turk-ask-filmleriKuşkusuz aşk gibi kutsal bir duygu günümüzde herkesin saygı duyduğu bir olgudur. Dünya döndükçe beyaz perdede de birçok aşk filmi yayınlanacaktır. Hafızamızda yer edinenler genelde bizim için en iyi Türk aşk filmleri oluyor. Bugüne kadar yayınlanıp insanların kalbine taht kurmuş aşk filmleri de bulunmaktadır. Kimisi konusu ve oyuncu kadrosuyla insanların ilgisini çekip efsane olurken kimisi de beklenen ilgiyi görmemiştir. Tüm bunların yanında her insan izlediği aşk filminde kendini o filmin aşk yaşayanlarının yerine koymuştur. Aşk gibi evrensel bir duygu her zaman insanı duygulandıracak ve hislerini zirveye çıkarmayı başaracaktır. Bizde bugüne kadar çekilmiş en iyi Türk aşk filmlerini listesini sizler için derledik. Bu filmleri izlemediyseniz kesinlikle izlemelisiniz.

İşte o en iyi 20 Türk aşk filmi listesi…

20. Selvi Boylum Al Yazmalım (1978)

Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın üstlendiği Selvi Boylum Al Yazmalım filmi ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. 1 Kasım 1978 yılında vizyona giren film insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Selvi Boylum Al Yazmalım’ın başrollerinde Kadir İnanır, Türkan Şoray ve Ahmet Mekin gibi usta isimler yer aldı. Film 1978 yılında düzenlenen Uluslararası 15. Antalya Sanat Şenliği’nde ikinci en iyi film ünvanını aldı. Selvi Boylum Al Yazmalım IMDB’de 8.7 puan aldı.

19. Aşk Tesadüfleri Sever (2011)

En iyi Türk aşk filmlerinden birisi olan Aşk Tesadüfleri Sever, 4 Şubat 2011 tarihinde vizyona girmiştir. Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği filmin senaryosunu Nuran Evren Şit Erdik yazmıştır. Çocukluk yıllarında beraber büyüyen bir erkek ve bir kadının 2010 yılında tekrar karşılaşmasının anlatıldığı Aşk Tesadüfleri Sever’in başrollerinde Mehmet Günsur, Belçim Bilgin Erdoğan ve Altan Erkekli gibi ünlü aktörler yer almıştır. Film IMDB’de 7.4 puan almıştır.

18. Issız Adam (2008)

Yönetmenliğini Çağan Irmak’ın üstlendiği Issız Adam 7 Kasım 2008 yılında vizyona girdi. Yayınlanır yayınlanmaz büyük bir ilgiyle takip edilen filmin başrollerinde Melis Birkan, Yıldız Kültür ve Cemal Hünal gibi isimler yer aldı. Ada adlı genç bir kızla Alper adındaki bir aşçının aşkını anlatan filmin çekimler 5 hafta sürdü. Gösteriminin 15. haftasında 2 milyon 765 bin seyirciye ulaşarak rekor kırdı. Issız Adam, 2009 yılında ABD’de düzenlenen Rhode Island Film Festivali’nde “En İyi Film Ödülü’nü kazandı. Film IMDB’de 6.8 puan aldı.

17. Kader (2006)

Yönetmenliğini ve senaristliğini ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz’un üstlendiği film 17 Kasım 2006 tarihinde vizyona girdi. Kader’in başrollerinde Vildan Atasever, Ufuk Bayraktar ve Engin Akyürek gibi isimler yer aldı. Film “En İyi Film” kategorisinde Altın Portakal’ı kazandı. Ayrıca Altın Lale Ödülleri’ni de kazandı. Kader IMDB’de 8.0 puan aldı.

16. Delibal (2015)

Ay Yapım imzalı film 25 Aralık 2015 tarihinde vizyona girdi. Vizyona girdiğinde büyük bir ilgi çeken film kısa sürede geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Yönetmenliğini Ali Bilgin’in yaptığı filmin başrollerinde Leyla Lydia Tuğutlu ve Çağatay Ulusoy yer aldı. Çağatay Ulusoy bu proje için 7,5 kilo verdi. Delibal IMDB’de 6.8 puan aldı.

