Filmler bizde derin etkiler bırakır. Çünkü onlar başka insanların hikayelerini anlatır ve her filmde senaristin yaşantısından izler vardır. Her film bir hikayedir ve bu hikayeler yıllar içinde farkında olmadan senaristin hayatında yaşanmıştır. Bu hikayeleri kurmaca filmlerle değil animasyon aracılığı ile anlatabilmek çok iyi bir seçenektir. Yıllar süren yapım süreçleri sonucu ortaya bir film çıkar ve belki de o film en iyi animasyon filmleri listesinde en önemli konuma gelir. Film önerleri yaparken en iyi animasyonları da sizlerle paylaşmayı istedik. Gelin birlikte bakalım.

En İyi Filmler Listenize Ekleyeceğiniz En İyi Animasyon Filmleri

Herkesin kendisine has bir en iyi filmler listesi mutlaka vardır. Birbirinden farklı kategoride her yıl binlerce film çekiliyor. Bunlardan bazıları dünya sinemasına adını yazdırıyor ve herkesin izlemesi gereken filmler kategorisine giriyor. Gelin birlikte o filmler bakalım.

14. Frozen – Karlar Ülkesi (2013)

En İyi Animasyon Filmleri

Frozen, Disney’in yeni nesil kuşak hikayelerini yeniden yazması. Film vizyona girdiği günden bu güne kız çocuğuna sahip tüm ailelerin ezbere birdiği bir film haline geldi. Karlar Ülkesi filmini en iyi animasyon filmleri arasına ekleyen elbette ki naif bir hikaye etrafında dönmesi. Klasik masal anlatısında olan tüm karakterlerin içinde bulunduğu bu filmi herkes izlemeli .  Olaf, filmin çılgın popülaritesine değer katan tek unsur karakter olabilir ancak sevimli bir destekleyici karakter tüm masalları bu kadar temelli olarak insan hayatına katamaz.  Popüler kültürün simgesi haline gelen Elsa ve Anna kardeşler 2019’da ikinci film ile izleyiciler karşısına çıkacak. Karlar Ülkesi 2, 2019’un sonunda  hiç kuşkusuz bir milyar kazanacak ve bir üçüncü filmi de serisine ekleyecek.

13. Brave – Cesur (2012)

En İyi Animasyon Filmleri

Pixar klasikleri arasında sayılacak bu film; kızıl saçlı Merida’nın hikayesine odaklanıyor. Filmde bildiğimiz kadın rolünden soyutlanmış bir karakter karşımıza çıkıyor. Filmin en geniş evreni ise krallık. Krallık bu prensesin bu kadar farklı ve alışılagelmişin dışında bir karakter olmasını kabul edemiyor. Anne ve babasının beklentisi olsa da ebeveyn olarak kızlarını sevmek zorundalar. Peki, diğerleri?

En iyi animasyon filmleri 2016

En iyi animasyon filmleri 2016 yılı için hiç kuşkusuz birinci filmi Zootopia’ya veriyor. Troller ve Kayıp Balık Dori 2016 yılının en iyi animasyonlarından.

12. Zootopia – Zootropolis (2016)

En İyi Animasyon Filmleri

Zootopia’ya medenileşmiş ve insanlara özgü yaşam biçimi süren hayvanların eğlenceli polisiye hikayesini anlatıyor. Oldukça beklenen şakaları içinde barındıran Zootropolis en iyi animasyon filmleri listesinde yerini koruyor.

11. Happy Feet – Neşeli Ayaklar (2006)

En İyi Animasyon Filmleri

Özgünlük, yetenekli bir seslendirme ve oldukça çarpıcı animasyon detaylar ile Neşeli Ayaklar dünya sinemasında en iyi animasyon filmleri listesinde. Filmde Mumble adında bir penguenin hikayesi anlatılıyor. Neşeli Ayaklar’da kalbindeki kişiye seslenmek için bir şarkı besteleyip, onu söylemesi gerekiyor. Ama Mumble’nin sesi oldukça kötü olduğu için o,  başka bir yetenekle ön plana çıkmaya çalışacaktır! Oldukça keyif veren efsane filmler listesinde.

10. Wall-E – Vol-i (2008)

En İyi Animasyon Filmleri

Vol-i son yıllarda yapılan en ironik filmlerden. Çevre kirliliği, tüketim çılgınlığı gibi bir çok konuyu alt metinleri ile eleştiren Vol-i’nin konusu işe şöyle: Günümüzden çok ileri bir zamanda insanlar dünyaya bir çöp yığını olduğu için başka bir gezene göç ederler. Dünyayı temizleme görevi ise Vol-i’ye verilir. Vol-i dünyadaki çöplerden kendisine bir yaşam inşa eder. Yalnızlığını ise başka bir robot Eve ile paylaşır. İkilinin başından geçen zorluklar ve yaşadıkları derin ilişki anlatılmaktadır.

