Macera, aksiyon, adrenalin ve gerilime düşkün sinemaseverlerin tercih ettiği birçok kategori vardır. Fakat içlerinde öyle bir kategori var ki, hiç şüphe etmeden söylemek mümkün. Tabi ki soygun filmi. İzleyicilerin soluklarını tutarak izlediği bu filmlerin senaryoları o kadar çeşitli ki… Bir banka soygunu, bir mücevher soygunu hatta fikir soygunu bile olabilir! Sanki filmin içinde yer alıyormuşçasına heyecanla izlenen soygun filmlerinde izleyicinin adrenalin seviyesi epey yükselmektedir.

soygunSoygun filmi izlemek isteyenler kesinlikle maceraya düşkünlerdir. Üstelik geçmişten günümüze, o kadar farklı tarzlarda ve o kadar fazla soygun temalı film var ki, içlerinden en iyilerini ayırmaya çalışırken biz de epey zorlandık. Usta oyuncuların yetenekleriyle harmanlanan bu harika filmleri izlerken çok heyecanlanacaksınız. Meraklılarının çoğunu izlediğine eminiz, izlemeyenler de elinizi çabuk tutun.

İşte karşınızda izlenilmesi gereken en iyi soygun filmleri listemiz…
Şimdiden iyi seyirler.

Ocean’s Eleven (Ocean’ın Onbiri)

1960 yılında çekilmiş Ocean’s Eleven filminin yeniden çekilmiş halidir. Steven Sodeberg’in yönettiği 2001 yapımı bu soygun filminin başrollerinde Brad Pitt, George Clooney ve Julia Roberts gibi usta isimler oynamaktadır. Gerilim-komedi-aksiyon türündeki bu yapım 116 dakikadır ve IMDB puanı 7,8’dir. Ocean’s serisi harika ve sürükleyici bir hikayeye sahne alıyor.

Now You See Me (Sihirbazlar Çetesi)

Fransız yönetmen Lois Leterrier’in yönettiği 2013 yapımı filmdir. Türü suç ve gerilim olan ABD yapımı bu film bir çok eleştirmen tarafından farklı yorumlar alsa da 31 Mayıs 2013 tarihinde vizyondakini yerini almıştır. Çok iyi de bir gişe başarısı yakalamıştır. Başrollerinde Jesse Eisenberg, Mark Rufallo ve Woody Harrelson gibi isimlerin yer aldığı bu soygun filminin IMDB puanı 7,3’tür. Bu özel yapım en iyi soygun filmleri arasında izlenilmesi gereken en önemli baş yapıtlardan.

The Italian Job (İtalyan İşi)

2003 yapımı olan The Italian Job filmi aksiyon-macera türündedir. Filmin yönetmenliğini F.Gary Gray üstlenmiştir. Bu soygun filminin başrollerini ise Mark Wahlberg, Charlize Theron, Jason Statham ve Edward Norton gibi oyuncular paylaşmaktadır. Peter Collinson’un yönettiği ve başrolünde Michael Caine’nin oynadığı aynı adlı 1969 yapımı filmin yeniden çekilmiş halidir. Süresi 111 dakika olan bu filmin IMDB puanı 7,0’dır.

The Bank Job (Banka İşi)

Bir Banka soygun filmi olan The Bank Job, Dick Clement ve  Ian La Frenais tarafından yazılmıştır. Yönetmenliğini ise Roger Donaldson üstlenmiştir. Bu film 1971’deki Baker Sokağı soygunundan etkilenilerek yazılmıştır. 2008 yapımı olan bu İngiliz suç filminin IMDB puanı 7,3’tür. Başrollerinde Jason Statham, Saffron Burrows, Stephan Campbell Moore gibi oyuncular yer almaktadır.

Reservoir Dogs (Rezervuar Köpekleri)

Amerikalı usta yönetmen Quentin Tarantino’nun ilk filmi olan bu muhteşem soygun filmi herkesin mutlaka en az bir kez izlediği bir filmdir. Tarantino’nun oyuncu olarak da yer aldığı bu filmin senaryosunu da kendisi yazmıştır. Değişik bir tarzı olan bu film Tarantino’nun gelecek başka filmlerinin de habercisi olmuştur. Filmin yapımcılığını üstlenen ünlü aktör Harvey  Keitel, aynı zamanda oyuncu olarak da yer almıştır. Başrollerinde Rezervuar Köpekleri filmi ABD’de 2,832,029 $ hasılat yapmıştır. Başrollerinde Quentin Tarantino ve Harvey Keitel dışında Tim Roth, Michael Madsen ve Edward Bunker gibi isimler yer almaktadır. Bu filmin IMDB puanı 8,4’tür.

