Türk sinemasının yüz yıllık tarihinde birçok film çekilmiştir. Sinemalarda vizyona giren bu filmlerin kimisi gişe ve hasılat rekoru kırmış, kimisi de gişelerden beklediği ilgiyi görememiştir. Dünyanın güvenilir film sitelerinden birisi olan IMDB’de (Internet Movie Database) puanlama durumuna göre ilk 40’a giren filmlerin arasından seçim yaparak sizler için En İyi Türk Filmleri listesini yaptık. Listenin içinde Yeşilçam sinemasından tutun da günümüze kadar birçok filmi bulabilirsiniz. Bu filmler arasında Hababam Sınıfı, Tosun Paşa, Selvi Boylum Al Yazmalım, Eşkıya, Kış Uykusu, Yol, Nefes: Vatan Sağolsun, Kelebeğin Rüyası, Kabadayı ve Bir Zamanlar Anadolu’da gibi filmler yer alıyor. Ve sizler için en çok izlenilen filmleri de listeye ekledik.

En iyi türk filmleri listesi

En iyi türk filmleri listesi için size  farklı kategorilerden en çok merak edilen ve çok sevilen filmleri sizler için derledik. Listemizdeki tüm filmler herkesin mutlaka izlemesi gereken filmler arasında.

En iyi türk aşk filmleri

En iyi türk aşk filmleri arasında kuşkusuz eski filmlerde yer alıyor. 70’ler türk sinemasında aşk önemli bir konuydu ve çok sık işlendi. Gerçeğe yakın olması sebebi ile 70’lerin filmleri oldukça önemlidir. Gelin birlikte en iyi türk aşk filmleri hangileri bakalım.

Selvi Boylum Al Yazmalım (1978)

Ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un Selvi Boylu Al Yazmalım eserinden beyaz perdeye uyarlanan film 1978 yılında vizyona girmiştir. Kamyon şoförü İlyas ve köyde yaşayan Asya’nın aşk hikayesini anlatan filmin başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray gibi usta isimler rol almıştır. Filmde kendisini aldatan İlyas’ın ihanetine dayanamayan Asya, Cemşit isimli bir adamla karşılaşır. Cemşit, Asya’ya yardım eder. Asya’nın karşısına bir gün İlyas çıkınca Asya zor bir karar vermek zorunda kalır. Filmin yönetmenliğini ise ünlü yönetmen Atıf Yılmaz üstlenmiştir. Imdb Puanı: 8.7

Eşkıya (1996)

Yönetmeliğini Yavuz Tuğrul’un üstlendiği film 1996 yılında vizyona girdi. Kısa sürede büyük bir ilgi gören filmin başrollerinde ise Şener Şen ve Uğur Yücel gibi usta isimler rol aldı. Eşkıya, 1996’dan 2001 yılına kadar Türk sinemasının en yüksek gişe ve hasılatını elde eden film oldu. Eşkıya filmi Türk sinemasının kötü gidişatında bir dönüm noktası sayılmaktadır. IMDB’de 8.5 puan almıştır.

Zonguldak’ta yaşamış Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu adlı iki şairin hikayesini anlatan Kelebeğin Rüyası filmi 2013 yılında vizyona girdi. Yönetmenliği Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı filmin başrollerinde Yılmaz Erdoğan, Mert Fırat ve Kıvanç Tatlıtuğ gibi isimler yer aldı. Kelebeğin Rüyası IMDB’de 8.0 puan aldı.

Kelebeğin Rüyası (2013)

En çok sevilen türk filmleri

Kış Uykusu (2014)

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği Kış Uykusu 2014 yılında vizyona girdi. Senaryosunu Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan’ın yazdığı film 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık görüldü. Ayrıca film yine aynı festivalde FIPRESCI ödülüne layık görüldü. Kış Uykusu, Yılmaz Güney’in Yol filminin ardından ikinci kez Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık görülen film olma ünvanını kazandı. Filmin başrollerinde Haluk Bilginer ve Demet Akbağ gibi usta isimler rol aldı. Kış Uykusu IMDB’de 8.2 puan aldı.