9. Finding Nemo – Kayıp Balık Nemo (2003)

En İyi Animasyon Filmleri

Kayıp Balık Nemo, Pixar yapımı en ünlü animasyon filmleri listesinde. Aynı zamanda onu en iyi animasyon filmleri listesine ekleyen ise bir baba ve oğlunun hikayesini izlemesi. Kuşak çatışmasını çok iyi aktaran film: Babasına özgürlüğünü kanıtlamak için okyanusta kaybolan Nemo’nun ve onu arayan babasının hikayesini anlatmaktadır. Dostluk, aile ve kuşak çatışması kavramlarını çok iyi dile getiren film mutlaka izlenmesi gereken filmler listenizde olmalı.

8. Toy Story 3 – Oyuncak Hikâyesi 3 (2010)

En İyi Animasyon Filmleri

Toy Story, Pixar şirketinin ilk filmi. İlk filmle oldukça büyük bir başarı elde eden Toy Story serisi, 3. filmle de büyük bir başarı elde etti. Oyuncakların bir arada yaşama hikayesini anlatan filmde oldukça duygusal dakikalar yaşayıp, çok iyi tahliller yapabileceksiniz.

7. Shrek – Şrek (2001)

En İyi Animasyon Filmleri

Shrek tam bir peri masalı. İd duyguları ile hareket eden bir canavar ve onun aşkını anlatan film vizyona girdiği zaman oldukça ses getirmişti. Hala da kült animasyon filmler listesinde yerini koruyor. Aslında aşkın insanı değiştirebildiği, bunu kişinin ne derece istediği, nelerden vazgeçebileceğini bizlere sunan harika bir baş yapıt.

En iyi animasyon filmleri 2015

En iyi animasyon filmleri 2015 listesinde birinci sırayı Ters Yüz filmi alırken diğer en güzel filmler ise şöyle: Evim, Minyonlar ve İyi Bir Dinazor.

6. Inside Out – Ters Yüz (2015)

En İyi Animasyon Filmleri

Pixar’ın son 20 yılda hazırladığı en animasyon filmi diyebileceğimiz bir baş yapıt. Beş temel  duygu üzerinden karakteri oluşturan Pixar, bu film ile oldukça ses getirdi. Kişiselleştirilmiş duyguları karakterler üzerinden aktaran filmde bulunan temel beş duygu: Neşe, Korku, Öfke, Üzüntü ve Nefret. İnsan zihninin bu duygular tarafından yönetilmesi, olası sonuçlar ve çocuklar üzerinde hangilerinin etkili olduğu? Son yıllarda psikologların en çok önerdiği filmler arasında.

5. Rango (2011)

En İyi Animasyon Filmleri

Kişilik problemi yaşayan bir oyuncu olan Rango tatsız ve kötü şeylerden kaçan bir karakterdir. Filmde yaşadıkları ile bir dönüşüm sürecinden geçer. Film günlük hayatta insan tahlili konusunda bize destek olacak nitelikte. Canlı karakter tasarımı, sıra dışı mizah ve batı sadakati bu filmi Disney ve DreamWorks’ün ana kumandası olarak öne çıkardı. Rango, son yıllarda Johnny Depp’in yeteneğinin en değerli örneği ve Verbinski’nin Rango’dan korku filmlerine kadar uzanan yeteneğidir.

Animasyon aşk filmleri

Up filmi neden bu kadar sevildi? Dünya sinema tarihinde aşk teması ile çekilen animasyon aşk filmleri kategorisinde en başarılı film olması birinci sebebi. Gerçek bir romantik olan Carl ve Ellie’nin hikayesi gerçek bir aşkın hikayesi.

4. Up – Yukarı Bak (2009)

En İyi Animasyon Filmleri

Up, kullandığı aşk teması ile Pixar’ın en önemli filmlerden birisi olma yeteneğini elinde barındırıyor. Tematik malzeme sağlayan ve dengeli anlatımı ile uluslararası büyük başarı elde eden Up, hikayesinde hiç boşluk bırakmadan izleyicisini derinden etkiliyor. Filmin konusu ise: Carl ve Ellie çocukluk arkadaşıdır. Yolları kesişir ve bir birlikteliğe yol açarlar. Hayat dolu enerjisi ile gördüğümüz Ellie’nin en büyük hayali dünyayı dolaşmaktır. Bunun yapamadan ölür. Film bundan sonra Carl’ın vereceği bir karar ile şekillenir.

