Ergenlik döneminde en çok görülen sorunlar ders başarısında azalma, anne ve babayla çatışmadır. Bazı kişilik organizasyon problemleri, kimlik çatışmaları çok sık görülür. Bu kimlik çatışmaları özellikle kimlik arayışları, çocukların yeni şeyler denemesi, yeni hayatlar araması, arkadaş ilişkilerinde ki sosyal çatışmalar, en sık görülen problemlerdir.

Erişkin yaşamına ilerleyen gençte anne babadan aileden, akran gurupları içinde ki çatışmalar, öne geçme çabaları çok önemlidir. Akranlarıyla geçirdiği arkadaş ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri sırasında birbirlerini taklitler, model aldığı insanları taklitlerle bir kişilik arayışı içine girerler.

Ergenlikte Alkol ve Madde Kullanımı

Bu dönem anne baba için çok zor dönemlerdir. Ama sakin bir şekilde uzmanlara danışarak bu dönemi geçirebilirler. Yine bu dönemde en büyük korku ruhsal sorunlar yaşayan; depresyon, hiperaktivite, anksiyete, dikkat problemleri yaşayan çocuklarda madde ve alkol bağımlılığıdır. Özellikle hiperaktif olarak düşündüğümüz çocuklarda, madde kullanımı, alkol kullanımı, çok sıktır. Böyle çocuklar özellikle derslerini, sorumluluklarını bırakıp, okulunu asıp, madde kullanmaya, alkol kullanmaya akran guruplarıyla barlara, başka bir ortam dediğimiz yerlere gidip eğlenme davranışları olur. Ailelerin kontrol etmek istedikleri bir durumdur. Tabi kontrol edemediklerinde de tabi ki sıkıntı yaşarlar. Davranış kontrol problemleri, evde içine kapanma, odasında kapanma, ailesiyle daha az vakit geçirme şeklinde davranış değişikliği gösteren çocukları doktora götürmekte fayda vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here