Sinema Tarihinin En İyi Aşk Filmleri – 100 Film

15

Aşk filmi izleyecekler olanları bir kaç kategoride filmler beklemektedir. Bunlar en iyi filmler listesinde yer alan bazı aşk filmleri olmakla birlikte, romantik komedi filmleri, dram aşk filmleri, en etkileyici filmler gibi film türleridir. Öncelikle sizlere bu dram aşk filmlerinin de yer aldığı fakat genel olarak etkileyici filmleri seçerek oluşturduğumuz listeden bahsedelim.

Film listemizde yabancı aşk filmleri ve yerli aşk filmleri var. Türk aşk filmleri kategorisini biraz kısa tuttuk. Dünya genelinden örnekler  verdik. İmdb yüksek filmler için de önemli filmleri göreceksiniz. Yerli romantik filmleri de imdb puanından çok eleştirmen yorumlarına göre derledik. En güzel aşk filmleri için listemize göz atabilir, son zamanların en iyi filmleri ile kült filmleri görebilirsiniz.  Gelin birlikte film önerileri listemize birlikte göz atalım.

Sinema Tarihinin En İyi Aşk Filmleri – 100 Film

100. Aşk ve Basketbol – Love & Basketball (2000)

Monica ve Quincy, çocukluktan yetişkinliğe kadar birçok yaşam mücadelesiyle birlikte basketbol oynamayı seven iki çocuktur ve zaman içinde basketbol ile aşkları bir arada olacaktır.

En İyi Aşk Filmleri

99. Duygudan da öte  – Ae Fond Kiss… (2004)

En İyi Aşk Filmleri

Farklı din ve kültüre sahip iki sevgilinin yaşadığı aşkı anlatan, kültür çatışmasının içinde dolu dolu bir aşk filmi.

98. Şu An Muhteşem- The Spectacular Now  (2013)

En İyi Aşk Filmleri

Güzel vakit geçirmek ve çok düşünmeden filmi tüketmek isteyenler için iyi bir alternatif.

97. In Your Eyes (2014)

En İyi Aşk FilmleriSürükleyici bir film. Baş rollerinin performansları takdire şayan. İki farklı yaşam süren insanın birbirlerinin gözlerinde hayatlarını görmesini konu alıyor.

96. Amerikan Güzeli – American Beauty (1999)

En İyi Aşk Filmleri

Amerikan Rüyasına iyi bir taşlama olan filmde bir amerikan ailesinin içinde bulunduğu olumsuz durumu konu alan fimde: Lester rutin yaşamında, kızının arkadaşı ile bir ilişkiye başlar. İlginç ve sıra dışı bir hikayeye sahip olan film 5 Oscar ödülünü kazanmıştır.

95. Ask Engel Tanımaz – Notting Hill (1999)

Romantik komedi filmi arayanlar için en iyi romantik komedi filmleri arasında yer alan Notting Hill filmini öneriyoruz. Film önerileri konusunda fark arayanlar bu filmi izleyebilir. Klasik anlatı yapısına saihp filmde: ünlü film yıldızı Anna Scott’un bir kitapçının dükkana gitmesi ile kitapçı William’ın hayatının akışının değişmesini konu edinir.

94. Bir Gün – One Day  (2011)

Yine en romantik filmler arasında sayılacak bir film. İki farklı genç insanın hayatı bir gün kesişir. Her yıl 15 temmuz tarihinde bir araya gelen ikilinin yaşadığı ilginç arkadaşlık ve aşk hikayesini anlatan film bir uyarlamadır. Oldukça başarılır bir sinematografisi ve dramatik yapısı olan film mutlaka izlenmesi gereken en iyi aşk filmleri arasında.

93. Tesadüf – Serendipity (2001)

Aşkta tesadüfü sevenler için iyi bir alternatif. Bir dükkanda eldiven alacakları sırada sona kalan bi tane eldiven sayesinde tanışan bu ikilinin, eldiven için bir kafeye gidip kime ait olacağına karar vermeleri ve bu sırada gelişen sohbetlerini anlatıyor.

92. Büyük Ümidler – Great Expectations (1946)

Bir dizi etkinlik, yetim kalan Pip’in hayatını sonsuza dek değiştirir, çünkü bir beyefendi olarak yeni bir hayata başlamak için alçak gönüllü kökenlerini terk eder.