Yol (1982)

Dünyada en çok bilinen Türk filmi ünvanını taşıyan Yılma Güney’in Yol filmi 1982 yılında çekildi ve Türkiye’de 17 yıl sonra gösterime girdi. Film Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alırken Altın Küre ödüllerinde en iyi yabancı film kategorisine aday oldu. IMDB 8.2 puan alan filmin senaryosunu Yılmaz Güney kaleme alırken yönetmenliğini ise Şerif Gören üstlendi. Yol’un başrollerinde Tarık Akan, Şerif Sezer ve Halil Ergün gibi oyuncular yer aldı.

Nefes: Vatan Sağolsun (2009)

Nefes: Vatan Sağolsun filmi 2009 yılında vizyona girdi. Vizyona girer girmez büyük ilgi toplayan film 2365 Karabal Jandarma Karakolu’nda görevli yüzbaşının ve komutasındaki kırk askerin hikayesini anlatıyor. Yönetmenliğini Levent Semerci’nin yaptığı filmin başrollerinde Mete Horozoğlu ve İlker Kızmaz gibi ünlü isimler yer aldı. Nefes: Vatan Sağolsun IMDB’de 8.1 puan aldı.

Kabadayı (2007)

2007 yılında vizyona giren Kabadayı kısa sürede büyük ilgi toplamayı başardı. Şener Şen’in Ali Osman adında bir kabadayıyı canlandırdığı filmin senaryosunu Yavuz Turgul yazdı. Ömer Vargı’nın yönettiği Eşkıya’nın oyuncu kadrosunda Kenan İmirzalıoğlu ve İsmail Hacıoğlu gibi isimler yer aldı. Film IMDB’de 7.9 puan aldı.

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

Nuri Bilge Ceylan’in yönetmenliğini üstlendiği Bir Zamanlar Anadolu 2011 yılında vizyona girdi. Ceylan bu filmiyle kentsel kaygıları bir köşeye bırakıp taşranın sıkıntılarını anlatmaya başladı. Bir savcı ve bir doktorun 12 saatlik gerilimini anlatan filmin oyuncu kadrosunda Yılmaz Erdoğan, Muhammet Uzuner ve Taner Birsel gibi isimler yer aldı. Nuri Bilge Ceylan bu yapıtıyla Cannes Film Festivali’nde Büyük Juri Ödülü’ne layık görüldü. Imdb’de 7.8 puan almıştır.

Babam ve Oğlum

Babam ve Oğlum filmi türk sinema tarihine adını yazdıran çok önemli bir filmimiz. İMDB’de ilk 250 film arasında da yer alan film 2 kuşak babanın hikayesini anlatıyor. Filmin en ünlü sahnesini izleyebilirsiniz.

En iyi türk filmleri komedi

En iyi türk filmleri komedi kategorisinde sizlere en eğlenceli ve komik filmleri sunduk. Bu filmleri izlerken hem gülecek hem de düşüneceksiniz. Hadi gelin birlikte bakalım en iyi türk filmleri komedi kategorisinde hangi filmler yer alıyor.

Hababam Sınıfı (1975)


Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı adlı eserinden Ertem Eğilmez tarafından beyaz perdeye aktarılan film 1975 yılında vizyona girdi. Öğrencilik hayatını haylazlıkla geçiren öğrencilerin hikayesinin anlatıldığı Hababam Sınıfı filminin IMBD puanı 9.5’tir. Serinin ilk filmi olan Hababam Sınıfı’nın ardından birçok film çıkmıştır. İlk filmleri gişe rekorları kıran Hababam Sınıfı’nın günümüze yakın zamanda çekilen filmleri beklenen ilgiyi görmemiştir. Bu efsane yapıtın başrollerinde Münir Özkul, Adile Naşit ve Kemal Sunal gibi Türk tiyatrosunun usta isimleri yer almıştır.

