Toy Like Me (Benim Gibi Oyuncak) adında bir kampanyayı duymuş muydunuz? Duymadıysanız sizin için gurula bu konuyu açıklayabiliriz. Bildiğiniz ya da şimdi öğreneceğiniz üzere dünyada 150 milyondan fazla engelli çocuk var. Maalesef onlar hayata zorluklarla mücadele etmeyi öğrenerek başlamak zorundalar. Bu zorluklardan biri de “neden diğer çocuklar gibi değilim” sorusuna cevap aramak. Gerçekten kabullenmesi ve başa çıkması zor bir durum.

En başta söylediğimiz kampanya da tam olarak bu konu ile alakalı. Engelli çocukları olan anneler çocukları için oyuncak almak istiyorlar. Daha doğrusu almak istedikleri oyuncaklar çocuklarıyla benzer özelliklere sahip olan engelli oyuncaklar. Tabi oyuncak üreticileri bu tarz oyuncaklar sunmadıkları için anneler oyuncaklarda engelli çocuklarında düşünülmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkarak “Toy Like Me” kampanyasını başlatıyorlar.

Annelerin düşüncesi de şöyle. Dünyada 150 milyondan fazla engelli çocuk bulunuyor ve bu çocukların oynayabilecekleri oyuncaklar engelli olmayan çocuklar gibi üretiliyor. Durum böyle olduğunda da engelli çocukların daha küçücük yaşta ayrımcılık ve dışlanmayla karşılaştığı düşüncesi oluşuyor. Çocukların bedenleriyle barışık olmamaları ve özgüven problemi yaşamaları da diğer bir neden.

Engelli çocuk psikolojisi konusunda yapılan çalışmalara, engelli çocuklar için yapılabilecek bu tarz düzenlemelerin büyük katkısı olacaktır.

Engelli Çocuklar İçin Üretilen Engelli Bebekler

engelli-cocuklari-icin-engelli-oyuncaklar-yapan-annelerin-harika-fikirleri-1

 

engelli-cocuklari-icin-engelli-oyuncaklar-yapan-annelerin-harika-fikirleri-2

 

engelli-cocuklari-icin-engelli-oyuncaklar-yapan-annelerin-harika-fikirleri-3

 

engelli-cocuklari-icin-engelli-oyuncaklar-yapan-annelerin-harika-fikirleri-4

 

engelli-cocuklari-icin-engelli-oyuncaklar-yapan-annelerin-harika-fikirleri-5

engelli-cocuklari-icin-engelli-oyuncaklar-yapan-annelerin-harika-fikirleri-6

Kendisi Gibi Hasta Çocukların Psikolojisini Düzeltmeye Çalışan Mükemmel İnsan başlıklı yazımızı okumaya ne dersiniz?

1 Yorum

  1. Çok basit oyuncaklar bunlar. Çocukların zihnini geliştirecek daha güzel fikirler olabilir. İç dünyalarına yolculuk için. Bunlar kopyala yapıştır olmuş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here