19 Ve 20. Yüzyılın en çok tercih edilen yatırım araçlarını sıralasak, gayrımenkul ve altın gelir. Insan da sayılabilir ama meta olarak. Köle ticaretlerini saymazsak insana pek değer verildiğini söyleyemeyiz.

En Çok Kazandıran Yatırım -İnsan-02

Iktisat; “elimizdeki sınırlı kaynaklara, sınırsız ihtiyaçların karşılanabilmesi” bilimiydi. Şirketler anladılar ki, ne para ne gayrimenkul, şirketlerin en sınırlı kaynağı ;insan.

1980 lere geldiğimizde insan kaynakları diye bir kavram girdi literatüre.

Eldeki sınırlı insan kaynağını, fayda maksimizasyonu gözeterek değerlendirilmesi gerekti. Minimum çalışan ile maksimum iş ve maksimum fayda…

Bu anlayış beraberinde iki zorunlu süreci beraberinde getirdi.

Ey Genç Girişimci! Gel Bir Çay İçelim 03

1) Yeni aldığım çalışan, en iyisi olmalı
2) Mevcut çalışanlarım en kaliteli hale gelmeli.

Yeni alacağımız çalışan, daha titiz bir süreçten geçirilir. Ancak yola devam ettiğimiz personelin de maksimum gelişim göstermesi gerekiyor. Ikincisi daha önemli. Çünkü halihazırdaki ‘çalışan verimliliğiniz’ düşükse ve motivasyon olarak da normalin altındalarsa, yeni alacağınız çalışan da ne kadar mükemmel olursa olsun bozuk sistemin içinde kaybolur gidecektir. Dolayısıyla şirketler, elindeki insan kaynağını çok iyi değerlendirmeli.

Şirketiniz adına yaptığınız finansal bir hatanın telafisi muhakkak vardır. Ancak insan kaynağını yanlış yönetmenin telafisi mümkün olmayabilir.

Büyük şirketler bu durumun farkında. Eğitim ve insan kaynaklarına trilyonlar ayırıyorlar. Mesela Kaynak Holding olarak biz,çalışanlarımızın gelişimi ve değer kazanmaları için bütçemizin önemli bir bölümünü ayırıyoruz. Biliyoruz ki insana yaptığımız yatırım, en değerli yatırımdır

Şirketler bu yılı geçirmek için satış yapıp para kazanmalı, ama onlarca yıl ayakta kalmak için mutlaka “insan kazanmalı”

Unutmayın “Kaybettirmeyen tek yatırım, insana yapılan yatırımdır”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here