Tosun Paşa (1976)


Yönetmenliğini ve yapımcılığını Kartal Tibet’in yaptığı Tosun Paşa, 1976 yılında vizyona girmiştir. Kısa sürede büyük bir ilgi gören film Tellioğulları ve Seferoğulları ailesinin arasındaki mücadeleyi anlatır. Olay 19. yüzyılda Mısır’da geçmektedir. Tosun Paşa karakteri ise Ahmet Tosun Paşa adı verilen tarihi karakterden esinlenilerek yazılmıştır. Filmin sonunda Lütfü tarafından Sahte Tosun Paşa karakterine bürünen Şaban iki ailenin gözünde de suçlu görülmüştür. Bu efsane film IMDB’de 9.1 puan almıştır. Tosun Paşa’nın başrollerinde ise Kemal Sunal, Şener Şen ve Adile Naşit gibi ünlü isimler rol almıştır.

Görümce (2016)

Görümce, Gupse Özay’ın senaryosunu yazdığı, Kıvanç Boruönün’ün yönettiği türk komedi filmidir. Filmde Yeliz fazla düşkün olduğu kardeşi Ahmet’in evlenmesini istemez. Ama gelin adayı çoktan hazırdır. Gelin adayı Deniz’in ablanın elinden çekeceği vardır. Gülmek için iyi bir film!

Vizontele

Vizontele filmi türk sinema tarihinde önemli bir yer tutuyor. Senaryosunu Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve Ömer Faruk Sorak ile yönettikleri filmin konusu: 1974 yılında başında Van’ın Gevaş ilçesine televizyon gelmesini konu alıyor. Bakalım köy eskisi gibi kalacak mı?

İftarlık Gazoz

Yüksel Aksu’nun yazıp yönettiği İftarlık Gazoz filmi hem düşündürüyor hem güldürüyor. Filmde bir çok tebessüm edeceğiz sahne var. Filmi izlerken derinlere bakmayı atlamayın!

Kara Bela

Burak Aksak’ın yazıp yönettiği yol komedisi. Uzun bir yolculuk, oyuncuların başına gelmeyen kalmıyor. Filmde bir çok gönderme var. Bu göndermeler filmi daha eğlenceli hale getiriyor.  Sizi düşündürecek çok harika diyalogları olan bir film.

Kocan Kadar Konuş

Kocan Kadar Konuş filmi bir aşk filmi. Diğerlerinden ayrılan yönü ise toplumsal baskının kadına yaptırdıkları. Evlenmek durumunda hisseden bir kadının bu doğrultuda hayatının aşkına nasıl davrandığını, yaptığı komiklikleri aktarıyor. Eee, filmde bir de Ezgi Mola varsa gülmemek mümkün değil.

Romantik Komedi

Romantik komedi üç arkadaşın başından geçen romantik hikayeleri eğlenceli bir şekilde aktarıyor.

En iyi türk filmleri 2017

Sonsuz Aşk

Kız kardeşiyle bir düzen için yaşayan Zeynep, genç ve yakışıklı Profesör olan Can ile engelleri aşılması zor bir aşka tutuşur. Film bu zor aşk hikayesini anlatmaktadır.

Ayla

En iyi türk filmleri 2017 kategorisinde Ayla oldukça önemli bir yeri kaplıyor. Ayla yapım olarak oldukça başarılır bir türk savaş filmi. Filmin diğer ayırt ediciliği ise olayları gerçeğe çok yakın işlemesi. Bir Türk Astsubay’ı olan Süleyman’ın, ailesini kaybetmiş Ayla ile kurduğu bağı ve yıllar sonra ülkesine döndükten sonra bile Süleyman’ın Ayla’ı aramasını konu alıyor.

