Film izlemek kimi insanlar için tutku, kimi insanlar için vakit geçirmek, kimi insanlar içinde bir hobi. Bugüne kadar onlarca, yüzlerce film izlediniz belkide. İzlenmesi gereken filmler arasında biyografi filmleri de muhakkak yer alıyor. Sizler için izlenmesi gereken en iyi biyografi filmleri için bir derleme yaptık. Bu derlemedeki filmlerden çoğunu izlediğinizi tahmin etsek de muhtemelen atladığınız bir kaç film olabilir. Hadi gelin mutlaka izlenmesi gereken en iyi biyografi filmleri hangileri birlikte bakalım. Listeye göz atmadan önce film önerileri ile ilgili bir kaç şey söyleyelim. Filmler hemen hemen herkesin sevip izleyeceği filmler olarak seçilmiştir. Konularını detaylı okuyabilirsiniz, biyografi filmleri için seyir sonrası okuma yapmanızı öneririz.

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Biyografi Filmleri

23. Can Dostum – 2011

Biyografi Filmleri

Fransa yapımı olan filmi; yamaç paraşütü sırasında felç olan adam ve ona bakması için işe aldığı diğer eğlence tutkunu adam arasındaki dostluğu anlatıyor. İki insanın birbirine verdiği yaşam gücünü görebilirsiniz. Motive edici ve mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında.

22. Enigma – 2014

Biyografi Filmleri

Film Amerikan yapımı bir biyografi filmi. Biyografi filmleri arasında en çok beğenilen ve eleştirmenler tarafından artı puan alan bir film. Film propaganda yapıyor mu? Evet filmde sıkça Amerikan propagandası yapılıyor. Bu duruma zaten alışığız. Gelelim filmin konusunda: Film, 2. Dünya savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözmeye çalışan Alan Turing adlı matematikçinin çabalarını anlatıyor. Zehir bir zekaya sahip olan Turing grubunun en hırslısı. Bir grup insanın bir kod için nasıl çaba sarf ettiğini görüp; farklı karakter analizleri yapabileceğiniz, klasik anlatı yapısına sahip, keyifli bir film.

21. 12 Yıllık Esaret – 2013

Biyografi Filmleri

12 Yıllık Esaret filmi konusu bakımından diğer biyografi filmlerinden ayrılıyor. Filmde işlenen siyahi köleliği de diğer siyahi filmlerden bu yapımı ayırıyor. Film ilk siyasi Oscar alan; siyasi bir film. Filmde Solomon Northup adında ki siyahi adamın kandırılıp 12 yıl boyunca köle olarak yaşamasını anlatıyor. Umuda, insanlığa ve yaşamaya ayna tutan bir film.

20. Akıl Oyunları – 2001

Akıl Oyunları, hemen hemen herkesin izlediği en beğenilen filmler arasında. Biyografi filmleri arasında olduğunu öğrenince şaşıranlar da var, filmi tekrar tekrar izleyip her detayına hakim olanlarda. Akıl Oyunları, Nobel ödüllü bir Amerikanlı matematikçinin hayatını anlatan ve insanların kendilerini sorgulamasını sağlayan beyin yakan filmler ile en iyi psikolojik filmler arasında yer alan bir film.

19. Esaretin Bedeli – 1994

Biyografi Filmleri

Başarılı bir bankacının, karısını öldürmek suçuyla hüküm giymesi ve hapishane sürecini anlatan Esaretin Filmleri  mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde yerini almalı.

18. Yip Man – 2008

Dövüş filmi sevenler için en güzel film. Filmi diğer dövüş filmleri arasından ayıran ise filmde çok yüksek bir karaktere sahip bir adamın olması. Yip Man’in gerçek yaşam öyküsüne dayanan filmin devam serisini de izleyebilirsiniz.

17. Piyanist – 2003

Almanya-Fransa-Polonya  ortak yapımı olan film başarılı bir piyanist ve Yahudi olan Wladyslaw Szpilman’ın 2. Dünya savaşı sırasında şans eseri toplama kampından kurtulmasını ve Varşova’nın varoşlarında yaşadığı hikayeyi anlatan dram filmi.  Filmde Wilm Hosenfeld isimli bir Alman subayının yardımları ile hayatta kalabilen Szpilman’ın hikayesi size duygu dolu anlar yaşatacak. Efsane filmler listesinde yer alan bu film herkesin izlenmesi gereken bir baş yapıt.

16. Operasyon: Argo – 2012

Argo, 2012 Amerikan yapımı drama filmi. Filmde 1979 senesinde İran İslam Devrimi sırasında, Tahran’da meydana gelen kriz yüzünden, ABD büyük elçiliğinde bulunan Kanada Büyük elçiliğine kaçan ABD’li diplomatların hayatta kalma ve İran’dan kaçma mücadelesini anlatıyor. Film gerilim filmleri arasında olan bir biyografi filmi.

