Elbette bir mesleği yapmanın birinci koşulu o işi sevmek olmalı. Bir işi sevmeden yapmak ömrünüz boyunca sıkıntıyı kabul etmek demektir. Ancak öte yandan meslek seçiminde ilgi kadar alınan para da etkili olmaktadır.

Siz ne iş yapmak istersiniz bilmem ama şimdi sizlerle dünya çapında en yüksek maaşları alan 20 meslek grubunu paylaşacağız.

20.Sosyal Mühendis

Aslında adı böyle geçmese de Türkiye’de de var bu meslek grubu. Bu mesleği yapabilmeniz için yönetim bilimleri ve insan psikolojisi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Ardından büyük şirketler sizden diğer büyük şirketlere karşı çalışanlarının bir şey kaçırıp kaçırmayacağına dair bilgi istiyorlar. Casusluk gibi görünüyor ama onlar işe biraz daha etik yaklaşıyor ve her büyük şirketin böyle bir şeye ihtiyacı olduğu için astronomik rakamlar onların maaşı oluyor.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 21

19.CEO

CEO, CEO deyip duruyoruz ama birçoğumuz aslında bunun anlamını bilmez. CEO’nun açılımı Chief Executive Officers yani tüm çalışanların başı anlamına geliyor. Şirketteki en kıdemli kişi olan CEOlar elbette şirket kazancında en büyük payı alıyor.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 06

18.Pilotluk

Pilotlar havada uçuyor, maaşları da oldukça yükseklerde bu nedenle. Özellikle havayolu taşımacılığının ülkemizde geliştiği şu günlerde iş bulma olasılığının yüksek olması nedeniyle, eh tabi bir de maaşlarının astronomik düzeylerde olması nedeniyle herkesin özendiği bir meslek haline gelmiş durumda.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 19

17.Pazarlama

Pazarlama, özellikle internetin böylesine yaygınlaşmasıyla ön plana çıkan alanlardan biri. Pazarlama çok geniş bir meslek grubu aslında ancak kariyer basamaklarını yavaş yavaş tırmanabileceğiniz ve yükseldikçe astronomik fiyatlara daha da yaklaşabileceğiniz bir alan. Pazarlama müdürlerinin neredeyse CEO kadar maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Hatta büyük firmalarda onlardan bile fazla.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 16

16.Hava Kontrolörlüğü

Hani pilotların inmek için kalkmak için izin istedikleri kule var ya, işte orada çalışanlar tahmin edebileceğinizden çok fazla kazanıyorlar. Görünmez kahramanlar aslında havayolu taşımacılığında büyük bir rol oynuyorlar ve bu rollerinin karşılığını yüksek maaşlarla alıyorlar.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 03

15.Doktorluk

6 yıl okuyan, ardından uzmanlık sınavlarına giren ve insanların hayatında büyük rol oynayan doktorlar da en çok maaş alan meslek gruplarından biri. Özellikle cerrahların kazandığı para dudak uçuklatır cinste.

doktor

14.Şirket Avukatlığı

Normal avukatlık değil belki ama şirket avukatlığı ciddi manada maddi getirisi olan bir meslek grubu. Bir şirkete bağlı olarak bu mesleği icra etmek size normal bir avukatlıktan muhtemelen daha fazla para kazandıracaktır.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 22

13.Petrol Mühendisleri

Özellikle sondaj alanında çalışan petrol mühendisleri birçok mühendise göre çok fazla kazanmaktadırlar. Tek sıkıntısı uzun çalışma saatleri, hatta bazen günler, haftalar boyunca evden ayrı kalmak. Ama eğer ben tek bir maaşımla dünya turuna çıkmak istiyorum derseniz bu mesleği düşünmenizi tavsiye ederim.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 18

12.Anestezi Teknisyeni

Bir ameliyatın olmazsa olmazı anestezi ve elbette anestezi teknisyenidir. Anestezi konusu en az ameliyat kadar önemlidir, bu nedenle bu önemli mesleği icra eden kişiler en fazla maaş alan meslek grubundadır.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 02