Aile Arasında

Aile arası 2017 en iyi türk filmleri listesinde komedi kategorisinde ipi göğüslüyor. Filmde çok fazla komik sahne olmasıyla birlikte toplusal eleştiride yer alıyor. 21 yıllık ilişkisini bitiren Fikret ve vokalist Solmaz’ın tanışma hikayesi bu. Eğlence dolu dakikalar geçireceğiz film türk sinema tarihinde kendisine bir yer edindi bile.


Yol Ayrımı

Babasını miras aldığı tekstil imparatorluğunu büyütmek için hayatını feda eden ve bunun için acımasız yöntemleri takip etmekten çekinmeyen bir patronun hikayesini anlatan film Yavuz Turgul’un son filmi.

İzlenmesi gereken türk filmleri 2016

İzlenmesi gereken türk filmleri 2016 listemizde ise farklı kategorilerde mutlaka izlemeniz gereken filmler yer alıyor.

Kocan Kadar Konuş: Diriliş

Güldürürken düşündürecek bir film olan Kocan Kadar Konuş Diriliş, Ezgi Mola’nın oyunculuğu tamamlanıyor. Filmde evlenmek üzere olan iki çiftin yaşadıkları anlatılıyor.

İkimizin Yerine

Çiçek küçük bir köyde büyüyen bir kız. Kendi hayatıyla ilgili pek çok sorusu var ve bu soruların cevapları yok. Tanıştığı Edebiyat Öğretmeni Doğan tarafından hayatı değişiyor. İki usta oyuncunun son sinema filmi olan filmi izlerken düşünmeniz gerekecek çok sahne olacak.

Dedemin Fişi

Sahte aile üyeleri, ölmek üzere olan aile büyüğünün peşinden sırf bir miras için tekrar bir araya gelir. Ailedeki çatışmalar bir hayli komik olabilirken bir yandan da düşündürücü olacak.

Osman Pazarlama

Bir adam işinde komik ve dramatik bir şekilde çalışmaya çalışıyor. Bildiğiniz tüm pazarlama yöntemlerini unutun çünkü Osman Pazarlama en iyi fikirler ile karşınızda.

Dağ II

Dağ 1 ile kanayan yaramızı görme fırsatı bulmuşken Dağ 2 ile daha yakından yine benzer bir bakış açıcı ile Türk Askeri’nin

Kardeşim Benim

İki müzisyen kardeşin babalarının vasiyeti gereği bir araya geldiği macerayı konu alan film bir komedi filmi.

En iyi türk filmleri 2015

En iyi türk filmleri 2015 yılında vizyona giren ve oldukça kaliteli yapımların aralarında yer aldığı bir çok film var.  Bu filmlerden bazılarını sizler için derledik. Gelin birlikte bakalım.

Bana Masal Anlatma

Sıradan bir mahallede yaşayan bir minübüs şoförünün hikayesini anlatan filmde bir de peri masalından çıkıp gelmiş bir peri var. Bu iki karakterin bir araya gelmesi mümkün mü? Burak Aksak yazarsa olur.

Sarmaşık

İflas eden bir kargo gemisinin mürettebatının hikayesini anlatıyor. Aylarca gemile kalan mürettebatın psikolojik yaşantısına değinen Tolga Karaçelik oldukça zor bir konuyu ustalıkla işlemiş. Filmi Antalya Film Festivali olmak üzere bir çok ödül aldı.

Abluka

20 yıl hapis yattıktan sonra tahliye olan Kadir, İstanbul’un şiddetli siyahi ortamında yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Ahmet şartlı tahliyesinin karşılığında polis ile iş birliği yapacaktır.

Ali Baba ve 7 Cüceler

Film bahçe cüceleri satan ve bu cücelerden zengin olmayı hayal eden Şenay Cüccaciy ve ortağı olan, Şenay ve İlber’in, Avrupa’da bir fuara katılmalarını ve burada başlarına gelen akıl almaz olayları konu alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here