91. Aşkın (500) Günü –  (500) Days of Summer (2009)

Film iki aşığın ilişkilerinden 500 günün verilmesiyle oluşur.

90. Evlilik Öpücüğü – The Wedding Singer  (1998)

Bir şarkıcı olan Robbie ve bir garson olan Julia hem nişanlandılar hem de yanlış insanlarla. Fortune, birbirlerini keşfetmelerine yardımcı olmak için müdahale eder.

89. Bulunduğumuz Yol – The Way We Were   (1973)

İki çaresiz insanın harika bir romantizmi var, ama onların politik görüşleri ve inançları onları birbirinden ayırıyor.

88. Cyrano De Bergerac (1990)

Büyük burnundan utanan romantik bir şair / asker, kuzenine sevdiği kızı tavlaması için şiirlerini veriyor.

87. Amy’nin İzinde  – Chasing Amy (1997)

İlginç ve sarmal aşk hikayelerinin bulunduğu bir yapıt.

86. Sevginin Bağladıkları – Sleepless in Seattle  (1993)

Karısı öldükten sonra oğlu ile yaşayan bir adam karısını unutamamıştır. Bir radyo programında karısına aşkını anlatır. Programı dinleyen kadınların çoğu Sam Baldwin’e aşık olmuştur. Onunla görüşmek isteyen Annie ile zaten daha önceden tanışmışlardır.

85. Bir Gecede Oldu – It Happened One Night (1934)

Zengin babasından kocasıyla arasına girmemesi için kaçan kadının yolda tanıştığı gazeteci ile yaşadıklarını konu alan kült filmlerden.

84. Cuma Kızı – His Girl Friday (1940)

Romantik komedi filmleri listesinde yer alan bu filmde: çalıştığı gazeteden evlenmek üzere olduğu için ayrılacak olan kadınla onu bundan vazgeçirmek isteyen patronunun, ki bu patron eski kocasıdır – onu vazgeçirmek için evleneceği adamın başına türlü işler açmasını konu edinir.

83. Casablanca (1942)

Dünya sinema tarihine adını yazdıran bir aşk filmi. En etkileyici filmler arasında yer alıyor.

82. Brief Encouner (1944)

Evli bir adamla tanışan kadının ona aşık olması ve bu sürede geçen olayları anlatıyor.

81. Vertigo (1958)

Bir dedektif yaşadığı bir olay sonrası yükseklik korkusu ile baş başa kalır.  İzlemesi gereken kadının intihar meyili olduğunu görünce artık kadını uzaktan izlemekle yetinemez.

80. Güzelliğin Rengi  – Belle (2013)

Belle filmi gerçek bir öyküye dayanıyor. 18. yy. da yaşayan bir kadının başından geçenleri konu ediniyor. Kadın aristokrat büyük amcası ve onun eşi tarafından ayrıcalıklı olarak büyütülmüş fakat dönemin şartlarında dersinin rengi hala sorun olmaktadır.

79. Hoş Kaza- Happy Accidents  (2000)

Klişelerle dolu bir romantik komedi filmi.

78. Daha Yaklaş – Closer (2004)

İki çiftin ilişkileri, bir çiftin adamı diğerinin kadınıyla buluştuğunda karmaşık ve aldatıcı hale gelir.

77. Stuck in Love (2012)

Romantik komedi filmi sevenler için iyi bir alternatif. Bir ailenin başına gelen trajikomik olaylardan beslenen filmde farklı duygulara yer veriliyor.

76. Büyük – Big (1988)

Oynadığı her filmde büyük başarı gösteren usta oyuncu Tom Hanks’in başrolünde yer aldığı film: lunaparkta dilek makinesine büyümek istediğini söyleyen ve bir anda dileği gerçekleşen Josh’un hikayesini anlatıyor. En iyi yabancı filmler arasında yer alan bu filmi gülmek ve keyifli vakit geçirmek isteyen herkes izlemeli.

75. Pembeli Güzel – Pretty in Pink (1986)

Klasik bir aşk hikayesi. Filmde sürekli pembe giyinen bir lise öğrencinin yaşadığı ilgi çekici hikayeleri ve aşkı anlatan filmde farklı karakterleri bir arada görecek, Andie’nin yaşamına tanık olacaksınız.