11.Noterlik

Her ne kadar asık suratlı oldukları için kendilerine kızsak da aslına bakarsanız gün boyu sürekli belgelerle uğraşmak sıkıcı olmalı. Belki de onların bugüne kadar maaşlı çalışan olduklarını düşünüyor olabilirsiniz ama hayır onlar yaptıkları işlerden alınan paranın yarısını kazanıyorlar. Ve belge başına ne kadar çok istendiğini biliyorsanız ne kadar çok kazandıklarını da anlayabilirsiniz.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 12

10.Tercüman

Eğer yabancı bir dil biliyorsanız her daim bir adım öndesiniz demektir. Gerek kağıt üzerinde çeviri yapmak, gerekse konuşma üzerinden çeviri yapmak size ummadığınız kadar çok para kazandıracaktır. Sadece anadiliniz haricindeki başka bir dili daha anadiliniz gibi konuşmanız gerekiyor.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 13

9.İnsan Kaynakları Çalışanları

Büyük şirketlerin belki de en önemli departmanlarından biridir insan kaynakları. Şirketteki personellerle yönetim arasında bağlantı kurmak, yeni personeller ayarlamak ve dahası insan kaynaklarının tekelindedir ve bunun maddi getirisi oldukça büyüktür.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 15

8.Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Yöneticisi

Çağımızın bilgisayar çağı olduğu düşünülürse bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticiliğinin çok para alan bir meslek grubu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Herhangi bir firmanın bilgi teknolojilerini yöneterek büyük paralar kazanabilirsiniz.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 05

7.Diş Hekimliği

Tıpkı doktorlar gibi diş hekimleri de çok kazanan meslek grupları arasındadır. Ağız sağlığı hem sosyal hayatımızda önemlidir, hem de tüm vücudumuzu etkileyebilir. Bu nedenle özellikle diş cerrahları az ameliayata girerler fakat dudak uçuklatacak paralara çalışırlar.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 07

6.Eczacılar

Onların işini bir dükkanda oturup sadece doktorların yazdıklarını vermek sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Eczacılar, en az doktorlar kadar bilgilidir ilaçlar ve kullanımları konusunda.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 09

5.Gemi Kaptanlığı

Özellikle uzun yol kaptanları uzunca bir süre evlerinden ayrı kalmanın acısını maaşlarından çıkarıyor diyebiliriz. Üstelik gemide olduğunuz sürece hiçbir masrafınız yok. Yani aldığınız para, karaya inene kadar tamamen sizinle.

Ship's captain

4.Aşçılık

Her meslekte olduğu gibi eğer bunda da kendinizi öne çıkarmayı ve geliştirmeyi başarırsanız muhtemelen bir aşçının ne kadar alabileceğine şaşırırsınız.

USA, New York, New York City, Chef and cook preparing food in commercial kitchen

3.Psikologluk

İşinizi tutkuyla yapar ve sevilen bir psikolog olmayı başarırsanız kendi muayenehanenizde saat başına yüzlerce lira almanız mümkün.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 01

2.Bomba İmha Dalışçıları

Bildiğim kadarıyla bu henüz ülkemizde olan bir meslek grubu değil ancak yurt dışında maddi getirisi inanılmaz fazla olan bir meslek grubu. Göreviniz denizin derinlerine dalmak ve oradaki patlayıcıları bulmak, güvenli bir şekilde imha etmek ya da karaya çıkarmak. Denizin en derinindesiniz ama çıktığınız an zenginsiniz.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 04

1.Yarış Mühendisliği

Yarış arabalarının tekniği ayrı bir mühendislik dalı gerektiriyor. Kontrolleri, mekanikleri ve daha pek çok şeyin yarışçının birinci olabilmesi için tasarlanması gerekiyor. Bir nevi araba ve sürücü arasında iletişim yarış mühendisleri tarafından sağlanıyor ve bu iletişim zengin olmanın anahtarı gibi duruyor.

en yuksek maas alan 20 meslek grubu 10

9 YORUMLAR

  1. çok yardımcı oldu bütün ön yargılarım yıkıldı çok teşekkür ederim. Bu metni okuduktan sonra artık hedefime bir adım yaklaştım çok teşekkürler.artık ilerdeki hedefim piskolog olmak işallah ALLAH nasip ederse piskolog olmak istiyorum ama hala aklımı bir soru kurcalıyor acaba iş bulma olanakları nasıl?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here