamanda güne harika bir kahvaltıyla da başlamak isterseniz Edirne Palace sizin mekanınız olacak.

edirnede gezilecek yer onerileri 18

Adres Bilgisi: Sabuni Mah. Vavlı Camii Sokak No:4 (Fil Yokuşu Sokak), 22000 Edirne

İletişim: +90 284 212 9000

Antik Hotel

Merkezi bir konumda bulunan ve tarihi çizgileriyle sizi eski zamanlarda götürecek, aynı zamanda fazlasıyla rahat ettirecek Antik Hotel, Edirne’nin en kalınası yerlerinden biri olmanın gururunu taşıyor. Bu otel aynı zamanda manzarasıyla da sizlere görsel bir ziyafet çektirecek.

edirnede gezilecek yer onerileri 17

Adres Bilgisi: Marif Cad. Bankalar Sok. No:6 Kaleiçi (Saraçlar Caddesi), 22030 Edirne

İletişim: +90 284 225 1555

Hilly Hotel

Bir otelde arayabileceğiniz her özelliğin en kalitelisine sahip olan Hilly Hotel’i Edirne’de kalacağınız süre içerisinde kesinlikle göz önünde bulundurmanızı öneririm. Üstelik yemek için de dışarıya çıkmanızı gerektirmeyecek kadar harika bir menüye ve lezzetli yemeklere de sahip.

edirnede gezilecek yer onerileri 16

Adres Bilgisi: Şükrü Paşa Mah. Kıyık Cad. No: 254 (Kıyık Caddesi No 254), 22030 Edirne

İletişim: +90 284 214 4559

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here