74. Ghajini (2008)

Aşık olduğu kadının katillerden intikam alacak ve sürekli unutma hastalığı sebebi ile bunu yaparken vücudunda ki dövmelerden yardım almasını anlatan Hint Yapımı romantik bir filmi.

73. Ay Çarpması – Moonstruck (1987)

Dul bir kadın olan Loretta Castorini eşini yıllar önce trafik kazasında kaybetmiş ve artık evlemeyi düşünmemektedir. Fakat evliliğin kötü bir şey olduğunu düşünen kadın aşık olunca bir çıkmaza düşecektir.

72. Prenses Gelin – The Princess Bride (1987)

Monolog ile şekillenen filmde bir prensesin hikayesi ve yaşadığı aşk anlatılır. Dış ses ile anlatılan filmleri sevenler için iyi bir alternatif. Dedenin torunlarına anlattığı bu masal acaba gerçek olabilir mi?

71. Bir Şey Söyle – Say Anything (1989)

Farklı karakterleri içinde barındıran ilgi çekici bir aşk hikayesi.

70. Güzel ve Çirkin – Beauty and the Beast (1991)

69. Kaplan ve Ejderha – Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000)

Çin sinemasının en iyi filmlerinden birisi. İçinde bir de aşk hikayesi barındırıyor. Farklı bir hikaye arayan mutlaka izlemeli.

68. Aşk Sarhoşu – Punch-Drunk Love (2002)

Barry Egan 7 kız kardeşi ile yaşayan ve hayatını işine adamış genç bir adamdır. Kadınlar konusunda pek yeteneksiz olan bu adam bir kadın ile tanışır. Romantik komedi tadında olan, izlerken keyif alacağınız bir aşk filmi.

67. The Lunchbox (2014)

Mumbai’nin meşhur yemek dağıtım sistemindeki yanlış bir teslimat, genç bir ev erkeğini hayatının gece karanlığında, öğle yemeğinde notlar aracılığıyla bir fantezi dünyası oluşturur.

66. Uzay Yolcuları – Passengers (2016)

Klasik bir aşk film. Uzay Yolcuları iki hikayeden besleniyor. Birisi uzay macerası diğeri ise aşk hikayesi.

65. Seulpeumboda deo seulpeun iyagi (2009)

“K” Krem’i sever ama terminal kanserine sahip olduğu için sırrına olan sevgisini tutar ve ölmeden önce onun için bir eş bulmaya çalışır, böylece ölürken yalnız kalmayacaktır.

64. Harry Sally ile Tanışınca- When Harry Met Sally… (1989)

Yolculuk sırasında tanışıp, sohbet eden ve tesadüfen aynı üniversiteden mezun olan fakat hiç karşılaşmamış iki ikinin yaşadığı aşkı anlatan çok doğal ve izlenmesi gereken bir film.

63. Bu neng shuo de. mi mi (2007)

Yetenekli bir piyanist olan Ye Xiang Lun, prestijli Tamkang Okulu’nda yeni bir öğrencidir. İlk gününde, gizemli müzik çalan güzel bir kız olan Lu Xiao Yu ile tanışır.

62. Sensiz olmaz – High Fidelity (2000)

Sıradan olan olayların nasıl sıradışı hale geleceğini anlatan izlenmesi gereken filmlerden. Kült filmler arasında yerini alan filmin yönetmeni ise Stephen Frears.

61. Keith (2008)

Hayatında her şeye sahip olan Natalie ve Keith’in hikayesi aşkın ne kadar karşı konulmaz olduğunu tekrar gösterecek baş yapıtlardan.

60. İhtiras Rüzgarları – Legends of the Fall (1994)

Asker ve savaş filmleri arasında aşkı içinde en doğal hali ile barındıran bir yapıt.  Filmde 3 kardeş ve bir kadın etrafında dönen bir aşk anlatılmaktadır.

59. Cennetten çok uzakta – Far from Heaven (2002)

Dünya sinema tarihinde adından sıkça söz ettiren bir yapıt. 1950’lerin Amerikasında çok olağan bir hayat süren ailede Cathy kocası Frank’i bir adamla, yatakta yakalar ve olağan hayatı birden değişir.

