Günümüz insanları daha çok gençler yerli dizilere oranla yabancı dizilere daha çok yönelmektedir. Bunun başlıca sebepleri arasında yabancı dizilerin daha kaliteli bir şekilde yapılması ve sürelerinin az olması gelmektedir. Genelde izleyici kitlesi en iyi yabancı dizileri belirler ve tüm sezonlarını izlemeye başlar. Çünkü genç nesil sabırsız olduğundan dizide gerçekleşen uzun bakışma sahnelerinden ziyade daha aktif ve akıcı dizileri tercih etmektedir. Bu durumda ülkemizdeki dizilerde mümkün olmadığından gençler için yabancı diziler daha cazip bir hale gelmektedir. Çünkü ülkemizde çok az sayıda farklı senaryo ve dizi çekilmektedir. Geriye kalan dizilerin çoğunun hikaye örgüsü daha önce çekilen dizi ya da filmlere benzemektedir. Özellikle belli bir konunun tutması üzerine art arda benzer dizilerin çekilmesi televizyon karşısındaki izleyici kitleyicisinin sıkılmasına ve daha kaliteli dizi arayışlarına girmelerine sebep olmaktadır. Bu durumda da genelde yabancı diziler tercih sebebi olmaktadır.

İşte soluksuz izleyebileceğiniz en iyi 10 yabancı dizi listesi…

Game Of Thrones (Taht Oyunları)

Game Of Thrones, David Benioff ile D. B. Weis tarafından yaratılan fantastik bir televizyon dizisidir. Dizi ABD’de yayın yapan HBO isimli televizyon kanalında yayınlanmaktadır. Game Of Thrones dizisi George R. R Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı adlı eserinden ekranlara uyarlanmış ve adını da serinin ilk kitabından almıştır. Dizinin çekimleri Kuzey İrlanda, Malta ve İzlanda gibi ülkelerde bulunan mekanlarda ve Belfast’taki bir stüdyoda gerçekleştirilmektedir. İlk bölümü 17 Nisan 2011 yılında yayınlanan dizi altı sezonu tamamlamıştır. Game Of Thrones’un IMDB puanı 9.5’tir.

Sherlock

Sir Arthur Conan Doyle’ın Sherlock Holmes isimli romanlarından esinlenerek, Mark Gatiss tarafından televizyon için geliştirilen bir Britanya dizisidir. Dizinin ilk bölümü 25 Temmuz 2010 yılında One Televizyon kanalında mini dizi olarak yayınlanmaya başlanmış fakat gördüğü büyük ilgi karşısında devam edilmesi kararı alınmıştır. Dizinin romanla arasındaki tek fark olayların 2010 yılından geçmesidir. Sherlock’un IMDB puanı 9.2’dir.

Doctor Who

Bilim kurgu dalında en çok izlenen dizilerden birisi olan Doctor Who, BBC yapımı bir İngiliz dizisidir. Dizi Doktor olarak bilinen, zamanda yolculuk yapan insansı, dünya dışı bir yaratık olan Zaman Lordu’nun maceralarını anlatmaktadır. En iyi yabancı diziler kategorisinde Doctor Who’nun yeri oldukça önemlidir. İlk bölümü 1963’te yayınlanan dizi, 90’lardan itibaren 10 senelik bir aranın ardından 2005’te daha modern ve yeni bir seriyle tekrar izleyicisiyle buluştu.

Dünyanın en uzun süren bilim kurgu dizisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir ve İngiliz popüler kültürünün önemli bir parçasıdır. Doctor Who IMDB’de 8.8 puan almıştır.

