Kimi zaman bizi kurmaca dünyalarıyla içine çeken, kimi zaman acaba gerçekte de böyle şeyler olabilir mi diye düşündüren bilim kurgu filmleri vardır. Bu filmlerin çoğu bizi farklı dünyalara götürür. Gerçek hayattan bir nebze uzaklaşmak, farklı dünyalar keşfetmek, bilimsel açıdan farklı düşünceler içine girmek isteyenlerin aradığı en iyi bilim kurgu filmlerini sizler için derledik. Birçok insanın ilgisini çeken, hayal gücünün sınırlarını zorlayan bu filmler günümüzde gişe rekorları kıran filmler arasında yer almaktadır. Hatta birçoğu hafızaya kazınan sahneleriyle günümüz yaşantısından da örnekler vermektedir. Hafızalardan silinmeyen ve Bilim kurgu filmleri daha çok gelecekte olası teknolojik olayları kurgusal biçimde bizlere aktarmaktadır. Kimi zaman gişe rekorları kıran ve büyük bütçelerle hazırlanan bu olağanüstü kurgular dündün bugüne sinema dünyasında yer aldı. Günümüz teknolojisiyle de inanılmaz boyutlara ulaştı. Hayal sınırlarını zorlayan bilim kurgu filmleri fantastik sevenlerden tam puan aldı. İşte bizde en iyi bilim kurgu filmlerini sizler için derledik.

bilim-kurgu

İşte o eğer izlemediyseniz merakla izleyeceğiniz en iyi 10 bilim kurgu film listesi…

Başlangıç – Inception (2010)

Christopher Nolan’ın yönetmenliğini üstlendiği film 2010 yılında vizyona girdi. Başlangıç’ta insanlara uyku esnasında bağlanarak rüya gördükleri sırada onların fikirlerini ve sırlarını çalan Dom Cobb’un hikayesi anlatılmaktadır. Bu sefer işi oldukça zordur bir fikri çalmak yerine onu değiştirecektir. Başrollerinde Leonardo DiCaprio, Ellen Page ve Joseph Gordon Levitt gibi ünlü aktörlerin yer aldığı film IMDB’de 8.8 puan aldı.

Yıldızlararası – Interstellar (2014)

Christopher Nolan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Yıldızlar Arası 2014 yılında vizyona girdi. Kısa sürede dikkat çeken filmde insan ırkı artan kuraklık ve değişen iklimler sebebiyle yok olma tehlikesi altında olduğu bir hikaye anlatılmaktadır. Fakat insanların hesaplamadıkları bir şey vardır uzayda 1 saat dünyada 7 yıla eşittir. Konusuyla dikkat çeken Yıldızlararası’nın başrollerinde Anne Hathaway,  Matthew McConaugney ve Jessica Chastain gibi ünlü aktörler yer aldı. Film IMDB 8.6 puan aldı.

Avatar (2009)

3 boyutlu ilk film olarak karşımıza çıkan Cemaron filmi Avatar en iyi bilim kurgu filmleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Bir savaş gazisi olan Jake Sully hayattan tamamen umudu kestiği sırada tekrar bir umut bulmasını anlatan filmin yönetmenliği James Cameron üstlendi. İzleyiciye tam bir görsel şölen sunan ve kurgusal dünyasıyla içine doğru çeken filmin başrollerinde Sam Worthington, Zoe Saldana ve Michelle Rodriguez gibi isimler yer aldı.  2009 yılında vizyona giren Avatar IMDB’de 7.9 puan aldı.

Kelebek Etkisi – The Butterfly Effect (2004)

Eric Bress ve J. Mackye Gruber’in birlikte yönettiği film 2004 yılında vizyona girdi. Kısa sürede büyük bir ilgi gören filmde çok yeteneği olan Evan’ın hikayesi anlatıldı. En iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alan Kelebeğin Etkisi’nin başrollerinde Ashton Kutcher, Kevin Durand ve Amy Smart yer almaktadır. Film IMDB’de 7.7 puan aldı.

Demir Adam – Iron Man (2008)

En iyi bilim kurgu filmleri arasında zirvede bulunan Demir Adam 2008 yılında vizyona girdi. Yönetmenliğini Jon Favreau üstlendiği filmde zeki, egoist ve kibirli bir iş adamı olan Tony Stark’ın hikayesi anlatıldı. Demir Adam filminin başrollerinde Robert Downey Jr., Paul Bettany ve Gwyneth Paltrow gibi ünlü isimlerin yer aldığı film IMDB’de 7.9 puan aldı.

Açlık Oyunları – The Hunger Games (2012)

Suzanne Collins tarafından yazılan Açlık Oyunları adlı romanından beyazperdeye uyarlanan film 2012 yılında vizyona girdi. Bir zamanlar Kuzey Amerika Panem ulusu olarak bilinen bir ırkın hikayesini anlatan Açlık Oyunları’nın yönetmenliğini Garry Ross üstlendi. Fakir bölgelerde her yıl düzenleği Açlık Oyunları adlı ölümcül bir yarışın konu alındığı filmin başrollerinde Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth ve Josh Hutcherson gibi isimler yer aldı. Açlık Oyunları IMDB’de 7.2 puan aldı.

Ben Efsaneyim – I Am Legend (2007)

Yönetmenliğini Francis Lawrence’in  yaptığı Ben Efsaneyim filmi 2007 yılında vizyona girdi. Yayınlandığı zaman büyük bir beğeniyle izlenilen filmde Robert Neville adında oldukça başarılı bir bilim insanının hikayesi anlatılmıştır. Başrollerinde Will Smith, Charlie Tahan ve Alice Braga’nın rol aldığı Ben Efsaneyim IMDB’de 7.2 puan aldı.

Yarının Sınırında – Edge Of Tomorrow (2014)

Dünyanın uzaylı istilasına uğradıktan sonra hiçbir askeri tecrübesi bulunmayan Bill Cage’e intihar görevi verilmesinin ardındaki olayları anlatan Yarının Sınırında 2014 yılında vizyona girdi. Doug Liman’ın yönettiği filmde Tom Cruise, Brendan Gleeson ve Emily Blunt gibi ünlü isimler yer aldı. Yarının Sınırında IMDB’de 7.9 puan aldı.

Matrix Üçlemesi – The Matrix Trilogy (1999, 2003 ve 2003)

Dünyanın en iyi bilim kurgu filmleri arasında zirvede yer alan Matrix serisi, Matrix (1999), Matrix Reloaded (2003) ve Matrix Revolutions (2003) filmlerinden oluşmaktadır. Serinin bu filmi de aynı sanal dünyada geçer. Başrollerinde Keanu Reeves, Laurance Fishburne ve Hugo Weaving gibi ünlü isimler yer almıştır. Yönetmenliğini Andy ve Lana Wachowski kardeşlerin üstlendiği filmin ilk serisi Matrix 8.7, Matrix Reloaded 7.2 ve Matrix Revolutions 6.7 puan almıştır.

Riddick Günlükleri – The Chronicles Of Riddick (2014)

Yönetmenliğini David Twohy’in üstlendiği film 2004 yılında vizyona girmiştir. Vizyona girdiğinden beri dikkatlerine üzerine çeken filmin başrollerinde Vin Diesel, Thandie Newton ve Karl Urban gibi ünlü isimler yer aldı. Riddick Günleri, IMDB’de 6.7 puan aldı.

 Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here