58. İngiliz Hasta – The English Patient (1996)

Uyarlama bir yapım olan film 2. Dünya savaşı döneminde geçiyor. Dönemin en belirgin özelliği aşk filmlerinin propaganda olarak veriliyor olması. Aşk, benlik ve savaş öyküsünün bir arada yer aldığı film nefes kesen filmlerden.

 

57. Ölümsüz Aşk – The Age of Adaline (2015)

2015 aşk filmleri arasında en önemli yapımlardan bir tanesi. Ölümsüz aşk bir kadının 29 yaşında ölümsüzlük ile ödüllendirilmesini ve yıllar boyunca insanlardan uzak yaşamasını ve bu süreçte tanıştığı adama aşık olmasını anlatıyor.

56. Lucia – Lucía y el sexo (2001)

Kendini keşfetmek isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir aşk filmi.

55. Aşk Limanı – Safe Haven  (2013)

Travmalı geçmişe sahip olduğu düşünülen bir kadın bir Kuzey Carolina’da bir kasabaya gelir. Kasabada ki insanlarla samimi olamayan Julianne zamanla, dul bir adam olan Alex ile bir ilişkiye başlar.  Fakat olaylar bundan sonra gelişir.

54. Aynı Yıldızın Altında – The Fault in Our Stars (2014)

2 gencin yaşadığı yakınlığın sebebi kanserdir. Zaman içinde iyice yakınlaşan bu gençler hayata tutunurken yaşadığı aşk yaşama bambaşka bir boyut katacaktır. Farklı aşk hikayelerinden. En iyi romantik filmler arasında yer alan bu filmi izledikten sonra yaşamı sorgulayacaksınız.

53. Annie Hall (1977)

52. Aşk – Amour (2012)

Haneke’nin en nefis eserlerinden bir tanesi. Gerçekliğe çok yakın bir aşk hikayesi. Felç olan Anne’nin eşinden onu öldürmesini istemesi ve bu süreçte yaşadıkları ilişkiyi anlatan dram aşk filmleri listesinden en başarılır film sayılabilecek bir yapıt. Yabancı aşk filmleri arasında farklı tarzda işlenmiş özgün bir yapıt aynı zamanda.

51. Paris’te Son Tango – Ultimo tango a Parigi (1972)

Evlilik hazırlığında olan ve evlenince oturacakları evi arayan Jeanne bir gün çok beğendiği evi gezerken bir adamla tanışır. Kendisinden büyük olan bu adama farklı olduğu için aşık olur. Aralarındaki çekime karşı koyamayan kadın bir süre bu adamla birlikte olur. Mutlaka izlenmesi gereken aşk filmleri arasında.

Aşk filmleri yabancı

50. Brooklyn (2015)

Amerikan rüyasının en iyi anlatıldığı filmlerden. Annesini bırakıp Amerika’ya gelen İrlanda’lı Eilis’in burada bir genç adama aşık olması ve sonrasında annesinden gelen haberle İrlanda’ya geri dönmeye karar vermesi ve bu süreçte iki ülke ve hayatını nerede sürdüreceğini seçmesini anlatan göç filmlerine göndermeler barındıran güzel bir film.

49. Carol (2015)

Eşinden boşanmak isteyen zengin Coral ile bir mağaza çalışanı Therese’nin zaman içinde tanışıp yaşayacakları aşk hikayesini konu alan en başarılı aşk filmlerinden.

48. Southside with You (2016)

1989 yılında Barack Obama ve eşi Michalle’nin tanışma ve aşk hikayesini anlatan 2016 yapımı aşk filmi.

47. Ölü gelin – Corpse Bride (2005)

Ölü Gelin harika hikayesi ile diğer animasyon filmlerinden ayrılıyor. Yetişkinlerin mutlaka izlemesi gereken içinde bolca eleştiri barındıran keyif alacağınız bir film. Tim Burton’ın büyüleyici dünyasını yeniden görmek isteyenler için de iyi bir alternatif.

46. Çılgınlar Gibi – Like Crazy (2011)

İki öğrencinin Amerika’da aşık olması ve vizesi dolan genç kızın sınır dışı edilmesi ile başlayan hikaye onu romantik filmler serisine eklememize neden oluyor.

