Tüm dünya sinemasında korkuya ve gerilim filmlerine yer verilmiştir. Gerilim filmleri herkesin izlenmesi gereken filmler arasındadır. İnsanlar ruhlarında ki negatifliği bu filmler ile atabilmektedir. Gerilim filmlerinin bir çoğu yine en iyi psikolojik filmler arasında yer alıyor. Bugüne kadar çekilmiş en iyi entrikalar Güney Kore sinemasından çıkmasa da en iyi gerilim filmleri daha düzenli bir dağılım gösteriyor. İzlerken nefesinizi tutacağınız en iyi korku gerilim filmleri ve gerilim filmleri konusunda bir derleme yaptık. Film önerileri sayfasında daha detaylı önerilere de göz atabilirsiniz.

30. Ghajini (2008)

Sanjay Singhania isimli zengin iş adamı bir gün nişanlısı ile birlikte bir saldırıya uğrar. Nişanlısını gözünün önünde öldüren mafya liderlerinden intikam almak için ant içen Sansaj’ın önünde bir engel vardır. Saldırıya uğradığı gün başına aldığı darbe yüzünden hafıza sıkıntısı yaşamaktadır, buna çözüm olarak tüm detayları vücuduna dövme olarak yaptırır ve mafyanın peşine düşer. Bollywood sineması için önemli filmlerden. En iyi hint filmleri arasında gösterilen bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

29. Son ültimatom – The Bourne Ultimatum (2007)

Serinin üçüncü ve son filmi olan Son Ültimatom Amerika’nın kirli oyunlarına alet olan bir  Jason Bourne zekası ve yeteneği ile bu süreçten kurtulmasını, hafızasında kalan yarım anıları hatırlamaya çalışmasını ve bu süreçte onu yaratan adamlardan kaçma mücadelesini anlatmaktadır. Nefes kesen bir gerilim filmi.

28. Zodiac (2007)

Zodiac 2007 yapımı Amerika yapımı gerilim filmidir. Filmde bir seri katilin işlediği cinayetler, bu cinayetleri çözmeye çalışan yeni atanmış bir dedektif ve yıllar sürecek takip anlatılıyor. Zodiac takma isimli katil birbirinden bağımsız cinayetler işlemektedir, gazeteye Zodiac ismi ile ilan veren katilin bir seri katil olduğu anlaşılır. Klasik dedektiflik filmlerinin üzerinde bir gerilim filmi.

27. 127 saat – 127 Hours  (2010)

Gerilim filmleri arasında en başarılır yapıtlardan. Gerçek bir hikayeden esinlenilen filmde: Aaron isimli genç adam kimseye haber vermeden bir yolculuğa çıkar ve bu sırada kolu kayaya sıkışır. En iyi biyografi filmleri arasında gösterilen bu filmde hayatta kalmak için verilecek mücadeleyi ve Aaron’un zekasına şahit olacaksınız.

26. Kaptan Phillips – Captain Phillips (2013)

2009 senesinde bir Amerikan gemisi Somali kıyılarında bir grup korsan tarafından esir alınır. Bu süreçte Kaptan Phillips’in süreci yönetmesine tanık olacağız. En iyi psikolojik gerilim filmleri arasında yer alan film: hayatta kalma mücadelesini anlatan diğer filmlerden. Filme Tom Hanks’in oyunculuğu da eklenince çok daha gerçekçi bir yapıt ortaya çıkıyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmi izlerken oldukça gerilebilirsiniz.

25. Uykusuz – Insomnia (2002)

Insomnia bir dedektiflik filmi. Filmin işlenme tarzı oldukça başarılır. 2002 yapımı bu filmde usta oyuncuları bir arada göreceksiniz. Filmde kısır döngü, iç hesaplaşma ve katilin yakalanması için dedektiflerin yaptığı işbirliğini izleyeceksiniz.

24. Zindan Adası – Shutter Island (2010)

Zindan Adası filmi beyin yakan filmler listesinde de yer alan Martin Scorsese’un en önemli yapıtlarından. Filmde: mahkumların barındığı bir ada vardır. Bu adada bir mahkum kaçmıştır, bunun için görevlendirilen dedektiflerin yaşadığı tuhaf olaylar anlatılır. Gerilim filmleri denilince ilk sıralarda yer alan Zindan Adası herkesin izlemesi gereken filmler arasında.

