Dövüş filmleri içinde bolca aksiyon barındıran filmlerden. Dövüş filmlerini en sık çeken ülkeler Amerika gibi görünse de aslında uzak doğu dövüş filmleri çekme konusunda oldukça başarılıdır. Amerika’da daha çok silahlar konuşurken, Çin gibi uzak doğu ülkeleri karete filmleri konusunda en başarılı olan ülkelerdir. En iyi sinema filmleri kuşkusuz özneldir. Sizde kendiniz için belirlediniz film listesine bu filmleri ekleyebilirsiniz.

17. 300 Spartalı (2006)

Mitolojiden beslenen efsane filmler arasında yerini koruyan 300 Spartalı oldukça yüksek dövüş sahneleri içeriyor. Filmde Sparta Kralı’nın, Pers Kralı Xerxees ve onun güçlü ordusu ile karşı karşıya kalması ile kuracağı 300 kişilik ordusunun savaşması anlatılıyor. Tanrıları ikna edemeyen Sparta Kralı canını ortaya koyan askerlerle birlikte Thermopylae’de Perslilerle savaşmaya hazırdır. Mitoloji ve dövüş filmleri sevenler için tadından yenmeyecek efsane bir film.

16. Gladyatör – Gladiator (2000)

Yine bir başka mitoloji filmi. Ridley Soctt’ın yönetmenliğini üstelendiği Gladyatör filmi kült filmler arasında yerini koruyor. İmparator Marcus’un hüküm sürdüğü Roma’da oğlu yerine yabancı bir adamın yanında destekçisi olmasından beslenen ve çatışmayı bu şekilde oluşturan filmde sıkça bire bir dövüş sahneleri göreceğiz. En iyi dövüş filmleri arasında gösterilen Glasyatör mitolojiyi sevmek ve anlamak için iyi bir alternatif.

15. Kaplan ve ejderha – Wo hu cang long  (2000)

Uzak doğu dövüş filmleri denilince en başarılılarından biri olan Kaplan ve Ejderha filmi: Bir önemli bir kılıcın peşine düşen iki savaşçı ve bu sürede karşılaştıkları soylu bir ve savaşçı bir kadının yollarının kesişmesi ile başlar.

14. Rocky (1976)

Boks filmleri ile özdeşleşmiş bir karakter Rocky Balboa. Sıradan bir yaşam sürerken hayatı bir anda değişecektir. Sıradan bir boksör olan Balboa, önemli bir boks maçına çıkacak baksörün sakatlanması sonucu onun yerine geçecektir. Zorlu bir hazırlanma süreci yaşacak olan Balboa’nın ruhsal ve fiziksel değişimine şahit olacağız. Dünyaca ünlü filmi mutlaka izlemelisiniz.

13. Yip Man (2008)

Yip Man filmi, en iyi biyografi filmleri arasında gösteriliyor. Film 1930’lu yıllarda Çin’de yaşayan ve WingChun dövüş tekniği ustası Ip Man’in hayatını anlatıyor. Onurlu bir dövüşçü olan İp Man tüm rakiplerini alt etmeyi başarıyor. Onu diğer dövüş ustalarından ayıran ise egosunu törpülemiş bir insan olması. Kendisine hayranlık besleyeceğiniz bir karakter. Film, film sitelerinde oldukça yüksek puanlar ve sayısız olumlu eleştiri almış.

12. Büyük Dövüş – Warrior (2011)

İki dövüşçü arasında kıyasıya bir rekabetin olacağı bir film. İki farklı hayat, iki farklı insan. Farklı amaçlar uğruna dövüşen iki kardeş. Oldukça güçlü rakiplerini eleyerek karşı karşıya gelen iki kardeşin kıyasıya rekabeti. Film sizi dış dünyadan hızlıca koparak kendi evrenine alacak.

11. Külkedisi Adam – Cinderella Man (2005)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan dövüş filmi. Boks filmleri arasında en iyilerden bir tanesi. Ailesine bakabilmek için çok sevdiği spor olan boksu bırakan Jim’in hikayesini izleyeceksiniz. 1930’lu yıllarda Amerikan’ın yaşam şartlarının düşük ekonomik gelirli ailelerde oldukça zor olması, Jim’in ekonomik sıkıntılar yüzünden sporu bırakması ve bir tesadüf sonrası çıkacağı büyük boks maçı… Film mutlaka izlenmesi gereken filmler listesinde.

