Müzikal filmler yıllardır hayatımızda yer alan bir film kategorisi. Müzikal filmler aslında bir etkinlik üstü etkinlik. Hem film izleyip hem de müzikal bir gösteriye şahit olabiliyoruz. Film izlerken birden çok duyuya hitap eden bir sanat dalı olduğu günden beri farklı şekillerde müziği içinde barındırdı. Hal böyle olunca müzikal filmler sinema tarihi açısından oldukça değerli bir parça haline geldi. Hadi gelin birlikte izlenmesi gereken filmler listesine bakalım.

Tüm Zamanların En İyi Müzikal Filmleri – 10 Film

10. Beauty and the Beast (1991)

Bir Disney masalının beyazperdeye uyarlanması. Bir tüccarı yolculuğu sırasında yakalandığı fırtına yüzünden bir büyülenmiş bir eve girmesi ve burada hapsolması ile başlayan hikayede tüccarın kızı Belle’nin babasını kurtarmak için tekrar bir yola çıkmasını anlatıyor. Belle tanıştığı çirkin aslanı sevebilecek, onun gönlüne girebilecek mi? En iyi oscar adayı gösterilen ilk animasyon filmi olan bu film aynı zaman en iyi animasyon filmleri listesine de eklenebilecek kadar kaliteli bir yapım.

9. Chicago (2002)

1929 yılında geçen filmde iki kadının karşılaşmasını ve düştükleri farklı mahkumiyetlerden kurtulmalarını anlatan bir film. Bu süreçte yaşayacakları çok şey olacak…

8. Cabaret (1972)

Bugün Francis Ford Coppola’nın “The Godfather” ın En İyi Yönetmen Oscar’ını kazanmasını engelleyen film olarak bilinen film, çoğu Bob Fosse’nin “Cabaret” inin sinematik bir klasik olduğunu unutturuyor. Liza Minnelli ve Joel Gray’in  muhteşem performansları ile “Cabaret”, zeki ve nefes kesici bir eğlencedir. 1930’ların politik Berlin döneminde geçen ve toplumsal anlamda bir kargaşa dönemine denk düşen film hem müzikal hem de politik bir film olması açısından oldukça önemlidir. Müzikal filmler kategorisinde mutlaka izlenmesi gereken bir yapıt.

 

7. Moulin Rouge! (2001)

Şair bir adamın sürekli olarak ziyaret ettiği gece kulübünde dansçılardan birine aşık olması ve sonrasında yaşayacağı sorunları anlatan film önemli müzikal filmler listesinde.

6. The Wizard of Oz (1939)

Bir kasırga, teneke, korkak bir aslan, bir korkuluk, şeker kız ve tanınmış bir büyücüden daha tatlı bir adam. Çocuk masalı, değil mi? Fakat Oz’un bu versiyonu çok efsanevi ve ikoniktir, tamamen onun tarafından çekilmeyecek kadar soğuk olmanız gerekir. Oz büyücüsü Dorothy Gale’in maceralarını konu edinir. Kendi haline bir hayat süren Gale’nin yaşadığı mutlu hayatı bir anda değişecektir. Sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran bu filmi herkes mutlaka izlemeli.

5. The Sound of Music (1965)

Bir kadının rahibe olmak istemesi fakat buna uygun görülmediği için belli bir süreçten geçmesini konu alan filmde baş rol oyuncumuz Maria sürekli olarak dans edip şarkı söyleyen bir genç kızdır. Onun yaşam enerjisi ile müziğin buluşması sinema tarihi için oldukça önemlidir.

4. My Fair Lady (1964)

Sokakta çiçekçilik yapıp küfürlü konuşan bir kadının bir Prof Higgins ile bir opera çıkışında karşılaşması ile değişen aşamasını konu edinir. Film türk sinemasında da yer alan bazı ögeleri de içerisinde barındırır. Klasik anlatı yapısını işleyen en önemli müzikal filmlerden.

3. All That Jazz (1979)

Müzikal tiyatroların en başarılı isimlerinden biri olan Joe Gideon’a bu başarısı mutluluk ve sevgi getirmez. Onun aradığı mutluluk bu değildir. İlaç bağımlısı olan Gideon eski eşi, sevgilisi ve kızı ile olan ilişkilerini bir düzene koymaya çalışırken kaybettiklerini geri kazanmaya alışır. En iyi biyografi filmleri arasında sayılan bu filmi herkes izlemeli.

2. La La Land (2016)

İki farklı hayata dair hayaller kuran iki genç insanın yolları kesişir ve aşık olurlar. Bu süreçte yaşananlar, tanışma, ayrılma ve filmin sonu… Efsane bir Damien Chazelle filmi. Müzik kökenli bir autor yönetmen olan Chazelle bu alanda Oscar’ı kimseye kaptırmıyor. Herkesin izlemesi gereken, hayatın içinden bir film.

1. Singin’ in the Rain (1952)

Tüm zamanların en önemli müzikal filmi. Piyasaya çıktığı dönemde ki mütevazi başarısı yıllar sonra hak ettiği değeri görmesi ile taçlandı. Emin adımlarla ilerleyen bu filmi herkes izlemeli. Geçmiş zamana ait bir gibi görünse de hala günümüze ulaşmayı başarmış bir efsane.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here