Yönetmenliğini yaptığı bir çok filmde usta oyuncularla çalışan Martin Scorsese’ın en sevdiği oyunculardan bir taneside Leonardo. Leonarda Dicaprio filmleri arasında da en iyiler genellikle Scorsese ile çalıştığı filmler oluyor. İkilinin tüm filmlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

23. Şah Mat – Pawn Sacrifice (2014)

Bobby Fischer Amerikalı genç bir satranç oyuncusudur. Katıldığı tüm maçlarda galibiyetle ayrılan Fischer, satrançta oldukça başarılır olan Rus rakibi ile kıyasıya bir mücadeleye girer. Bu sırada yenilmesi için ona komplo kurdukları kanısına varan Finscher’ın gerçek hikayeden uyarlanan hikayesini izleyeceksiniz.

22. Karanlık Görev –  Mil-jeong (2016)

Karanlık Görev filmi: Güney kore filmleri arasında çok önemli bir yere sahip. Film bir kedi-fare oyunu gibi ilerliyor. Entrikası bol, gerilimi yüksek bir film.

21. Çatısma – Eshtebak (2016)

30 Haziranda yaşanan mısır devriminin sabahında bir grup farklı insan bir polis aracında tutulurlar. Nefes almanın zorlaştığı, hayatta kalmak için yaşanan çırpınışları izleyeceğiniz nefes kesen bir film. Tek mekanda geçen filmlerin en başarılı olanlarından. İzleyenleri gerecek, düşündürecek bir yapıt.

20. Ben Katil Değilim – I Am Not a Serial Killer (2016)

Komşusunun katil olduğundan şüphelenen bir çocuk bu durumun peşine düşer. Yaşlı komşusu acaba katil midir? Yarı fantastik bir hikaye.

19. Suikast – Mechanic: Resurrection (2016)

Klasik Amerikan yapımı bir gerilim filmi. Bir adamın kadının hayatı için kendi hayatını ortaya koymasını anlatıyor. Bu filmi: Holywood filmi sevenler izlemeli.

18. Labirent (2011)

17. Everest (2015)

Everet’e tırmanan bir grup dağcının başından geçen zorlukları anlatıyor. Kar fırtınası yüzünden zor anlar yaşayan bu grubu bakalım neler bekliyor?

16. Kuzuların Sessizliği – The Silence of the Lambs (1991)

Kült filmler listesinde yerini koruyan ve herkesin izlemesi gereken psikolojik filmler kategorisinde de en iyi filmler arasında gösterilen Kuzuların Sessizliği: Yeni mezun bir FBI ajanı ve hapisteki bir katilin iş birliği yapması ile başka bir seri katilin bulunması için yaşadıkları süreci anlatıyor

15. Kayıp Kız –  Gone Girl (2014)

Entrika ve gerilim dolu bir film. Yaşamını tamamen farklı gösteren bir kadın ve ondan boşanmak isteyen kocası. Kadın, kocasından boşanmamak için türlü yollara başvurur. Akıl almaz şeyler yapacak olan Amy’i ve çaresiz Nick’i izlerken nefeslerinizi tutacaksınız.

14. Operasyon: Argo – Argo (2012)

Argo filmi bir kaçış hikayesi. Tahran’da Amerikan Büyük Elçiliğinde bulunan Amerikan vatandaşlarının, militanlardan kaçmaya çalışmasını anlatıyor. Bir zaman filmi olması açısından da oldukça başarılır bir film.

13. Arka Pencere –  Rear Window (1954)

Hitchcock gerilim filmlerinin babası. Yıllar öncesinde kayda aldığı tüm filmler günümüzde hala aynı değerle izlenmektedir. Film bir adamın karşı komşusunun karısını öldürdüğünden şüphelenmesi ile şekil alır ve olaylar bu süreçte ilerler.

12. Sapık – Psycho (1960)

Yine Hitchcock’un bir baş yapıtı. Filmde çaldığı para ve sevgilisi ile kaçan bir insanın bir otelde bir adamla karşılaşması sonucu yaşayacaklarını anlatıyor. Gerilim dolu olan bu film dünya sinemasında önemli bir yer edinen yapımlardan.