Orphan Black

Orphan Black yönetmeni John Fawcett ve senaristi Graeme Manson olan Kanada yapımı bir bilim kurgu dizidir. Dizi 30 Mart 2013’te Kanada’da Space, ABD’de ise BBC America adlı kanalda yayınlanmaya başlamıştır. Dizinin başrolünde Tatiana Maslany vardır ve klon oldukları ortaya çıkan birkaç kişiyi canlandırmaktadır. Dizi Sarah Manning üzerine odaklanmaktadır. Konu olarak klonlanmanın etik ve ahlaki sorunlarının yanı sıra kişisel kimlik sorunları üzerinde meydana gelebilecek etkileri üzerinde durulmuştur. Orphan Black’in IMDB puanı 8.4’tür.

Breaking Bad

En iyi yabancı diziler arasında ilk sıraları tabi ki de efsanevi dizi Breaking Bad’de yer alıyor. Breaking Bad Vince Gilligan tarafından tasarlanmıştır. İlk bölümü 20 Ocak 2008’de yayınlanan dizi beş sezon boyunca sürmüştür. Breaking Bad’in kelime anlamı cehenneme düşmektir ve güney aksanı olan kişiler tarafından kabul görmektedir. 16 Emmy Ödülü ve 9 Satellite Ödülü’nü müzesine götüren dizi bunun dışında birçok ödül de kazanmıştır. Dizi tüm zamanların en yüksek reyting alan dizisi ünvanı ile Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Breaking Bad IMDB’de 9.5 puan almıştır.

The Walking Dead

The Walking Dead dizisinin hikayesi Robert Kirkman, Tony Moore ve Charlie Adlard’ın aynı çizgi romanından ekranlara uyarlanmıştır. Dizinin prömiyeri 31 Ekim 2010 tarihinde Amerikan televizyon kanalı AMC’de gerçekleşmiştir. Dizinin evvelinde yaşanmış olayları ve zombi kıyametinin nasıl başladığını işleyen bir yan dizi olan Fear The Walking Dead ise Ağustos 2015 tarihinde yayınlanmaya başlanmıştır. Dizinin IMDB puanı 8.6’dır.

Narcos

Narcos 28 Ağustos 2015 yılında Netflix’te yayınlanmaya başlamıştır ve dizinin ilk sezonunun tüm bölümleri (10 bölüm) bu tarihte yayınlanmıştır. Dizi uyuşturucu baronu olan Pablo Escobar’ın hikayesini anlatmaktadır. En iyi yabancı diziler listesinde kesinlikle ön sıralara oynar. Narcos’un IMDB puanı 8.9’dur.

Once Upon A Time

Once Upon A Time 23 Ekim 2011 tarihinden ABC kanalında yayınlanmaya başlamıştır. Aksiyon ve dram gibi birçok türü içinde barındıran dizide Pamuk Prenses’ten Uyuyan Güzel’e, Alaaddin’den Hades’e kadar pek çok masalsı ve fantastik karakterlere rastlamak mümkündür. Fakat tüm bu karakterler ve daha fazlası günümüze uyarlanarak izleyiciye ulaştırmaktadır. Once Upon A Time’ın IMDB puanı ise 7.9’dur.

The Vampire Diaries 

Vampir Günlükleri L. J. Smith’in The Vampire Diaries adlı kitabından esinlenerek, Kevin Williamson ve Julie Plec tarafından ekranlara uyarlanmıştır. Dizinin ilk bölümü 10 Eylül 2009 tarihinde The CW Television adlı kanal tarafından yayınlanmıştır. Bugüne kadar birçok ödüle aday gösterilen dizi 2010-2011 yıllarında düzenlenen Teen Choice Adwars’da 12 ödül kazanmıştır. Vampir Günlükleri’nin IMDB puanı 7.8’dir.

Supernatural

Supernatural’in başorollerinde Jared Padelecki ve Jensen Ackles gibi aktörler yer almıştır. Dizi önce American The WB’de, daha sonra The CW kanalında yayınlanmaya devam etmiş bir seridir. Dizi korku ağırlıklı olmak üzere gerilim ve dram gibi birçok türden de izler taşımaktadır. Supernatural’in IMDB puanı 8.6’dır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here