45. Aşk  – Her (2013)

Günümüz teknolojik insanına güzel bir göndermede bulunan Her çağının ötesine seslenen bir film. Bir bilgisayar programına aşık olan adamın hikayesini anlatan filmi herkesin izlemesini tavsiye ediyoruz.

44. Okuyucu – The Reader (2008)

2. Dünya savaşının ertesinde Almanya’da geçen hikayede kendisinden yaşça büyük olan bir kadına aşık olur. Bu ilişki gizli bir şekilde devam eder ve aşık olduğu kadın, Hanna bir gün ortadan kaybolur. Aradan geçen yıllar ve ikilinin tekrar karşılaşması ile adını sinema tarihine yazdırmayı başarmış bir sinema filmini ortaya çıkarır.

43. Paris’te Gece Yarısı –  Midnight in Paris (2011)

Evlenme arefesinde olan Amerikalı nişanlı çift Paris’e gelir. Genç adamın geceleri Paris sokaklarında yaptığı yolculuklar onu farklı bir dünyaya götürecektir. Woody Allen’ın en başarılı yapıtlarından biri olan Paris’te Gece Yarısı gerçek aşkı arayan herkesin izlemesi gereken bir yapıt. En iyi romantik filmler listesine de mutlaka eklenmesi gereken bir romantik film.

42. Brokeback Dağı – Brokeback Mountain (2005)

Brokeback Dağı filmi bir eşcinsel filmidir. Eşcinsel filmleri arasında en başarılı yapıtlar arasında gösterilen filmde kovboyluk yaparken birbirine aşık olan iki adamın hikayesi anlatılır.

41.Çılgınlar Kraliçesi – Breakfast at Tiffany’s (1961)

Yine Audrey Hepburn’ın mutlaka izlenmesi gereken filmlerinden bir tanesi. Hollywood sinemasının en iyi aşk filmlerinden. Farklı karakter tahlileri yapmak isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film.

40. İlk Aşk, İlk Dans – Dirty Dancing  (1987)

İlk aşk filmi romantik dram filmlri arasında müziğinde eşlik ettiği izlenmesi gereken aşk filmlerinden. Filmin müziği ile ön plana çıkmasının yanında toplumsal ayrılıklara da yer vermesi oldukça etkileyici bir film haline gelmesini sağlamıştır.

39. Aştan da Üstün – Notorious (1946)

Alfred Hitchcock yönetmenliğini yaptığı gerilim-aşk filmidir.

38. Roma Tatili – Roman Holiday (1953)

Klasik aşk filmlerinden bir tanesi. Tesadüfen tanışan bir Prenses ile gazetecinin hikayesini anlatan film klasik anlatı yapı ile oluşturulmuş bir yapıt. Filmde farklı sosyal sınıfların nasıl bir araya geldiğini anlatıyor. Büyüleyici filmler izlemeyi sevenler için ideal bir aşk filmi.

37. Barselona, Barselona – Vicky Cristina Barcelona (2008)

Woody Allen’ın hiç bir filmi sıradan değil. Oldukça farklı bir aşk hikayesi. 2 kadın ve 1 adamın yaşadığı aşkı çok farklı bir dille anlatan Allen; filmi eleştirmemiz için bize sadece aşk hikayesinde ki çarpıklığı bırakıyor. Çarpık ilişkiler günümüzde oldukça sık rastlanıyor fakat bu beyaz perdeye o kadar sık taşınmıyor. İlginç ve farklı bir film arayanların izlemesi gereken bir yapıt.

36. Masumiyet Yası – The Age of Innocence (1993)

Martin Scorsese’ın yönetmenliğini yaptığı, baş rollerinde Winona Ryder, Daniel Day Lewis ve Michelle Pheiffer’ın rol aldığı  keyifli bir aşk filmi.

35. İçimdeki Deniz – Mar adentro (2004)

Ötenaziyi en iyi işleyen yapımlardan biri olan İçimdeki Deniz’in konusu: 30 yıldır yatağa bağlı olan bir adamın aşk hayatını, hayatına giren iki kadını anlatıyor.

34. Makas Eller – Edward Scissorhands (1990)

Makas Eller filmi oldukça sürpriz olaylar içeren bir aşk filmi. Tim Burton’ın büyüleyici, fantastik hikayelerinden biri olan mutlaka izlemenizi tavsiye ettiğimiz bir film.