11. Tutsak – Prisoners (2013)

Kızı kaçırılan bir babanın yapabileceklerini anlatıyor. Suçlunun kim olduğunu bulduğunu düşünen baba bir süre bu adama işkenceler uygular. Baba kızına kavuşabilecek mi?

10. San Andreas Fayı –  San Andreas (2015)

San Andreas Fayı klasik Holywood yapımı bir film. Bir deprem faciası sonrası, kurtarma ekibinde yer alan bir babanın kızı otoparkta sıkışıp kalmıştır. Onu kurtarmak için yapılacak kıyasıya bir mücadele yaşanacaktır.

9. Kill Bill: Vol. 1 (2003)

Kill Bill: Vol. 1 en iyi dövüş filmleri arasında gösterilen bir Quentin Tarantino filmidir. Filmde intikam almak için yola çıkan bir kadının hikayesi anlatılır.

8. Hızlı  ve Öfkeli 7 – Furious Seven  (2015)

Hızlı ve öfkelinin en gerilim dolu bölümlerinden bir tanesi.

En iyi korku gerilim filmleri

8. Testere – Saw (2004)

Korku filmi denilince akla gelen ilk yapımlardan. Saw bir seri katilin kurbanlarına hayatın yaşamını sorgutlatmasını, ölümcül oyunlar oynamasını anlatıyor. Hayatta kalma şansı olan kurbanların yapacakları ve seri katilin aklını izleyeceğiz.

7. 28 gün sonra –  28 Days Later…  (2002)

Bir araştırma merkezinde denek maymunlar serbest kalır ve onlarla temas kuranlar 15 saniye içinde insani yetilerini kaybedip, saldırgan birer canlı olurlar. Salgın sırasında hastanede olan Jim, 28 gün baygın yatar ve sonrasında uyanır, uyandığı zaman insanlar artık hiç de umduğu gibi olmayacaktır.

6. Diğerleri – The Others (2001)

Diğerleri filmi  2. Dünya Savaşı döneminin hemen ertesi bir zamanı anlatmaktadır. Eşini kaybeden bir kadın çocuklarının güneşe alerjisi olduğu için karanlık bir evde yaşamaktadır. Kızının hayali arkadaşı sizi bir süre ürkütecek. Korku filmleri arasında en önemli yapımlardan.

Gerilim filmleri 2017

5. O – It (2017)

O filmi, Maine’in küçük bir kasabasında yaşayan 7 çocuğu konu edinir. Okullarında dışlanan bu çocukların daha büyük bir sorunu vardır. Başlarına hiç beklenmedik olaylar gelecek olan bu çocukların hikayesi gerilim filmleri 2017 kategorisinde en iyi yapıtlar arasında yer alıyor.

4. Korku Seansı – The Conjuring (2013)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan korku filmi olan “Korku Seansı” size gerçek bir korku filmi izlemenin tadını yaşattıracak. Bir çiftlik evinde, şeytani varlıklar ile geçen filmde neler olacağını merakla bekleyeceksiniz.

3. Yetimhane – El orfanato (2007)

Yetimhanede geçen filmde bir çocuğun orada büyümesi ve yıllar sonra oraya dönmesini konu edinir.

Korku gerilim filmleri 2016

2. Parçalanmış – Split (2016)

Split insanın psikolojisini tırmalayan bir yapım. Oldukça rahatsız olacağımız, çoklu kişilik bozukluğundan mustarip genç bir adamın hayatını anlatır. Suça meyilli bu adam kardeşlerini evinin bodrumuna hapseder. Psikolojik derinliğin fazla olduğu fakat rahatsızlık duyacağımız bir film.

1. Karanlık Sırlar –  Janghwa, Hongryeon (2003)

Psikolojik gerilim filmleri dengesini kuran Güney Kore yapımı bir film. Annelerinin tuhaf bir biçimde ölmesi iki kız kardeşin hastalanması ile devam eder. Hastanede uzun süre kalan bu kardeşler tedavileri bitince eve dönerler. Sonrasın entrika ve gerilim başlamış olur.

İlgili yazılar:

İzlenmesi Gereken Uzak Doğu Filmleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here