15. Gönül Yarası (2005)

Ünlü yönetmen Yavuz Tuğrul’un yönetmenliğini üstlendiği film 7 Ocak 2005’te vizyona girmiştir. Vizyona girdiği süreçten sonra Altın Portakal gibi birçok ödülü müzesine götüren film yabancı ülkelerde de ülkemizi temsil etmiştir. Gönül Yarası’nın başrollerinde ise Şener Şen, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen gibi ünlü aktörler yer almıştır. Filmde bazı mikrofonların gözükmesi sebebiyle film eleştirmenlerinden ve izleyicilerden olumsuz yönde tepkiler almıştır. Gönül Yarası IMDB’de 7.8 puan aldı.

14. Kelebeğin Rüyası (2013)

Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği film 2013 yılında vizyona girmiştir. Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Yılmaz Erdoğan gibi ünlü isimlerin paylaştığı Kelebeğin Rüyası’nda Zonguldak’ta yaşayan genç şairlerden Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayat hikayesi anlatılmıştır. Filmde Behçet Necatigil’i ise Yılmaz Erdoğan canlandırımştır. Kısa sürede büyük ilk çeken film 2013 yılının eylül ayında düzenlenen 86. Akademi Ödülleri’nde Oscar aday adayı olarak seçilmiştir. Kelebeğin Rüyası IMDB’de 7,9 puan aldı.

13. Evim Sensin (2012)

Evim Sensin, Güney Kore filmi olan ” Nae Meorisokui Jiwoogae’den uyarlanmış bir filmdir. 2012 yılının kasım ayında vizyona giren filmin yönetmenliğini ve uyarlamasını Özcan Deniz üstlenmiştir. Filmin başrollerinde ise Özcan Deniz ve Fahriye Evcen yer almıştır. Evim Sensin IMDB’de 4.9 puan aldı.

12. Başka Dilde Aşk (2009)

Yönetmenliğini İlksen Başarır’ın üstlendiği Başka Dilde Aşk, 18 Aralık 2009’da vizyona girmiştir. Başrollerinde Saadet Işıl Aksoy, Mert Fırat ve Lale Mansur gibi aktörler yer almıştır. Saadet Işıl Aksoy bu filmdeki performansıyla 21. Ankara Film Festivali Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, Mert Fırat ise En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Film IMDB’de 7.4 puan aldı.

11. İstanbul Kanatlarımın Altında (1996)

Yönetmenliğini Mustafa Altıokların üstlendiği film 1996 yılında vizyona girdi. Filmde 17. Yüzyılda Osmanlı Devleti döneminde Hezarfen Ahmet Çelebe’nin Galata Kulesi’nden uçmasına da yer verilmiştir. İstanbul Kanatlarımın Altında’nın başrollerinde Ege Aydan, Okan Bayülgen ve Beatriz Rico gibi isimler yer almıştır. Film IMDB’de 7,1 puan aldı.

10. Kardeşim Benim (2016)

Türk Aşk FilmleriMüzisyen, birbirlerine küs, iki kardeşin babalarının ölümü sebebiyle bir araya gelmesi ve sonrasında babasının vasiyeti sebebi ile bir arada bir yolculuk yapacak olmalarını anlatan film 2016 yılında beklenin üzerinde bir gişe yapmıştı. Yol sürecinde tanışılan bir kıza aşık olan kardeşlerden biri ve bu kadının hayatlarına girmesi olayları başka yere doğru sürükleyecek. Ünlü oyuncu; Burak Özçivit, Murat Boz ve Aslı Enver’in baş rollerini üstlendiği film türk aşk filmleri arasında gösterilen, son yıllarda vizyona girmiş izlenilesi bir film.

9. Ekşi Elmalar (2016)

Türk Aşk Filmleri

Sert bir Belediye Reisi Aziz Özay’ın herkesi imrediren meyve bahçesi ve evlilik çağında 3 güzel kızı vardır. Kızların talibi çok olsa da baba engeli vardır. Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği 2016 türk yapımı aşk filmleri arasında.