33. Her Şeyin Teorisi – The Theory of Everything (2014)

Her Şeyin Teorisi filmi Stephen Hawking’in gerçek yaşamına ve aşk hayatına odaklanıyor. En iyi biyografi filmleri arasında gösterilen film çok sayıda ödül almıştı.

32. Lolita (1962)

Seri Romantik Filmler

Üç renk üçlemesi aslında romantik, dram olan filmlerdir. Karakterlerin iç dünyalarına yaptığımız romantik ve içsel yolculukları anlatır.

31. Üç Renk: Beyaz – Trois couleurs: Blanc (1994)

30.Üç Renk: Kırmızı – Three Colors: Red (1994)

29. Üç Renk: Mavi – Trois couleurs: Bleu (1993)

Seri Romantik Film

Seri romantik film arayanlar için bu üçleme tam size göre: Gün Doğmadan, Gün Batmadan, Gece Yarısından Önce. Birbirlerini bulan iki çılgın gencin zaman içinde ayrılıp tekrar birleşmelerini anlatıyor.

28. Gün Doğmadan – Before Sunrise (1995)

27. Gün Batmadan – Before Sunset  (2004)

26.Gece Yarısından Önce – Before Midnight (2013)

25. Umut Işığım –  Silver Linings Playbook  (2012)

Travmalar ile dolu bir hayatı olan Pat Salitano, tedavi sonrası bir kadınla tanışır. Tanıştığı Tiffany ile ilginç bir yakınlık kuran Salitano artık umudunu farklı bir şekilde arayacaktır.

24. Hayallerin Peşinde –  Revolutionary Road (2008)

Evlilik kurumunun etkili bir yansıması olan film: İki genç insanın evlilik içerisinde farklı bir ortamda yaşamaya başlamaları ve popüler kültürden uzaklaşma çabalarını anlatan film dönemin belirleyici ögelerine karşıtlığı da çok güzel aktarıyor.

23. Mavi En Sıcak Renktir – La vie d’Adèle (2013)

Mavi En Sıcak Renktir filmi sinematografisi ile diğer LGBT filmleri listesinde farklı bir yere yerleşiyor. Oldukça başarılır bir yapım. İki genç kadının aşk hikayesini konu alıyor. Filmde eşcinsel olduğunu keşfeden genç kadınların cinsel ilgilerini anlatan efsane aşk filmlerinden.

Aşk filmleri yerli

Aşk filmleri yerli seçenekleri için size farklı aşk filmleri önerisinde bulunacağız.  Türk sinemasından aşk filmleri türk olarak arattığınız ve izlemeniz gereken filmler. Romantik türk filmleri her zaman ön planda oldu. Her yıl onlarca romantik film çekiliyor ülkemizde. Size en iyilerinden bir kaçını derledik.

22. Unutursam Fısılda (2014)

İki kız kardeşin arasına giren bir erkek… Hemşire olan Hanife ve aykırı kız kardeşi Hatice’nin yaşadığı küçük kasabada geçen hikaye İstanbul’a taşınır. İlerleyen yıllarda Hatice’ce ablasınında aşık olduğu adamla bir birliktelik yaşar, şarkıcı olur ve olaylar ilerler. Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği harika filmler arasında.

21. Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Selvi Boylum Al Yazmalım filmi Cengiz Aytmatov’un Kırmızı Eşarp isimli romanın uyarlanan bir aşk hikayesi. Filmin yönetmenliğini Atıf Yılmaz üstleniyor. Asla’nın acı aşk hikayesi bakalım nasıl sonlanacak? Türk aşk filmleri arasında bir kilometre taşı sayılan filmi seyretmeyen kaldıysa mutlaka hemen açıp izlesin.

20. Sevmek Sevmek Zamanı (1965)

Sevmek Zamanı, Metin Erksan’ın en iyi filmleri arasında. Çalışmaya gittiği köşkte bir tabloya aşık olan genç adamın bir zaman sonra tabloda ki kadın ile tanışması ve sonrasında kadının da ona aşık olmasıyla gelişen bir süre. Aşık olduğu Meral’e aşık olan başka bir adam… Türk sinema tarihinin en önemli aşk filmlerinden.