3. Ratatouille – Ratatuy (2007)

En İyi Animasyon Filmleri

Eleştirmenler tarafından tam not alan filmde Remy adından bir fare ve mutfak işçisinin hikayesi anlatılır. Remy’nin tek hayali büyük bir aşçı olmaktır. Şans eseri kendisini Paris’te bir kanalizasyonda bulur. Bu kanalizasyon bir restoranındır.  Remy mutfak işçisi ile bir anlaşma imzalar ve artık hünerlerini gösterebileceği bir alana sahiptir.

2. The Incredibles –  İnanılmaz Aile (2005)

En İyi Animasyon Filmleri

Eskiden ünlü bir süper kahraman olan Bob Parr, Mr. Incredible adıyla ün salmıştır. Kötülüklerle savaşan bu adam yıllar içinde bu kahramanlığı bırakmıştır. 15 yıl aradan sonra yeni görevi atanır ve ailesi için bu görevi göze alan Bob’un başından bir çok kötü olay geçecektir.

1. Spirited Away – Ruhların Kaçışı (2001)

En İyi Animasyon Filmleri

Hayao Miyazaki, kariyerinin en popüler filmini yapmadan önce yirmi yıl boyunca oyunun en başındaydı. Gerçeküstü ve bilinçaltında uyarıcı olan Ruhların Kaçışı, bizim zamanımızın harikalar diyarında olan Alice gibi harika bir masaldır. Fantezi hikayesi, güçlü karakterler ve ilham duygusuyla desteklenen, her yaştan insana sunmak istediği gizemleri, heyecanla anlatır. İMDB listesinde yerini koruyan Ruhların Kaçışı bugüne kadar yapılmış en iyi animasyonlardan birisi.

Bonuslar

En iyi animasyon filmleri 2017

En iyi animasyon filmleri 2017 için tahtı İnanılmaz Aile zorluyor.

En İyi Animasyon Filmleri

En iyi animasyon filmleri 2018

Coco

Coco filmi hem duygusal hem de klasik anlatı yapısına uygun en önemli animasyon filmleri arasında. En iyi animasyon filmleri 2018 için bir liste oluşturacaksanız ilk sıraya Coco filmini yazabilirsiniz.

En İyi Animasyon Filmleri

En iyi animasyon filmleri imdb

En iyi animasyon filmleri İmdb Listesinin ilk 50 filmini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Eğer puanlamayı dikkate alarak film izleyenlerdenseniz bu filmleri izleyebilirsiniz.

İmdb’ye Göre En İyi Animasyon Filmleri

1. Ruhlarin Kaçisi (2001)
2. Aslan Kral (1994)
3. Senin Adin (2016)
4. VOL·i (2008)
5. Prenses Mononoke (1997)
6. Oyuncak Hikayesi (1995)
7. Yukari Bak (2009)
8. Oyuncak Hikayesi 3 (2010)
9. Ters Yüz (I) (2015)
10. Yürüyen sato (2004)
11. Komsum Totoro (1988)
12. Ookami kodomo no Ame to Yuki (2012)
13. Sevimli Canavarlar (2001)
14. Kayip Balik Nemo (2003)
15. Ejderhani nasil egitirsin (2010)
16. Gökteki kale (1986)
17. Song of the Sea (2014)
18. Rüzgârli Vadi (1984)
19. Prenses Kaguya Masali (2013)
20. Persepolis (2007)
21. Zootropolis: Hayvanlar Sehri (2016)
22. Inanilmaz aile (2004)
23. Aladdin (1992)
24. Güzel ve Çirkin (1991)
25. Ratatuy (2007)
26. Demir dev (1999)
27. The Nightmare Before Christmas (1993)
28. Mimi wo sumaseba (1995)
29. Oyuncak hikayesi 2 (1999)
30. Srek (2001)
31. Küçük cadi Kiki (1989)
32. Batman: Hayaletin Maskesi (1993)
33. Tokyo Goddofazazu (2003)
34. Yaman Tilki (2009)
35. Karmakarisik (2010)
36. 6 Süper Kahraman (2014)
37. Lego Filmi (2014)
38. Ejderhani Nasil Egitirsin 2 (2014)
39. Kubo ve Sihirli Telleri (2016)
40. Küçük Prens (2015)
41. Rüzgar Yükseliyor (2013)
42. Fantasia (1940)
43. Kirmizi Kanatlar (1992)
44. Belleville’de randevu (2003)
45. Oyunbozan Ralph (2012)
46. Koralin ve gizli dünya (2009)
47. Masum sanik Roger Rabbit (1988)
48. Çilgin hirsiz (2010)
49. Küçük Deniz Kizi Ponyo (2008)
50. Watership Tepesi (1978)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here