Adı gibi elma suyundan yapılan elma sirkesinin, sağlık üzerinde birçok faydası vardır. Zayıflamaktan hastalıklara, cilt bakımından temizliğe birçok alanda kullanılan elma sirkesi yapımı da oldukça basit.

Elma sirkesi yapımı için dilediğiniz kadar elma ile su kullanabilirsiniz. Bal ya da şeker ile elma sirkesine tat bile verebilirsiniz.

elma-sirkesiElmaları yıkadıktan sonra 4-5 parçaya böldükten sonra cam bir kavanozdaki suya koyabilirsiniz. Bu karışımın üzerine bal ya da suyu ekleyebilirsiniz. Kavanozun üzerine tülbent örterek kapatmalısınız. Birkaç hafta bekletilen bu karışımının üzerinde 40 gün sonra oluşacak beyaz tabakayı almalısınız. Dilerseniz atabilir ya da yeni sirke yapımında maya olarak kullanabilirsiniz. 4-5 ay boyunca ışık almayan yerde bekletilmesi gereken elma sirkesi, hazır olduktan sonra temiz bir bültenle süzülerek kullanıma hazır hale getirilebilir.

Elma Sirkesinin Faydaları Nedir?

elma-sirkesi-saglik1.Aç karnına tüketilen elma sirkesi, kalın ve ince bağırsağa detoks uygulayarak sindirimi kolaylaştırabiliyor.

2.Toksinlerin vücuttan atımında yardımcı oluyor.

3.Lenf sistemi ve kan dolaşımını daha sağlıklı bir hale getiriyor.

4.Elma sirkesi, vücut pHını düzenliyor.

5.Yüksek kan basıncını ve trigliserit seviyesini düşürüyor.

6.Elma sirkesi, metabolizmayı hızlandırıyor.

7.Kilo vermeye yardımcı oluyor.

8.Kötü nefes kokusunu geçiriyor.

9.Ağız içi yaralara iyi geliyor.

elma-sirkesi-temizlik10.Ev temizliğinde kullanılıyor.

11.Genital mantar hastalıklarında hızlı bir iyileşme sağlıyor.

12.Akne ve sivilceleri geçirerek, izleri ortadan kaldırıyor.

13.Saç bakımında kullanılıyor.

14.Yorgunluk ve unutkanlığa iyi geliyor.

15.Mide yanmalarına iyi geldiği biliniyor.

16.Vücut siğillerini iyileştiriyor.

Elma Sirkesi ile Cilt Bakımı

elma-sirkesinin-cilde-faydalariHer alanda kullanılan elma sirkesinin cilt bakımında da önemli bir yeri bulunuyor. Kullanımı oldukça basit olan elma sirkesi, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere cilde uygulandığı zaman, cilt üzerindeki lekelerin azalmasında yardımcı oluyor. Akneye ve sivilceye meyilli ciltlerde de uygulanan elma sirkesi, sivilce oluşumunu engelliyor ve çıkmış olan sivilcelerin kurumasında başrol oynuyor.

Evde hazırlamış olduğunuz elma sirkesini her sabah ve akşam cildinize uygulayabilir, cilt bakımınızı sağlayabilirsiniz. Bunun dışında, elma sirkesini kuru ve kuruya meyilli ciltlerde kullanılmaması öneriliyor.

Elma sirkesi ile beraber cilt bakımında birçok maske uygulanıyor ve hepsinden de olumlu sonuç alınıyor. Gelin hep beraber elma sirkesi maskesi tariflerine bakalım…

1.Limon suyu ve yumurta ile karıştırılan elma sirkesi malzemeleri, köpürene kadar karıştırılıp cilde sürüldükten sonra 15 dakika bekletilmesi gerekiyor. Bu maske, gözeneklerde biriken yağlardan ve siyah noktalardan kurtulmak için uygulanıyor.

2.Elma sirkesi ile maden suyunun karışımı ile elde edilen maske, sabah ve akşam uygulanarak sivilceleri ve izlerini bertaraf edebiliyor.

elma-sirkesinin-cilde-faydasi3.Elma sirkesi, gül suyu, limon suyu karışımı her gün cilde pamuk yardımı ile uygulandığında, cildin yapısını düzenleyip, sivilce ve güneş lekeleri izlerini iyileştirebiliyor.

4.Cildinize uyguladığınız buhar banyosunun içine bir miktar elma sirkesi eklediğinizde, cilt bakımınızda bir tık daha ileri gitmiş olacaksınız.

Elma sirkesi ile ilgili bu yazımızı da okumanızı öneririz: http://www.topukluhaber.com/elma-sirkesinin-faydalari/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here