8. Aile Arasında (2017)

Türk Aşk Filmleri

Aynı dönemde eşlerinden yollarını ayıran 2 kişinin tesadüfen bir araya gelmesi ile başlayan oldukça traji komik olaylar silsilesi… Gülse Birsel’in senaryosunu yazdığı romantik komedi filmleri kategorisi içerisinde de yer alacak, izleyene kahkahalar attıracak oldukça keyifli bir film. İçerisinde bulundurduğu aşk teması oldukça samimi. Onu diğer aşk filmleri listesinden ayıran en belirgin özelliği çok içten olması ve farklı bir hikayeye odaklanması

7. Senden Bana Kalan (2015)

Türk Aşk Filmleri

Klişe sayılabilecek bir hikaye fakat oyuncuların etkisi ve yönetmenin başarısı ile oldukça keyifli bir aşk filmi haline getiriyor filmi. Çocukluk aşkları yıllar sonra bir araya gelir, fakir kız ve zengin oğlan klişesinin de konunun içinde olduğu bu tekrar karşılaşma karakterleri başka bir boyuta sürükler.

6. Bi Küçük Eylül Meselesi (2014)

Türk Aşk FilmleriBi Küçük Eylül Meselesi kurgusu ve anlatımı ile bir çok türk aşk filminden farklı. Onu farklı kılan hikayesi ve senaryosu. Tam bir türk aşk filmi denebilir mi? bilemiyoruz. Filmde hayatında her şey yolunda giderken bir anda bir kaza ile her şey değişecektir. Zeynep Farah Abdullah ve Engin Akyürek’in baş rollerini paylaştığı türk yapımı aşk filmleri arasında olan bu filmi izlemelisiniz.

5. İncir Reçeli (2011)

Türk Aşk Filmleri

İncir Reçeli herkesin imreneceği bir şekilde başlayan bir aşk hikayesinin oldukça dram ve acı yüklü hale gelmesini hikayesi. Duygu ve Metin’in yaşadığı aşk aslında herkesin başına gelmesi muhtemel bir aşktır. Fakat sorun Duygu’nun hastalığıdır. Sonrasında Metin’in Duygu’yu suçlaması ile işler farklı bir hal alır. Herkesin izlemesi ve aşka dair farkındalık kazanması gereken bir film.

4. Sadece Sen (2014)

Türk Aşk FilmleriAile oldukça karışık bir dönemdir. Bu durumla nasıl baş edeceğini bilemediği bir sırada Hazal ile tanışır ve görme engelli Hazal, Ali’nin hayatında ki pusula olur. Birbirlerini tanıdıkça aşkı bulan bu ikilinin başında hiçte kolay olmayan şeyler geçecektir. Bir uyarlama aşk filmi olan bu film orijinalinin yerini aratmıyor.

3. Romantik Komedi (2010)

Türk Aşk Filmleri3 yakın arkadaşın başından geçen aşk hikayelerini romantik komedi teması ile anlatan bir film. Türk aşk filmleri arasında en komedi olanı belki de. Gerçek kadın temsillerinin bulunduğu eğlence dolu bir kadın dünyası. Kadınları daha çok anlamak isteyen beyler de bu filmi muhakkak izlemeli.

2. Güz Sancısı (2009)

Türk Aşk Filmleri

Hem politik bir film hem dönem filmi hem de bir aşk filmi. Türk yapımı aşk filmleri arasında en başarılı olan filmlerden bir tanesi. Beren Saat’in usta oyunculuğu ile taçlanan film hukuk fakültesi öğrencisi Behçet ve Rum kızı Elana arasında aşkı anlatıyor. 6-7 Eylül olaylarının anlatıldığı Yılmaz Karakoyunlu’nun romanından esinlenen film Türk siyasi ve toplumsal yapısının iyi bir yansıması.

1.Eşkıya (1996)

Türk Aşk Filmleri

Eşkıya filmi Yavuz Turgul’un en çok ses getiren filmlerinden bir tanesi belkide. Yıllar sonra hapisten çıkan Baran hem aşkının peşine hem de onu hapse düşüren arkadaşlarının peşine düşer.

İlgili yazılar:

Sinema Tarihinin En İyi Aşk Filmleri – 100 Film

Ağlatma Garantili Duygusal Filmler – 28 Film

2000 Sonrası Çekilmiş En İyi Dram Filmleri – 50 Film

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

2 YORUMLAR

  1. Bu listeyi hazırlayan arkadaş hiç yeşilçam filmi izlememiş nerde vesikalı yarim sevmek zamanı boş çerçeve utanç samanyolu ölünceye kadar ve daha niceleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here