Ergenlik Döneminde Ebeveynler Çocuklarına Nasıl Davranmalıdır?

0

Ergenlik dönemi çocukluktan erişkinliğe geçerken ara bir dönemdir. Bu dönemde hem fizyolojik hem de psikolojik olarak büyük bir değişim gösterir gençler. Bu değişim döneminde özellikle gençler; öfke kontrolsüzlüğü, yeni kimlik arayışı çok sık görülen bir durumdur.

Ergenlik Döneminde Gözlemlenen Davranışlar

Çocuklukta anne babaya bağımlı olan çocuk daha sonra erişkinlik dönemine doğru ergenlik döneminde ebeveynler ile kopma davranışı, sosyal alanını genişletme davranışı, gösterecektir. Bu nedenle anne baba telaşlanmaya başar; kontrolü yitirdiğini, çocuğunun sanki kötü alışkanlıklar edineceğini kendi kontrol edemeyeceğini, disiplini sağlayamadığını düşünür.

Ufak tefek tartışmalar, kimlik arayışından kaynaklanan çatışmalar, anne babayı çok endişelendirir. Bu nedenle bu dönemin geçici bir dönem olduğunu düşünüp, çocuğu karşısına alıp tartışmaktansa, yanına alıp konuşarak, onunda dertlerini problemlerini dinleyerek, onunda fikrini alarak, yoluna devam etmesi gerekir. Bu konuşmalar sırasında ergen çocuğa alternatifler sunulabilir, diretme veya çatışma şeklinde değil ortak bir noktada her iki tarafta ortak adım atarak bir anlaşma ortamı oluşturabilirler.

Ergenlik Döneminde Akademik Başarı

Yine ergenlik döneminde dersler konusunda belli bir düşüş olabilir. Kendi arayış içinde olan bir çocuk sosyal olayları daha önemseyip arkadaş ilişkileriyle daha fazla vakit geçirdiği için ders başarısında belli bir düşme olur. Bu düşüş geçici bir dönemdir. Anne babanın bunun geçici olduğunu bu dönemin bir özelliği olduğunu daha sonra toparlayıp düzeltebileceğini bilmesi gerekir. Bu dönemde özellikle anne baba için psikolojik bir eğitim, ilişki eğitimi verilmesi çok önemlidir. Ergenlik dönemine giren her gençte anne babanın psikolojik bir yardım almasını özellikle öneriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here