15. Şah Mat – 2015

Soğuk Savaş döneminde geçen hikayede, Bobby Fischer çok zeki bir Amerikalı usta satranç oyuncusudur. 1972 Dünya Satranç Şampiyonası sırasında kıyasıya bir rekabet olacaktır.

14. Get On Up – 2014

Get On Up filmi, soul müzisyeni James Brown’ın hayat hikayesine dayanmaktadır. Müzik ve felsefe ile dolu bu film izlenmesi gereken filmlerden.

13. Kör Nokta – 2009

Kör Nokta, babasını hiç tanımayan, annesi uyuşturucu bağımlısı olan Afro- Amerikan olan bir çocuğun futbol kariyerini anlatıyor. Normalden iri olan ve çok sayıda kardeşi arasında hiç ilgi görmeyen Michael Oher’un bir gün bir aile ile yolları kesişir. Olaylar bundan sonra başlar. Duygu dolu bir film. Filmde onur, karakter, savaş ve mücadele çok iyi anlatılıyor.

12. 127 Saat – 2010

Genç dağcı Aron Ralston kimseye haber vermeden bir yolculuğa çıkar. Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasına sıkışan genç adam 5 gün boyunca kimseden haber gelmemesine rağmen yaşama tutunmuş ve hayatta kalmak için büyük bir mücadele vermektedir.

11. Sonsuzluk Teorisi – 2015

Hindistan’lı Srinivasa Ramanujan Iyengar isimli bir matematikçinin 1. Dünya savaşı sırasında Cambridge Üniversitesi’ne giriş kazanması ve bu süreçte hastalanması, eşini ailesinin yanında bırakmasını anlatan gerçek hikayeden uyarlanmış film listesinde en çok göz ardı edilen fakat herkesin izlemesi gereken filmlerden bir tanesidir.

10. Zafere Hücum – 2013

Zafere Hücum hız tutkunları, aksiyon filmi sevenler için oldukça iyi bir alternatif. James Hunt ve Niki Lauda arasındaki kıyasıya rekabeti anlatan 2013 yapımı Amerikan yapımı bir filmdir..

9. Snowden – 2016

Snowden filmi Amerika’lı Edward Snowden’ın, Amerikan hükümetinin güvenlik altında ki telefon, sosyal ağ, kredi kartları gibi bir çok kişisel veriye erişebildiğini dünyaya duyurmasını anlatan biyografi filmidir.

8. Sully – 2016

Chesley Sullenberger isimli bir pilotun hikayesinden uyarlanan filmde, uçuş sırasında uçağa kuş çarpmasını ve pilotun verdiği suya indirme kararı sorgulanmaktadır. Sullenberger suçlu muydu? Yoksa en doğru kararı mı verdi?

7. Sıkıysa Yakala – 2002

Sıkıysa yakala bir kaçma kovalama hikayesi. FBI ajanlarından kaçmayı başaran yirmili yaşlardaki bir gencin, bazen pilot, bazen doktor ve bazen savcı gibi mesleklere bürünerek onlarca insanı dolandırmasını anlatan film zeka oyunları ile dolu.

6. Her Şeyin Teorisi – 2014

Stephen Hawking’in hayatının konu edinen film sanat yönetimi konusunda oldukça başarılır bir film. Aşk filmleri listesinde de yerini alan bu film Hawking’in eşi ve sonrasında yardımcısı ile yaşadığı ilişkilere de değiniyor.

5. Lion – 2016

5 yaşındaki Hintli bir çocuk olan Lion’un abisini beklerken tren vagonunda uyuması ve sonrasında trenin hareket etmesi ile ailesinden ayrılmasını anlatıyor. Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinilen Lion yıllar sonra biyolojik ailesini arayacaktır.

4. Schindler’in Listesi – 1994

Nazi filmleri arasında en önemli yapımlardan. Schindler’in Listesi girişimci Alman Oskar Schindler’in iş gücünü Yahudilerden sağlamasını ve sonrasında bunun için pişmanlık yaşaması. Vicdanı ile çelişen bu adam bir çok yahudiyi ölümden kurtarmıştır.

3. Tatlı Bela – 2000

Erin Brockovich’in bir kadın olarak verdiği hukuksal mücadeleyi anlatıyor. Kadınların mutlaka izlemesi gereken filmlerden.

2. Race – 2016

Siyahi bir atletin verdiği mücadeleyi anlatan keyifli spor filmlerinden.

1.Milk – 2008

 

LGBT filmleri arasında mutlaka izlenmesi gereken filmlerden. Harvey Milk isimli bir eşcinselin saklanmadan devlet kadrosunun üst düzey yöneticisi seçilmesi için verdiği mücadeleyi, azmi ve hırsı anlatan filmi listenize mutlaka alın. Saf hırslardan arınmış Milk harika bir adam. Ölümüne kadar geçen süre filmde yer alıyor.

İlgili yazılar:

2000 Sonrası Çekilmiş En İyi Dram Filmleri – 50 Film

Ağlatma Garantili Duygusal Filmler – 28 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here