Bilim kurgu filmleri sinemanın ilk defa bir anlatım aracı olarak kullanılmaya başladığı 1900’lü yılların başında Georges Méliès tarafından ortaya atılan bir tür oldu. Ay’a Seyahat filmi ilk bilim kurgu film olma özelliğinin ötesinde, sinemaya yeni anlatım olanaklarının geleceğinin en iyi göstergelerinden biriydi. Aradan geçen yüzyıl boyunca bilim kurgu filmleri teknolojinin gelişmesi ile de yeni bir hal aldı ve her yıl milyar dolar gişenin yapılmasına olanak sağladı.  Mutlaka izlenmesi gereken en iyi uzay filmleri için derleme yaptık. Bilim kurgu filmlerinin alt kategorisi olan bu filmlere gelin yakından bakalım.

En İyi Uzay Filmleri

10. WALL·E  – VOL·i (2008)

Vol-i filmi hem bilim kurgu hem de bir uzay filmi. Günümüzden çok uzakta geçen filmde: aşırı kirlenme sebebiyle dünyayı terk edip başka gezene yerleşen insanlar ve onların arkasında bıraktığı, çöpleri ve kirleri temizleyen iki sevimli robot. Bu iki sevimli robotun bir araya gelmesi ile can bulan filmi herkes izlemeli. En iyi animasyon filmleri arasında da gösterilen filmi izlerken günümüzü de sorgulayabilirsiniz.

9. Marslı – The Martian (2015)

Mars’ta yaşamak nasıl olurdu? Mark Watney isimli bir astronot bunu başarıyor. Şiddetli bir fıttına sonrası öldü zannedilen ve ekibi tarafından terk edilen Watney, çaresizliğin keşfetmeye mahkum bırakmasını yaşıyor. Marsta patates yetiştirerek hayatta kalmayı başaran Watney’i izlerken tüyleriniz ürperecek.

8. Boşluktaki Kahramanlar – The Right Stuff (1983)

Büyük heves ve hırsları anlatan ve 4 dalda Oscar ödülü kazanan film, öncü Merkür astronotlaırnın yaşamını aktarıyor.  Her şeyi çok doğru kurgulayan fakat gişede takılı kalan film yaşadığı ticari başarısızlığa rağmen uzay filmleri arasında en iyilerden biri olarak dünya sinemasına adını yazdırdı.

7. Apollo 13 (1995)

Ron Howard, tüm dünyanın sonucunu bildiği ve bunu şimdiye kadar yapılmış en yoğun ve gerilim dolu filmlerden biri haline dönüştürdüğü gerçek bir hikayeyi çekti. Ay’a bağlı olan 13. Apollo misyonuna dayanarak, Apollo 14’ü uçurmak için planlanan, ancak 13’e kadar taşınmış olan Lovell, Haise ve Swigert astronotlarının öyküsünü anlatan film oldukça gerilim dolu. Tom Hanks’in usta oyunculuğununda bir uzay filminde yer alması oldukça etkili. Mutlaka izlenmesi gereken uzay filmleri arasında.

6. Yaratık – Alien (1979)

Ridley Scott’ın en önemli filmlerinden . “Alien” bize, keşiflerinde keşfedilmemiş bir gezegenden bir tehlike çağrısı alan bir grup kaşifi anlatıyor. Yaratıklar gezegene ulaştıklarında, hayatta kalanları aramaya başlarlar ve çağrının gerçekten bir uyarı olduğunu ve ölümcül bir biyoformun onları zaten Nostromo adlı gemisine katıldığını fark ederler. Filmin başarısı, dizi, roman, kitap ve oyun serisine yayılmasını sağladı. “Alien” sinema severler arasında kült bir favori haline geldi ve bugüne kadar yapılmış en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olmaya devam ediyor.

5. Ay – Moon (2009)

‘Moon’, astronot, Sam Bell’in, Ay’ın üç yıllık çalışmasının sona ermesiyle ilgili özlü bir kişisel karşılaşması olan bir hikayedir. Ay’da ki görevini tamamlayıp dünyaya dönmeye hazırlanan astronotun bu süreçte yaşadığı buhranları, halüsinasyonları aktaran çarpıcı bir uzay filmi.

4. Yıldızlararası –  Interstellar (2014)

 

“Yerçekimi” kadar klinik ya da ‘2001: A Space Odyssey’ olarak görkemli bir şekilde belirsiz olan Interstellar, her ikisi için de en az iddialı değil. Ekranda gördüğünüz en iyi görüntülerden bazılarıyla birlikte, “Yıldızlararası” görsel olarak nefes kesici ve teknolojik olarak hayranlık uyandırıcı. Aynı zamanda, “Yıldızlararası”, kara delikler, sıcak delikler, görelilik kuramı, 5. boyut ve uzay ve zamanın çarpışması gibi fikirler ile ön plana çıkan bir film. Ve sonunda, babasının kızı ile yeniden birleşmeye çalışan duygusal bir hikayeyi ön plana çıkarır.

3. Solaris (1972)

Küresel sinemanın en eşsiz başarılarından biri olan Andrei Tarkovsky’nin Rus şaheseri “Solaris” insan yaşamının önemini kavramaya çalışan sakin ve düşünceli bir film. Esas olarak kimlik ve kendini keşfetme kavramına ayak uyduran film, bir uzay gemisinin ekibine ne olduğunu öğrenmek için uzaya yolculuk yapan bir psikologun öyküsünü anlatıyor.

2. Yerçekimi – Gravity (2013)

Gravity’yi gerçek bir gerilim filmi. Filmi izlerken adeta o anları yaşıyor oluyorsunuz. Filmde sakin ve nefes alabileceğimiz bir kaç sahne yer alıyor. Birbiri ardına gelen korkunç felaketler ve astronotların hayatta kalma mücadelesi. En iyi uzay filmleri arasında yer alan filmi bir solukta izleyebilirsiniz. ,

1. 2001: Bir Uzay Destanı – 2001: Space Odyssey (1967)

Şüphesiz, şimdiye kadar yapılmış en otoriter sinema filmlerinden biri olan Stanley Kubrick’in ‘2001: A Space Odyssey’i“ bilinmeyen”in nihai keşfi olarak tanımlanabilir. Varoluşçuluktan evrime uzanan temalarla, film yıllar içinde bir kült statüsüne kavuşmuştur. Senaryoyu Kubrick ile birlikte yazan Arthur C. Clarke tarafından yazılan “The Sentinel” adlı kısa bir hikaye esinlenir;. Film, geleceğin bilim kurgu projeleri üzerindeki en büyük etkilerinden biri haline geldi ve şimdiye kadar yapılmış en iyi filmler listesinde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here