Son zamanların en popüler konusu ağ pazarlamasıyla alakalı Enes Olgun‘la çok zevkli bir röportaj yaptık. Sosyal medyada tıpkı The Wolf of Wall Street filmindeki Leardo gibi içerik paylaşan Enes’e son zamanların merak edilen sorularını sorduk.

network marketing 2

Merhaba Enes, bize biraz kendinden bahseder misin?

Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi bölümünde 2 sene Fransızca hazırlıktan sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İngilizce Kamu Yönetimi bölümüne geçtim. Üniversitemin Erasmus programı ile bir sene burslu olarak Polonya’da okudum. Türkiye’ye döndükten sonra ise network marketing ticari modeli ile çalışan uluslararası web bilişim firması Mega Holdings’in bağımsız distribütörü olarak çalışmaya başladım.

enesolgun2

Son 3-4 senedir adını Network Marketing ile ilgili sık sık duyar olduk. Network Marketing nedir?

Network marketing kelime anlamı olarak “ağ pazarlama” anlamına gelmektedir. Dilimize ise “çok katlı pazarlama” ve ”doğrudan satış” olarak geçmiştir. Network Marketing son yıllarda üreticilerin, ürünlerini en kolay ve miktar olarak en yüksek seviyede tüketicilerine ulaştırmak için kullandıkları 21. yüzyılın en yeni ticari metodudur. Eski tarz ticaret sistemlerinin aksine, Network Marketing sisteminde toptancı, bayi, mağaza gibi aracı kanallar yoktur fakat bu aracı kanallarının görevlerini üstlenen satış organizasyonları vardır. Bir örnek vermek gerekirse, siz bir arkadaşınız sayesinde herhangi bir firmadan herhangi bir ürün satın alırsınız. Bu ürünü kullanıp memnun kalırsanız, etrafınızdakilere de tavsiye edebilirsiniz. Eğer tavsiye ettiğiniz ürün, tüketici tarafından satın alınacak olursa, siz üretici ve tüketici arasında aracı olursunuz. Şirket sizin sayenizde bu ürünü satmış olduğundan size belirli bir komisyon öder. Bu ürünü sizden satın alan kişi son kullanıcı olmayıp, aynı zamanda sizin satış organizasyonunuza dahil olmuş olur. Yani artık kendisi de bu ürünü tanıdıklarına tavsiye edip o da komisyon kazanabilmektedir. Günümüzde sadece Türkiye’de 600.000 kişinin part time veya sürekli olarak bu işle ilgilenmekte olduğu tahmin ediliyor. Aslında Network Marketing kavramı henüz Türkiye’de iyice anlaşılmadı. Ayrıca, ülkemizde bu kavramın insanlara çok iyi tanıtılamadığı ve faydalarının çok iyi bilinmediği düşüncesindeyim. Bu nedenle toplumun %1’i bile tam olarak Network Marketing’i bilmiyor desek yanlış bir şey söylemiş olmayız.

mega holding

“Network Marketing’e nasıl başladın?”

Bu sektörü duyan çoğu kişi gibi, benim de sektöre karşı önyargılarım vardı. 2008 yılında bir gün üniversiteden çok yakın bir arkadaşım aradı ve görüşmek için davet etti. Herhangi bir işten veya firmadan söz etmedi. Buluştuğumuzda, iş planını anlattı ve komisyon planını açıkladı. O gün hayatımın tam olarak değiştiği gün oldu. İş planını dinledikten sonra, bir saniye bile geciktirmeden hemen bu sektöre atılmaya karar verdim. Çünkü kaybedebileceğim hiçbir şey yoktu. Kazanmak veya kazanmamak ise tamamen benim seçimime kalmıştı, ben kazanmayı seçtim.

enesolgun3

“Şuan organizasyonunun büyüklüğü ne kadar ve bu seviyeye ne kadar sürede geldin?

Şuan 30’a yakın ülkede organizasyonumun büyüklüğü 90.000 kişiyi aştı ve her geçen gün daha hızlı büyüyor. Bu seviyeye 6 senede ulaştım, inişli, çıkışlı, bazen çok zor geçen 6 senede.

Şirketini diğer Network Marketing şirketlerinden ayıran unsur nedir?

Genelde Network Marketing şirketlerindeki ürünler gençlerin daha az ilgisini çekmektedir. Ancak bizim ürünümüz olan website tasarım ve hosting servisi, tüm yaştan insanların ilgisini çekmektedir. Ürünün günümüz genç kesimi üzerinde ciddi bir çekim gücü var. İnternet ve websiteleri çağındayız. Herkes online dünyada benzersiz bir isimle kişisel bir websitesi gibi bir eve sahip olmak istiyor. Şirket olarak internet sektöründe 15 yılı aşkın bir tecrübemiz var. Müşterilerimizle ortaklığımız olan komisyon planımızdaki sürdürülebilirlik ile gurur duyuyoruz. Çünkü çok katlı pazarlama sektöründe çok iyi bilinir ki, sürdürülebilirlik daima bir sorun olmuştur.

”Network Marketing bu alanda daha önce faaliyet gösteren saadet zinciri ve titan ile karıştırılıyor. Aralarındaki farklardan bahseder misiniz?”