10. Kingsman: The Secret Service (2014)

Klasik Holywood filmi sevenler için aksiyon dolu bir dövüş filmi. Gizli bir görevi yerine getirecek, babasının ölümünün arkasındaki perdeyi kaldıracak genç bir adamın yaşadığı bir hikayeden besleniyor. Film bir gencin dönüşümünü anlatırken yer yer keyifli sahneleri de içinde barındırıyor. Dövüş, eğlence ve aksiyon arayanların izlemesi gereken bir film.

9. Altın Yumruk 2 – The Legend of Drunken Master (1994)

Dövüş filmi önerirken Jackie Chan’i atlamak olmazdı. Onun olduğu filmler: bol aksiyonlu, yer yer komik ve dövüş sahneleri ile dolu. Uzak doğu filmleri denilince de akla ilk onun adı geliyor. Çünkü adını dünyaya duyurmuş bir oyuncu.

8. Kır zincirlerini – Unleashed (2005)

Hayatı boyunca köle olarak yetiştirilen ve insana ait özelliklerin bir çoğunu taşımayan Danny’in hikayesi. Onu yetiştiren patronu bir gün ölünce ne yapacağını bilemeden ortada kalır. Vahşi ve zalim olan bu adam hayatı algılamakta zorlanmaktadır. Bu süreçte ona destek olacak bir piyona akortçusu ile tanışır. Hayatı farklı bir yönden öğrenecek olan Danny’in hikayesini izleyeceksiniz.

7. Adalet – The Equalizer  (2014)

Her şeyini kaybeden bir adamdan ne bekleyebilirsiniz?

Geçmişini geriden bırakan, sakin bir yaşam süren bir adamın genç bir kızın yaşadığı kötüleğe sessiz kalamaması ve adalet duygusunun peşinden gitmesini anlatan film oldukça olumlu eleştirilen alan klasik anlatı yapısına sahip bir filmdir.

6. Ejderin üç fedaisi –  Enter the Dragon (1973)

Gerçek Ip Man’in öğrencisi olan Bruce Lee ondan öğrendiği dövüş sayesinde sinema sektöründe önemli bir yer edinecektir. Ejderin üç fedaisi filmi bir intikam filmidir. Lee bir turnuvaya katılarak büyük bir sürece girecektir.

5. Dövüş Kulübü – Fight Club (1999)

Dövüş Kulübü dünyanın en ünlü filmlerinden bir tanesidir. Film bir dövüş kulübü içindeki kuralları ve yaşamı anlatır. Farklılıklar, dövüş ve egolar… Filmin iki boyutu var, bir adamın gerçeği ile yaşattığı rüya. David Fincher’in en önemli filmlerinden biri.

4. The Matrix (1999)

Gerçek yaşam ile rüya arasında gidip gelen filmde yaşamda kalmak veya rüyada var olmak için oldukça iyi dövüş sahneleri yer almaktadır.

3. John Wick (2014)

İntikam dövüşü seviyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise John Wick filmi tam size göre. 2014 yapımı filmin konusu: Ölen karısı tarafından hediye edilen köpeği kaçırılan bir emekli bir tetikçinin intikamını anlatan efsane filmler listesinde yerini koruyan bir aksiyon filmi.

2. Kill Bill: Vol. 1 (2003)

Suikaslerde yer alan, dövüşmeyi çok iyi bilen bir kadının intikamının anlatıldığı bir film. Eski takım arkadaşı Bill’den intikam almak için zorlu bir yola çıkan kadının hissiz, donuk ve hırslı tavrı sizi düşünmeye sevk edecek. Tarantino’nun en çok izlenen filmlerinden biri. Film 4 saati geçince ikiye bölünüp yayınlandı. 1. partı izleyenler, 2. için sabırsızlanacaklar!

1. Milyonluk Bebek – Million Dollar Baby (2004)

Clint Eastwood’un en iyi filmleri arasında gösterilecek bir baş yapıt. Filmi klasik Holywood filmlerinden ayıran: filmi izlerken tamamen o ana odaklanabiliyor olmak. Filmde 30’lu yaşların başında genç bir kadının baksör olmak istemesi ve bunun için verdiği savaşı anlatmaktadır. Filmde hırslı bir kadın görecek onun başarısına tanıklık edeceksiniz. Bakalım olaylar sonrasında nereye varacak? Her girdiği maçı kazanan kadını kim devirecek? 4 dalda Oscar ödülü kazanan filmi mutlaka izlemelisiniz.

İlgili yazılar:

Mutlaka İzlemeniz Gereken Güney Kore Filmleri – 20 Film

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

Mutlaka İzlenmesi Gereken Beyin Yakan Filmler – 10 Film

İzlemeyeni Bin Pişman Edecek Leonardo Dicaprio Filmleri – 10 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here