Doğaüstü güçler, bu dünyadan olmayan varlıklar ve ele geçirilmiş ruhlar koltuğunuza sıkı sıkı bağlanacağınız korku filmleri her zaman dikkatinizi çeker. Bazı araştırmacılara göre korkmak iyi bir şeydir. Çünkü kişiyi dinç tutar. Ancak bu filmleri izledikten sonra paranoyak olmamaya çalışın. Bazılarının gerçek olaylardan esinlenilmiş olması da ekstradan ilginizi çekebilir. Nitekim ustaca kurgulanmış ve bizi etki altına almak için yapılan korku filmleri gerçekte de bu dünyada yalnız olmadığımızı bir nebzede olsa bu şekilde aktarmaktadır. Büyük bütçelerle hazırlanan, gişede büyük hasılat yapan ve birçok film severden olumlu not almış en iyi korku filmlerini sizler için derledik. Sinemaseverler ve tüm korku kuşağı fanatikleri bu filmleri çok sevecek.Sizi koltuklarınıza sımsıkı yaslayacak, izlerken göz ucuyla zar zor bakacağınız, tüylerinizi diken diken edecek ve geceleri rüyalarınıza girebilecek filmlere hazır olun.

İşte en iyi 10 korku filmi listemiz…

korku

Lanet – Sinister (2013)

Yönetmenliğini Scott Derrickson’un üstlendiği Lanet filmi 2013 yılında vizyona girdi. Büyük bir ilgiyle karşılanan film en son yazdığı kitapla birlikte yakaladığı ünü zamanla kaybeden gerçek suç yazarı Ellison tekrar o üne tekrar kavuşmak istemesinin hikayesini anlatmaktadır. Lanet’in başrollerinde Ethan Hawke, Juliet Rylance ve James Ransone gibi ünlü oyuncular yer aldı. Film İMDB’den 6.8 puan aldı.

Korku Seansı – The Conjuring (2013)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Korku Seansı 2013 yılında vizyona girdi ve gişe rekorları kırmayı başardı. Film para normal olayları araştıran karı koca Ed ve Lorraine nasıl dünyaca ünlü olduklarını ve karanlık güçlerin gerçektede var olduğunu bizlere aktarıyor. James Wan’ın yönettiği filmin oyuncu kadrosunda ise Patrick Wilson, Vera Farmiga ve Lili Taylor gibi ünlü isimler yer aldı. Gişede beklenileni veren film IMDB’den 7.5 puan aldı.

1408 (2007)

Korku ustası Stephen King’in kısa bir filminden uyarlanan film 2007 yılında vizyona girdi. 1408’in konusu ünlü bir korku yazarı olan Mike Enslin herhangi bir hayalet, ruh ya da korku öğesine inanmamasından yola çıkarak hazırlandı. Mikael Hafström’ün yönettiği filmde John Cusak, Samuel L.Jackson ve Tony Shalhoub gibi aktörler oldu. 1408 filminin IMDB puanı 6.8’dir

28 Gün Sonra – 28 Days Latter (2003)

Yönetmenliğini Danny Boyle’nin yaptığı film 2003 yılında vizyona girdi. İngiltere’de bilim insanları insan doğasındaki şiddeti ve öfkeyi önlemek için çeşitli deneyler yapmasını konu edinen 28 Gün Sonra gişe rekorları kırmayı başardı. dolu canavarlara dönüşmelerine neden olmuştur. Filmin başrollerinde Cilian Murphy, Naomi Haris ve Brendan Gleeson gibi isimler rol aldı. En iyi korku filmleri arasında yer alan 28 Gün Sonra IMDB’den 7.6 puan almıştır.

Ölüm Çığlığı – Rec (2008)

Ölüm Çığlığı 2008 yapımı bir filmdir. Film bir televizyon muhabiri olan Angela ve haber kameramanı Pablo itfaiyecileri konu almaktadır.  Filmin yönetmenliğini usta yönetmenlerden olan Jauma Balaguero ve Paco Plaza üstlendi. Ölüm Çığlığı’nın başrollerinde ise Manuela Velasco, Carlos Lasarte ve Ferran Terrza gibi isimler yer aldı. Film İMDB’den 7.5 puan almıştır.

Işıklar Sönünce – Lights Out (2016)

Işıklar Sönünce filminin yönetmenliğini ilk yönetmenlik denemesi olan David F. Sanderberg üstlendi. 2016 yılında vizyona giren Amerikan yapımı filmi Eric Heisserer kaleme aldı. Filmin başrollerinde Lawrence Grey, Heisserer ve James Wan gibi ünlü isimler yer aldı. Işıklar Sönünce’nin dünya promiyeri ise 8 Haziran 2016’da Los Angeles’te yapıldı. En iyi korku filmleri arasında yer alan son yıllara damga vuran filmi IMDB’de 10 üzerinde 6.4 puan almıştır.

Kara Büyü – Drag Me to Hell (2009)

Kara Büyü yönetmenliğini ve senaristliğini Sam Raimi’nin üstlendiği yazıp 2009 yapımı bir korku filmidir. Sam Raimi ev Ivan Raimi’nin Örümcek Adam filmleri üzerinde çalışmadan yazdığı bu yapıt Cannes Film Festivali’nde gösterildi. Olumlu eleştiriler alan Kara Büyü gişede 90 milyor dolarlık bir hasılat elde etti. Başrollerinde Alison Lohman, Justin Long ve Lorna Raver’in yer aldığı film IMDB’de 6.6 puan almıştır.

Yetimhane – El Orfanato (2007)

İspanya ve Meksika ortak yapımı olan Yetimhane filmi 2007 yılında vizyona girdi. İlk gösterimi Cannes Film Festivali’ne yapılan Yetimhane’nin yönetmenliğini Juan Antonio Bayona üstlendi. Başrollerinde Belén Rueda ve Fernando Cayo gibi isimlerin yer aldığı filmde Charles Chaplin’in kızı Geraldine Chaplin’in de rolü bulunmaktadır. Birçok ödülü kazanan ve birçok ödüle aday gösterilenYetimhane filmi IMDB’de 7.5 puan almıştır.

Paranormal Aktivite – Paranormal Activity (2007)

Bugüne kadar birçok serisi çıkan Paranormal Aktivite filminin ilk serisi 2007 yılında vizyona girmiştir. Birçok eleştirmenden ve izleyiciden olumlu yorum alan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Oren Peli üstlenmiştir. Amatör kamerayla çekilen ilk uzun metrajı filmlerden olan Paranormal Aktivite birçok filmin bu şekilde çekilmesine öncü olmuştur. Bu film en iyi korku filmleri listesinde önemli bir yere sahiptir. Başrollerinde Katie Featherston, Micah Sloat ve Mark Fredrichs gibi aktörlerin yer aldığı Paranormal Aktivite IMDB’de 6.6 puan almıştır.

Ruhlar Bölgesi – Insidious (2010)

Yönetmenliğini James Wan’ın üstlendiği film 2010 yılında vizyona girdi. Başrollerinde Patrick Wilson, Rose Byrne ve Ty Simpkins gibi isimlerin yer aldığı Ruhlar Bölgesi kısa sürede dikkat çeken korku filmlerinden birisi oldu. 1 milyon dolara çekilen film 90 milyon dolara yakın bir hasılat elde etti. Ruhlar Bölgesi IMDB’de 6.8 puan almıştır.

İlgili Yazılar:

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

Mutlaka İzlemeniz Gereken Güney Kore Filmleri – 20 Film

Mutlaka İzlenmesi Gereken Beyin Yakan Filmler – 10 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here