The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler)

Yönetmenliğini Bryan Singer’ın üstlendiği, Christopher McQuarrie’nin yazdığı 1995 yapımı bir ABD filmidir. Bu filmin türü neo-noir (kara film) dir. Filmin konusu polis sorgusuna alınan bir dolandırıcı olan Roger’ın hikayesini anlatır. Filmin ilk projesi sadece bir isim olarak başlamıştır. Casablanca filminden geçen bir repliğin kullanılarak yazıldığı bir dergideki köşe yazısının başlığı filme isim olmuştur. Film altı milyon dolarlık bir bütçeyle çekilmiştir. The Usual Suspects 1995 yılında Cannes Film Festivalinde yarışma dışı olarak gösterilmiştir. Fakat bundan sonra birkaç salonda gösterime girmiştir ve olumlu eleştiriler almıştır. Bunun ardından da daha geniş bir çapta gösterime girmiştir. Başrollerinde Stephan Baldwin, Gabriel Byrne ve Kevin Spacey gibi isimler yer almaktadır. McQuarrie Akademi Ödülleri’nde En İyi Özgün Senaryo ödülünü, Kevin Spacey ise En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almıştır. Süresi 106 dakika olan bu filmin IMDB puanı 8,6’dır.

The Town (Hırsızlar Şehri)

Yönetmenliğini Ben Affleck’in üstlendiği Hırsızlar Şehri 2010 yapımı bir ABD filmidir. Bu film Ben Affleck’in ikinci yönetmenlik deneyimidir. Ben Affleck aynı zamanda bu filmde başrolde de yer almaktadır. Türü neo-noir (kara film) olan bu filmde Affleck, tıpkı babası gibi kariyerini hırsızlıkta yapan Doug MacRay’i canlandırmaktadır. Başrollerinde Ben Affleck dışında Blake Lively, Jeremy Renner ve Rebecca Hall gibi isimler yer almaktadır.125 dakika süren bu filmin IMDB puanı 7,6’dır. Hırsızlar Şehri izlenilmesi gereken en iyi 10 soygun filmi arasında puanı yüksek filmler arasında yer alıyor.

Snatch (Kapışma)

2000 yapımı olan bir başka soygun filmi de Snatch’dir. Senaryosunu ve yönetmenliğini Guy Ritchie’nin üstlendiği bir filmdir. Başrollerinde Jason Statham, Brad Pitt ve Vinnie Jones gibi usta oyuncuların yer aldığı filmin IMDB puanı 8,3’tür.

Inside Man (İçerdeki Adam)

2006 yapımı olan Inside Man filmi, Spike Lee yönetmenliğinde olan bir Russel Gewirtz filmidir. Filmin türü gerilim-polisiye-drama olarak bilinmektedir ve IMDP puanı 7,6’dır. Başrollerinde Denzel Washington, Clive Owen ve Jodie Foster gibi oyuncular oynamaktadır.

Dog Day Afternoon (Köpeklerin Günü)

Gelmiş geçmiş en iyi soygun filmlerinden olan Dog Day Afternoon, Martin Bregman ve Frank Pierson tarafından yazılmıştır. 1975 yapımı olan bu film Sidney Lumet’in yönetmenliğindedir. Başrollerinde Al Pacino, John Cazale ve Charles Durning gibi usta oyuncular yer almaktadır. Bu şahane filmin IMDB puanı 8,0’dır. Dog Day Afternoon, Altın Küre Ödülü ve birkaç Akademi Ödülüne aday gösterilmiştir ve bir tane Akademi Ödülüne layık görülmüştür. Köpeklerin günü isimli Tarantino imzalı film en iyi soygun filmi listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

İlgili Yazılar:

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

Mutlaka İzlemeniz Gereken Güney Kore Filmleri – 20 Film

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

Mutlaka İzlenmesi Gereken Beyin Yakan Filmler – 10 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here