Steven Spielberg dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir. Onu sinema camiasında duygusal filmlerin babası olarak tanımlayabiliriz. Çünkü onun üstlendiği tüm filmlerde duygusal sahnelerde tamamen efsane. “Yaaa çok abartılı bir sahne.” ya da “Sönük kaldı bu sahne bu filme.” gibi cümleleri onun filminde duymak çok zor.  Film izlemek elbette çok öznel bir olgu fakat genel çerçeveye bakınca Steven Spielberg filmleri duygusal filmler kategorisinde ön planda. Onun işlediği en başarılır temalar, onur ve karakter temsilleri. O her daim onurlu adamların, sevgi ile çevrelenmiş karakterlerini işliyor.

71 yaşındaki ünlü yönetmen bugüne kadar onlarca projede yer aldı. Yer aldığı bütün projeler birbirinden özel ve kendisini izlettiren işler oldu. Sizler için Steven Spielberg filmleri arasından 10 film derledik. Onun sinemasına aşık olmanız için bu 10 film iyi bir başlangıç olabilir.

En İyi Steven Spielberg Filmleri – 10 Film

10.  Lincoln (2012)

Steven Spielberg Filmleri

Siyasi film çekme  konusunda da başarılı olan Spielberg’ün bu filmi: ABD 16. Başkanı Lincoln’in başkanlığının son dönemini anlatır. Özellikle kölelik konusunda fikirleri ve kabineye karşı zıt olmasını anlatan dönemi mutlaka izlemelisiniz.

9. Güneş İmparatorluğu – Empire of the Sun (1987)

Steven Spielberg FilmleriKariyerinin en büyük başarısızlığı (gişede) aynı zamanda en iyi filmlerinden biridir. Bir çocuğun, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir savaş esiri olarak yaşadığı deneyimleri anlatan ve  JG Ballard’ın romanına dayanan film sonrasında gereken değeri görmüştür.

8. Casuslar Köprüsü –  Bridge of Spies  (2015)

Steven Spielberg Filmleri

Brooklyn’de normal bir hayat süren bir sigorta avukatının bir anda kendisini soğuk savaşın ve Sovyetler tarafından elde tutulan Amerikalı U-2 pilotunun değişimi için yapılacak pazarlığın ortasında bulur. Filmde inanç, onu ve güven duyguları işlenir. Spielberg’e 3 Oscar kazandıran bu filmi herkes izlemeli.

7. Munich (2005)

Steven Spielberg FilmleriSpielberg’ün en  soğuk filmi, aynı zamanda en iyi filmlerinden biri. 1972’de Olimpiyatçıların katledilmesi anlatan  zekice yazılmış ve yönetilmiş bir filmdir.

6. Denizin Dişleri – Jaws (1975)

Steven Spielberg Filmleri

Jaws dünya sinemasında farklı bir yer edinen bir film. Mekanik köpek balıkları ile çekilen bu film kurguda kurtarılmış bir film. Köpek balıklarının yapaylıklarını kurgucusunun kurtarması sonucu Spielberg  ile arası da açılmış. Dedikodusu ayrı bir tarafa efsane filmler arasında.

5. Er Ryan’ı Kurtarmak – Saving Private Ryan (1998)

Bu film dünya sinemasında bir kilometre taşı. Sinematografi, kurgu, hikaye ve anlatım olarak her alanda kendini kanıtlamış bir film. Savaş filmleri arasında da en önemli filmler arasında yer alan bu filmi herkes izlemeli. Savaşta 3 oğlunu kaybeden bir annenin 4. oğlunu kurtarması için bir grup asker görevlendirilir. Ve bu kurtarma süreci oldukça çetin geçecektir. Asker psikolojisini de gösteren psikolojik filmler arasında yer alan bu filmde farklı duygulara yoğunlaşan Spielberg bu filmi ile de adından çokça söz ettirdi.

4. Savaş Atı – War Horse (2011)

1.Dünya savaşı sırasında geçen filmde bir adamın atı ile olan duygusal ilişkisini konu alan filmde: gerçek hayvan sevgisi çok farklı bir pencereden gösteriliyor. Atların savaşa gönderilmek zorunda olması ve savaş giden atın sadece sevgi dolu ellerde kalması ve kısır döngü içerisinde sahibine gideceği yollarda hayatta kalma çabası… Steven Spielberg filmleri arasında bu filmi farklı bir noktaya koyabilirsiniz. Çünkü bu film diğer filmlerinden farklı olarak yoğun hayvan sevgisi, şefkatini içerir.

3. Mor Yıllar- The Color Purple (1985)

Mor Yıllar filmi 11 dalda Oscar adayı olmuş Steven Spielberg filmleri arasında en iyilerden olmayı başarmış bir film. 1900’lü yılların başında siyahların maruz kaldığı ayrımcılığı gözler önüne seren film, iki siyahi kız kardeşin hikayesini konu alır. Yıllar boyunca kız çocuğu, eş ve köle olarak eziyet çeken Celie’nin yaşama tutunma çabası, babası tarafından uğradığı tecavüz, eşinin çektirdiği eziyetler ve kız kardeşinden ayrı düşmesi… Tüm acılara rağmen dik bir kaburga… Toplumsal cinsiyetçilik ve sınıf ayrımı açısından mutlaka izlenmesi gereken bir film.

2. E.T. (1982)

Bir filmin hayal ürünü, yüreklendirici, canlandırıcı ve izleyiciyi insan ruhunun gücüne hayran bıraktığını düşünün. E.T filmi onlardan biri.  Kalp kırıcı insan duygularından biraz uzaklaşmak isteyenler bu filmi izlemeli.

1. Schindler’in Listesi – Schindler’s List (1993)

Schindler’s List gerçek bir hikayeden uyarlanmış bir baş yapıt. IMDb 250 listesinde de yer alan bu özel film herkesin mutlaka izlemesi gereken filmler arasında. Nazi dönemini anlatan ve gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan filmler arasında en başarılı olanlardan. Filmde anlatıma farklılık katmak için siyah beyaz bir sinematorafi kullanan yönetmen kusursuzluğa doğru attığı bir adımın göstergesi olarak bu filmi ile ön plana çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here