Yeşilçam’daki birçok film bugüne kadar Türk izleyicisinin kalbinde taht kurmuştur. Türk sinemasında çok önemli bir yeri bulunan Yeşilçamın en iyi 10 komedi filmi ise izleyicilerin merak ettiği konular arasında yer alır. Şüphesiz ki bugün Türk sinema tarihinde çekilen birçok iyi filmin arasında Yeşilçam sinemasına ait filmlerin birçoğu yer alır. Senaryo örgüsüyle, çekim kalitesiyle ve prodüksiyonuyla oldukça kaliteli olan filmlerde birçok usta oyun yer aldı.

Herkesin kabul ettiği ve büyük bir saygıyla izlediği Yeşilçam filmleri bugün hala televizyonda yayınlandığında reyting rekorları kırmaktadır. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen o güzel dokusunu hiç kaybetmemiş belki de en çok tercih edilme sebeplerinden birisi oldu. Sanatçılar tamamen sanatla uğraştığı bir dönemde Yeşilçam Sineması insanlara bir şey anlatma, onları bilinçlendirme amacı güttü. Bu nedenle üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen yayınlanan filmler insanları güldürmeyi başarıyor. Yeşilçam komedi filmleri konusunda da izleyicilere çok önemli şeyler katmayı başardı. Sosyal mesajlar vererek güldürüp düşündürdüğünden bir nevi Nasreddin Hocalık yaptı.

Sizlere Yeşilçam’ın en iyi 10 komedi filmini listeledik.

İşte günümüzde en çok izlenen, yıllardır bizi televizyon ekranlarından güldürebilen ve seyretmekten bıkmadığımız en iyi yeşilçam komedi filmleri…

Hababam Sınıfı (1975) – IMDB Puanı: 9.5

Şüphesiz ki Hababam Sınıfı Yeşilçam’ın en iyi 10 komedi filmi arasında ilk sırayı rahatlıkla hak ediyor. Başrollerinde Kemal Sunal, Münir Özkul ve Adile Naşit’in bulunduğu Hababam Sınıfı her serisinde insanları kahkadan kırıp geçirmeyi başardı. Filmin günümüze yakın zamanda çıkarılan serileri her ne kadar beklenileni veremese de Hababam Sınıfı bugün bir televizyon kanalında yayınladığında insanları güldürüyor. Özel Çamlıca Lisesi’nin hayta öğrencilerinin hikayesini anlatan film eminim ki ilerleyen yıllarda bizleri güldürmeye devam edecek.

Tosun Paşa (1976) – IMDB Puanı: 9.1

Günümüzde birçok insan Tosun Paşa’yı izlemiştir. Efsane filmler arasında yer alan bu yapım Hababam Sınıfı gibi aklımızda kalmaya devam edecek. Başrollerinde Şener Şen, Kemal Sunal ve Adile Naşit gibi usta tiyatrocuların yer aldığı Tosun Paşa Mısır’da yaşayan Tellioğlu ve Seferoğlu ailesinin mücadelesi güldürü biçiminde ele alıyor.

Şaban Oğlu Şaban (1977) – IMDB Puanı: 8.9

En iyi Yeşilçam komedi filmleri arasında rahatlıkla sayılabilecek diğer bir film de Şaban Oğlu Şaban’dır. Yıllardır ekranlarda izlemekten bıkmadığımız filmlerden birisi olan Şaban Oğlu Şaban filminde askerde sürekli komutanı Hüsamettin’i yaralayan Şaban’ın hikayesi anlatılıyor. Filmin başrollerinde ise yine Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Şener Şen gibi isimler yer alıyor.

Neşeli Günler (1978) – IMDB Puanı: 8.8

Neşeli Günler, Yeşilçam’ın yine güldürü konusunda bizleri ekranlara kitlemiş baş yapıtlarından birisi. Kazım ve Saadet adındaki turşucu iki çiftin ayrılmasından sonra başına gelenleri anlatıldığı film bugün televizyonlarda yayınlandığında hala bizleri güldürmeye devam ediyor. Efsane filmin başrollerinde Münir Özkul, Adile Naşit ve Şener Şen gibi isimler alıyor.

Züğürt Ağa (1985) – IMDB Puanı: 8.8

Yeşilçam komedi filmleri arasında yer alan gülmekten kıracak hikayesiyle yıllardır bizi etkileyen filmler arasında yer alıyor. Haraptar köyünün ağasının hikayesinin anlatıldığı filmde kimi zaman gülsek de bazı yerlerde hüzünleniyoruz. Bu efsane filmin başrollerinde ise Şener Şen, Erdal Özyağcılar gibi usta isimler yer alıyor.

Süt Kardeşler (1976) – IMDB Puanı: 9.0

Süt Kardeşler filmi de şüphesiz Yeşilçam’ın en iyi filmlerindendir. Başrollerinde Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Şener Şen’in yer aldığı filmin olay örgüsü Gulyabani üstüne kuruludur. Üstelik filmde ana karakterlerin sürekli birbirine karıştırılması güldürüyü daha da çok arttırmaktadır.

Çöpçüler Kralı (1977) – IMDB Puanı: 8.7

Çöpçüler Kralı Kemal Sunal’ın izlediğimiz en iyi filmlerinden birisidir. Şener Şen ve Kemal Sunal’ın oyunculuklarını başarıyla sergilediği bu film sadece bir komedi filmi havasında değildir. Duygusal anı da ağır basar. Bir mahallede çöpçülük yapan Apti’nin bir anda şöhrete kavuşmasından sonra yaşananların anlatıldığı en iyi Yeşilçam komedi filmleri arasında yer alır.

Kibar Feyzo (1978) – IMDB Puanı: 8.8

Kibar Feyzo gerek müzikal öğeleriyle gerekse komedi öğeleriyle dikkat çeken bir filmdir. Kibar Feyzo’da yer alan sosyal içerikli ince mesajlar halen günümüzde televizyonda yayınlandığında izlenme rekorları kırmaktadır. Bu efsane filmin başrollerinde Şener Şen ve Kemal Sunal gibi usta oyuncular yer almaktadır.

Çiçek Abbas (1982) – IMDB Puanı: 8.2

Yeşilçam komedi filmleri arasında Çiçek Abbas’ın yeri çok ayrıdır. Halen izlenen eski Yeşilçam filmlerinden olan Çiçek Abbas birçok öğesiyle o dönemlerde de, şimdi de etkili olmuştur. Başrollerinde Şener Şen ve İlyas Salman gibi usta isimlerin yer aldığı filmde Abbas ve Şakir’in kahvede atışmaları bugün de tazeliğini korumaktadır.

Salako (1974) – IMDB Puanı: 7.5

Kemal Sunal’ın efsane filmlerinden birisi olan Salako Türk halkının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu filmin önemli bir yanı ise Kemal Sunal’ın sinemaya atıldığı zamanlarda çektiği ilk filmlerden olmasıdır. Günümüzde hala televizyonlarda yayınlandığında izleyici güldüren filmin başrollerinde Kemal Sunal’a Meral Sezen ve İlyas Yüce eşlik etmiştir. Salako’da günlerin sürekli bir anlama büründürülmesi dikkat çeken unsurlardan olmuştur.

 Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here