19. Bir Varmış Bir Yokmuş (2015)

İki farklı insanın derinden etkileyecek aşk hikayesi. Anaokulu öğretmeni Nehir ve Müzisyen Ozan arasında geçen aşk bocalamalar, inişler ve çıkışlarla bakalım bir sona erebilecek mi?

18.  Issız Adam (2008)

Birbirlerinden farklı iki insan olan Ada ve Alper’in tesadüfen tanışması ve yaşadıkları aşkın Alper’in ıssız adam sendromu yüzünden sonlanması ve ikilinin yıllar sonra karşılaşması ile devam eden film Çağan Irmak’ın en başarılı filmlerinden. Gerçekliğe çok yakın bir aşk hikayesi.

17. 2046 (2004)

Wong Kar Wai’nin en efsane filmleri arasında yer alan bu film Uzakdoğu sinemasının kilometre taşlarından bir tanesi. Farklı bir aşk hikayesi arayanlar mutlaka izlemeli.

16. 5 to 7 (2014)

İki farklı kültürden olan iki kişinin aşk hayatının anlatıldığı filmde: Fransız kadın ile Amerika’lı adamın kültürlerini, aşklarını yaşama tarzlarını göreceksiniz.

aşk filmleri 2017

15. Beni Adınla Çağır – Call Me By Your Name (2017)

Genç ve olgun bir delikanlının yaz tatilinde yolları genç bir adam ile kesişir; tutku, aşk ve yaşamı keşfetmenin anlatıldığı LGBT filmleri arasında en iyilerden sayılabilecek bir film.

14. Beden ve Ruh – On Body and Soul (2017)

Beden ve Ruh filmi psikolojik filmler arasında yerini alan; uyku ve uyanıklık arasında ki o müthiş dengeyi gösteren bir aşk filmi. Film bir kadın yönetmenin elinden çıktığı için her detay oldukça farklı. Aynı iş yerinde çalışan iki kişi birbirlerine aşık olur ve bu aşk rüyalar sayesindedir: çünkü ikili birbirlerini sürekli olarak rüyasında görmektedir.

13. Milyoner – Slumdog Millionaire  (2008)

Yoksul insanların yaşadığı Hindistan’da geçen filmde; en büyük hayali milyoner olmak ister yarışmasına katılmak olan gencin tesadüfü olarak soruları bilmesi ve bu süreçte geçmişe dönüşler yapması ile en iyi aşk filmleri arasında sayılacak efsane bir film.

12. Zamanda Aşk – About Time (2013)

İngiltere’de yaşayan genç bir adam olan Tim Lake’nin 21 yaşına geldiği zaman ailesinde ki erkeklerin geçmişe gidebildiklerini öğrenmesi ile zamanda yolculuk yapması ile ilginç bir aşk hikayesi ortaya çıkar.

11.50 ilk  öpücük –  50 First Dates (2004)

İki aşığın ciddi bir ilişkiye başlayacağı sırada Lucy’nin hafıza kaybı buna engel olabilecek midir? Tekrar tekrar kendisini sevdiği kadına tanıtmak zorunda olan Henry Roth bakalım nasıl bir yol izleyecek?

10. Amerikan Rüyası – Arizona Dream (1993)

Hayalleri olan ve balıklarla diyalog kurmaktan hoşlanan bir genç akrabasının yanında çalışmaya Arizona’ya gider. Film boyunca 2 kadınla tanışır ve oldukça çarpık olacak hikaye burada başlar.

Romantik aşk filmleri

Yazının bu kısmına kadar geldiyseniz birbirinden romantik aşk filmleri önerilerimizi de okudunuz. Şimdi de kült olan romantik aşk filmleri için diğer önerilerimize göz atın.

9. Forrest Gump (1994)

Düşük I.Q sahibi Forrest Gump isimli genç Jenny ile tanışır ve ona aşık olur. En iyi aşk filmlerinden bir tanesi. Özellikle Gump’ın koşu sahnesi hafızalardan çıkmayacak.

8. Sil Baştan – Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

İki aşığın tanışmaları, aşık olmaları ve ayrıldıktan sonra birbirlerini hafızalarından sildirmesini konu alan filmde; ikilinin tekrar tekrar farklı hallerde aşık olmasını anlatıyor. Jim Carrey ve Kate Winslet’in harika oyunculuğu ile film tadından yenmiyor. Duygusal filmler arasında en düşünmek, aşkı sorgulamak ve bir aşka üzülmek için de çok önemli bir film.

