Erkeklerde Meme Büyüklüğü – Jinekomasti

Erkeklerde meme büyüklüğü (jinekomasti), östrojen ve testosteron hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanan erkeklerde meme dokusunun şişmesi durumudur. Erkeklerde meme büyüklüğü bazen düzensiz olarak bir ya da iki memeyi de etkileyebilir. Yenidoğan ve ergenlik çağındaki erkek çocuklarda, hormon düzeylerindeki normal değişikliklerin sonucu olarak erkeklerde meme büyüklüğü gelişebilir, ancak bunun dışında nedenler de vardır.

Genel olarak, erkeklerde meme büyüklüğü ciddi bir sorun değildir, ancak görsel olarak durumla başa çıkmak erkekler için zor olabilir. Bu durum erkeklerde bazen meme ağrılarına ve utanma duygusuna yol açabilir. Ergenlik çağındaki meme büyüklüğü bazı erkeklerde kendi kendine geçebilir. Ancak devam etmesi durumunda ilaç ya da ameliyat yardımcı olabilir.

Erkeklerde meme büyüklüğü belirtileri nelerdir?

Erkeklerde meme büyüklüğü belirtileri arasında şişmiş meme bezi dokusu ve göğüslerde hassasiyet yer alır. Eğer göğüslerde şişme, ağrı, hassaslık, bir ya da her iki meme başı akıntısı varsa mutlaka doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Erkeklerde meme büyüklüğü – jinekomasti nedenleri nelerdir?

Erkeklerde meme büyüklüğü, östrojen ile kıyaslandığında, hormon testosteronunun miktarındaki azalma ile tetiklenir. Bu azalmanın nedeni, testosteronun etkisini ya da östrojen seviyesini artıran ya da azaltan durumlar olabilir.

Testosteron ve östrojen hormonları hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsiyet fonksiyonlarının gelişmesini ve korunmasını kontrol eder. Testosteron, kas kütlesi ve vücut kılı gibi erkeksi özellikleri kontrol eder. Östrojen, göğüslerin büyümesi de dahil olmak üzere kadınsı özellikleri kontrol eder.

Çoğu kişi östrojenin yalnızca kadın hormonu olduğunu düşünür, ancak erkekler de bunu üretir – normalde küçük miktarlarda olsalar da. Bununla birlikte, çok yüksek ya da testosteron düzeyleri dengede olmayan erkek östrojen seviyeleri erkeklerde meme büyüklüğüne yol açabilir. Ergenlik döneminde hormon değişikliklerinin neden olduğu meme büyüklüğü nispeten yaygındır. Çoğu durumda, şişmiş meme dokusu altı aydan iki yıla kadar tedavi olmaksızın gider. Erkeklerde meme büyüklüğü aralığı yine 50 ve 69 yaşları arasındadır. Bu yaş grubundaki 4 erkeğin en az 1’i bu durumda etkilenmektedir.

Bir dizi ilaç erkeklerde meme büyüklüğüne neden olabilir. Bunlar arasında prostat büyümesini, prostat kanserini ve diğer bazı durumlarını, bazı antidepresanlar, bazı antibiyotikler, kanser ya da AIDS tedavisi için kullanılan ilaçlar gibi…

Bazı sağlık sorunları da hormonların normal dengesini etkileyerek erkeklerde meme büyüklüğüne neden olabilir. Bunlar arasında hipofiz bezi yetersizliği, yaşlanma, hipertiroidi, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, siroz, obezite ve tümörler hormon dengesini değiştiren durumlara yol açabilir.

Erkeklerde meme büyüklüğü komplikasyonları nelerdir?

Erkeklerde meme büyüklüğü fiziksel bir komplikasyondur, ancak görünümden kaynaklanan psikolojik ya da duygusal sorunlara da yol açabilir.

Erkeklerde meme büyüklüğü nasıl teşhis edilir?

Öncellikle fiziksel muayene yapılır. Ardından kan testleri ve mamogram, gerekli görüldüğü sürece bilgisayarlı tomografi (CT) taramaları, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları, testiküler ultrasounds, doku biyopsileri gibi tetkikler de istenebilir.

Jinekomasti nasıl tedavi edilir?

İlaç ile tedaviye rağmen tam olarak sonuç alınamadıysa ve aşırı meme dokusu nedeni ile ciddi oranda göğüs genişlemesi varsa, bu durumda cerrahi teknikler ile tedavi seçenekleri önerilebilir. Erkeklerde meme büyüklüğünün tedavisinde çeşitli tekniklerden faydalanılabilir. Bunlar liposuction ve mastektomi uygulamalarıdır.

Liposuction uygulaması ile göğüslerdeki fazla yağ alınabilir. Ancak meme bezi dokusunun kendisi küçültülemez.

Mastektomi ile meme bezi dokusu temizlenebilir. Cerrahi genellikle endoskopik olarak yapılır, sadece küçük insizyonlar kullanılır. Minimal invaziv ameliyat denilen bu teknik daha kısa iyileşme süresi sağlar.

Jinekomasti ameliyatına nasıl hazırlanılmalıdır?

Jinekomasti ameliyatı için hazırlanmak için sizden şunlar istenebilir:

  • Laboratuvar testi veya tıbbi değerlendirme yaptırmanız
  • Bazı ilaçları almanız veya ara vermeniz istenebilir
  • Sigara içmeyi bırakmanız
  • Kanamayı artırabildikleri için aspirin, antiinflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeleri kullanmamanız

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı tam teşekküllü bir hastanede alanında uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Operasyonun türüne göre bir gece hastanede kalınması gerekebilir. Minimal kesi izleri iyileştikçe daha da belirsiz hale gelir. Erkeklerde meme küçültme ameliyatı için alanında uzman bir estetik cerraha muayene olarak daha ayrıntılı bilgi edinilebilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here