Dünya çapında 100 milyondan fazla insan, senelik 180 milyar dolar işlem hacmi olan Network Marketing sektörü ile çalışırken maalesef ülkemizde hala Network Marketing ile Türkiye’de sadece iki yıl faaliyet göstermiş ve daha sonra yasaklanmış Saadet Zinciri diye isimlendirilen Titan sistemi birbirine karıştırılıyor. Network Marketing sistemi 1959 yılında Amway şirketi ile başladı ve şu an binlerce dev şirket hızlı bir şekilde ticaret sistemlerini Network Marketing sistemine dönüştürüyor. Hatta Türkiye’nin en saygın şirketlerinden Ülker’i de içinde bulunduran Yıldız Holding bile Dore ismi ile bu sektöre giriş yaptı. Buna rağmen birçok insan okumadan, araştırmadan, kulaktan duyma bilgiler ile Titan sistemi ile Network Marketing’i karıştırıp, Network Marketing şirketlerine dolandırıcı gözü ile bakabiliyor. Eğitimlerimde sürekli verdiğim bir örnek var; Bıçak, ekmek doğramak, meyve soymak, ip kesmek gibi birçok konuda işimize yararken aynı zamanda kötüye kullanıldığında adam öldürmeye de neden olabiliyor. Olay tamamen sistemin nasıl kullanıldığı ile alakalı. Aralarındaki farklara gelince ise bana göre sadece tek bir fark var o da, Network Marketing 21. yüz yılın en hızlı büyüyen ve şirketlerin ürünlerini en ucuz şekilde en fazla insana ulaştırdıkları en iyi ticaret modelidir, saadet zinciri ise bu modelin ürünün ortadan kaldırıldığı kötü bir kopyasıdır ve yasaklanmıştır.

”İnsanlar para kazanmak için yeni iş olanakları arıyorlar fakat bu tarz işlere girmekten çekiniyorlar. Bu işe başlamak isteyenlere ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?”

Avon, Amway, Tupperware, Unicity gibi firmalar hiç bilinmezken adlarını dünyaya Network Marketing sayesinde duyurdular. Network Marketing artık dünya ekonomisini derinden etkileyecek bir güce sahip. Dünyanın en önemli yatırımcılarından Warren Buffet‘ın en büyük yatırımı bir kaç yıl önce yaptığı PamperedChef adlı bir Network Marketing firması. Aynı zamanda Warren Buffet 2006′da bir düzineye yakın Network Marketing şirketi satın aldı. Ve bu yatırımları için söylediği tek şey; ”Bugüne kadar yaptığım en iyi yatırımlar.” Dünyanın en büyük iki kozmetik markası Avon ve Mary Kay Network Marketing firmalarıdır. Bugün Japonya’da neredeyse her 6 insandan 1′i Network Marketing yapıyor ve sadece Amerika’daki aktif çalışanların sayısı son 7 yılda iki katına çıktı. Amerika ekonomisi son 10 yılda 10 milyon yeni milyoneri Network Marketing sayesinde ortaya çıkardı ve biz bu röportajı yaparken dünya genelinde yaklaşık 70 bin insan Network Marketing’e başlayacak. Milyarder iş adamları akıllı paranın nereye gittiğinin farkında ve artık siz de farkındasınız, kendinizi sırrı öğrenenler kategorisine koyabilirsiniz. Eğer Warren Buffet, Donald Trump, Robert Kiyosaki, Paul Zane Pilzer ve Richard Branson Network Marketing’in gücünü anlayıp bu sektöre dahil olduysa hala neden çekiniyorsunuz?

Son olarak sosyal medyada, senin ve şirketin hakkında yüzlerce olumsuz yorum var. Onlara söylemek istediğin birşey var mı ?

Hangi sektörde başarılı olursanız olun, hakkınızda iyi ve kötü yorumlar olacaktır. Başarılı siyasetçiler, başarılı futbolcular, başarılı sanatçılar, başarılı şirketler daima bazı insanlar tarafından sevilirken, bazı insanlar tarafından sevilmez ve sürekli eleştirilirler. Sosyal medyada ise genelde kötü yorumları daha fazla görürsünüz çünkü negatif yorumlar daha fazla ilgi çeker. Söylemek istediğim şey, özgür bir şekilde diledikleri her şeyi yazabilirler çünkü bu olumsuz yorumlar bizim daha iyi olmamıza ve eksiklerimizi gidermemize yardımcı oluyor.

enesolgun

8 YORUMLAR

  1. Her zamanki gibi süper bir ropörtaj olmuş.Bu adam işini kesinlikle adaM gibi yapan ve hakkını fazlasıyla veren gelecegin türkiyenin ve dünyanın dilinden düşüremeyeceği en iyi networker ve is Adamı olarak adını Altın harflerle yazdıracağından kimsenin şüphesi olmasın.
    I love you Enes OLGUN

  2. TR’ deki güzel insanlarımız bir gün NM (Network Marketing) ticaretini anlayacak umarım bu dünyada yaşayan 8 milyar insan bittikten sonra olmaz tek dileğim bu 🙂

  3. Ya sizin.karakterinizi siksyim su fethiyede kac kisiye borcla telefon aldirdilar sattirip parasini aldilar hayal pesinde kosturdular bu pic yuzune dedim mallara cpu kullanimi nedir bw nedir vs gibi basit sorulari bilmeyen adam nasil webmaster olup size kisisel sitenizden bile binlerce lira kazanacanizi iddaa eder ben dedim ama onlar surekli sinirsiz alan ve easy builder den bahsettiler 24 saniyelik bir botnet ile 10k lik bir atakti heriflerin sunucusu down oldu yaziktir bu paralar cikar ananizin amindan sizde bu tanitim yazisini 30 40 tl ye yayinliyorsunuz ya karilarinda dibi dusuyor 🙂 sizinde.aminiza koyayim bot manya yapcam yakinda sizi sabredin az daha hitlenin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here