7. Not Defteri – The Notebook (2004)

The Notebook, filmi bir kitap uyarlaması. 1940’larda geçen hikayenin yönetmeni ise Nick Cassavetes. Nicholas Spark’ın aynı isimli kitabından uyarlanan film en iyi aşk filmlerinden.

6. Bay Hiçkimse –  Mr. Nobody (2009)

Kelebek etkisini en iyi anlatan filmlerden. Ölüm döşeğindeki bir adamın çocukken bir peronda durmasını hatırlaması ile asıl olayların başlaması; annesi ile mi yoksa babasıyla mı kalmaya karar vermesi; her iki durumda da başına gelebilecek aşk hikayelerini anlatan en iyi filmler listesinde.

En İyi 2016 Aşk Filmleri

En iyi 2016 aşk filmleri için size 2 film önerisinde bulunacağız.

5. Senden Once Ben – Me Before You  (2016)

Zengin bir adam sakat kalıyor ve ona bakıcılık yapan bir kadının zaman içinde aşık olma hikayesini anlatıyor. Sam Claflin bir süre sonra ötenazi olmak istiyor ve onu vazgeçirmeye çalışacak aşkı Louisa Clark ise bu durumda neler yapacak? Nefes kesen bir film. Emilia Clarke’nın duru güzelliği ve role aşırı uygun olması filmi bir tık öteye taşıyor.

4. Aşıklar Şehri – La La Land (2016)

Gerçekliğe en yakın aşk hikayeleri arasında yer alan Aşıklar Şehri filmi hayatlarına yön bulmaya çalışan 2 genç insanın hayatını anlatıyor. İkili aşık olduktan bir süre sonra yollarını ayırmaya karar veriyor. Whiplash filmi ile büyük başarı elde eden Damien Chazelle’in senaryosunu yazıp yönettiği film mutlaka izlenmesi gereken gerçekçi bir aşk filmi. Aynı zamanda duygusal filmler denilince mutlaka bu liste içerisinde de izlenmesi gereken, uzun süre üzerine düşünülmesi gereken bir film.

3.  Titanik – Titanic (1997)

Titanik hikayesi dünya tarihinde efsane bir hikaye olarak yer etti. Hal böyle olunca büyük prodüksüyonlu bir filmi de hak etti bu hikaye. Baş rollerinde; Kate Winslet ve Leonardo Dicaprio yer alıyor. Mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde yer alan filmin konusu ise: Üst sınıf bir genç kız ile işçi sınıfından bir delikanlının gemide tesadüf eseri tanışıp aşık olmalarını anlatıyor. Filmi izledikten sonra üzerine uzun süre düşünebilirsiniz. Film 14 dalda Oscar adayı olup 11 ödülü kazanmıştı.

2. Amelie (2001)

Fransız yönetmen Jean-Pierre’nin en çok konuşulan filmi Amelie. Bir aşk filmi olmanın ötesinde, senaryosu, sinematografisi ile izleyenleri derinden etkiliyor. Filmi diğer aşk filmlerinden ayıran senaryosu ve sinematografisi değil elbette, işlenmesi ile nefes kesici bir aşk filmi ortaya çıkıyor. Film 5 dalda Oscar adayı olmuştu. Romantik komedi filmi kategorisine de dahil olan filmin konusu ise: Ailesini kaybetmiş Amelie’nin başkalarıın hayatına dokunma çabası ve bu adanmışlığın arasında aşık olmasını anlatıyor. Filmde renkleri dikkatlice takip etmenizi öneririz.

1. Aşk Zamanı – Faa yeung nin wa (2000)

Aşk zamanı filmi 1960’ların başında geçen bir aşk hikayesini anlatıyor. Film müzikleri, hikayesi ve işlenme tarzıyla efsane filmler arasında yerini koruyor. Bir aldatma ve masumların bu sırada aşık olması, ahlakın sorgulanmasını anlatıyor. Duygusal aşk filmleri kategorisinde en çok düşündürecek filmlerden bir tanesi.

İlgili yazılar:

Mutlaka İzlenmesi Gereken Efsane Filmler Listesi – 28 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here