Ergenlikte Alınan Kilolar İçin Diyet Önerileri 4Ergenlik döneminde büyümeyi neler etkiler?

Çocukluk dönemine kıyasla büyüme hızını düşürse de boy ve kilogramda ki artış daha durağan bir hızla devam eder. Fiziksel büyüme ve olgunlaşma birçok faktörden ve %41-71 oranında genetik yatkınlıktan etkilenir. Büyüme hormonunun azalan etkisiyle cinsiyet hormonları aktifleşirken vücutta değişen hormon dengesi sonucu cinsiyete özgü özellikler oluşmaya başlar.

Erkekler ergenliği daha geç tamamladıkları için büyüme atağı döneminden daha uzun kalırlar ve kızlara kıyasla daha iri olurlar. Erkeklerde kas kitlesi artışa geçerken kızlarda artan östrojen hormonunun etkileriyle daha yağlı bir yapı hakim olur.

Vücudun Artan gereksinimleri Nelerdir?

Kilo kaybı için uygulanacak beslenme programının büyümeyi yavaşlatacak düzeyde olmaması önemlidir. Kilo kaybının 12 yaşından önce haftada yarım kilo olması büyümede aksaklıklara neden olmazken bu yaştan sonra haftalık kilo kaybı hedefi bir kiloyu aşmamalıdır. Büyüme döneminde kaliteli protein, A vitamini, kalsiyum, demir, çinko, omega 3, omega 6, omega 9 esansiyel yağ asitlerinin önemi artar.

Çocuğunun Sağlıklı Beslenmesinde Aileye Düşen Görev Nedir?

Ergenlikte Alınan Kilolar İçin Diyet Önerileri 3

Çocuklar için aile rol modeldir. Anne ya da babanın birinin fazla kilolu olması çocuğunda fazla kilolu olma riskini yüzde 50 arttırır. Ebeveynlerin her ikisinin de fazla kilolu olması durumunda bu oran yüzde 85 ‘lere kadar yükselmektedir. Bu nedenle siz kola içiyorsanız, kızartma tüketme alışkanlığınız varsa veya evde çoğunlukla tatlı besin bulunuyorsa çocuğunuzun yüksek yağ yüzdesine ve kiloya sahip olması daha kolay olur.

  • Öncelikle ev alışverişinizde margarin, beyaz un, şeker, cips, çikolata, asitli içecek ya da türlü paketli ürünler almak yerine tam tahıllı ürünler, çavdar, yulaf gibi unlar, kuru ve taze meyveler, zeytinyağı gibi sağlıklı seçeneklere yer verin.
  • Mutfak masası üstünde tüketilmeye hazır taze sebze, meyve ve kuruyemiş çeşitlerine yer açın.
  • Ailece belirli öğün düzeni oluşturun günün belli saatlerinde birlikte sofraya oturup, günün kritiğini yapın ve bağlarınızı güçlendirin.
  • Çocuğunuzu oyunun dışında tutmayın, onunla paylaştığınız zamanı çoğaltırken bir yetişkin gibi beslenme sorumluluğunu üzerine alıp neyin doğru neyin yanlış olduğunu pratikte öğrenme şansı tanıyın.
  • Televizyon ya da bilgisayar karşısında geçirdiği saatleri 2 saat gibi ılımlı bir miktarlara düşürüp kalan zamanında daha hareketli olmasını sağlayın.
  • Ders çalışmanın dışında onu motive edecek bir hobi edinmesine fırsat tanıyın, dans, müzik, resim ya da bir spor dalı..
  • Sütlü yumurtalı ya da kahvaltılık gevrekli meyveli değişken kahvaltılar sunun, tabağındakilerin hoş görünümlü olması sevmediği faydalı besinler ile arasını düzeltebilir.
  • Öğünlerinde 4 besin grubuna (protein, tahıl, sebze, meyve, kuru baklagillere) yer verdiğinden emin olun ve ana öğünlerinin yanında süt, yoğurt, kefir gibi seçenekleri eksik etmeyin.

 

Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu miktar yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, aktivite düzeyi ve sağlık durumuna göre değişmekle birlikte; aşağıdaki referans değerler tüketmesi gereken porsiyonlar hakkında fikir sahibi olmanıza yardım edecektir.

12-18 Yaş İçin Porsiyon Ölçüleri

diyet liste

Sevgiler ..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here