Uzun yıllardan beri “öğrenci şehri” olarak anılan Eskişehir’e gitmeden önce onu keşfetmeye hazır mısınız? Bir şehir hakkında merak edebileceğiniz her şeye yer verdiğimiz bu yazı, son yıllarda modern aynı zamanda tarihi dokulara yer veren bir şehir olması nedeniyle birçok kişinin göz bebeği olan Eskişehir’i şöyle bir turlamışsınız hissi uyandıracak.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 02
Son zamanlarda Eskisehir deyince akla gelen söz öbeği “öğrenci şehri” olsa da Eskisehir eski zamanlarda da medeniyetlerin önem verdiği yerlerden biri olmuştur. Bu nedenle sadece “öğrenci şehri” dememiz Eskişehir’e, içerisindeki tarihi yapılara haksızlık.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 01

Neyse, şimdi vakit Eskişehir vaktidir!

Eskişehir’in Neleri Meşhur?

Eskişehir, Eskişehir… Evet öğrenci şehri, evet Porsuk Çayı, evet barlar sokağı. E bu kadar mı? Elbette ki değil! Bakalım Eskişehir’in meşhurları neymiş?

Lüle Taşı

İşlenebilen lüle taşı sadece Eskişehir’de bulunuyor. Lüle taşından oyularak yapılmış birçok biblo, süs eşyası hatta takı bulabilmeniz mümkün. Hediyelik götürmek için en iyi seçeneklerden biri.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 15

Çibörek

Bilinenin aksine çiğ börek değil, çibörek. Tatarların meşhur böreği olan ve zaman içerisinde Eskişehir’le özdeşleşen çiböreğe çiğ börek de denilmesinin sebebi içine çiğ olarak konulan kıymasından kaynaklanıyor. Kızartma şeklinde yapılan bir börek olmasına karşın yağı çekmeden ocaktan alındığı için hafif bir tadı oluyor.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 12

Cam

Eskişehir’de camdan yapılan takılardan bir sürü bulabilirsiniz. Kolyelerden küpelere, aklınıza gelebilecek bütün takıları burada mükemmel işcilikle işlenen cam takılar arasında bulabilirsiniz. Bijuteri dükkanlarından sonra kendinizi bir cennette hissedebilirsiniz!

eskisehirde gezilecek yer onerileri 14

Nuga Helvası

Eskişehir’e has olan tatlılardan en sevilen nuga helvası, oldukça hafif bir tadı var, mideyi hiç ama hiç baymıyor. Yedikçe daha da yemek istiyorsunuz. Eskişehir’de birçok çeşidini de bulabilmeniz mümkün. Aman dikkat kafanızdaki helva tanımı tamamen değişebilir!

eskisehirde gezilecek yer onerileri 13

 

Eskişehir’de Gezmeniz Gereken Tarihi Yerler

Eski zamanlardan beri birçok yerleşim yerinin kurulduğu Eskişehir, ünlü tasavvuf şairimiz Yunus Emre’nin diyarıdır. Aynı zamanda termal suyu sebebiyle Bizans’ın da göz bebeği olan Eskişehir’de hala Osmanlı’yı çağrıştıran sokaklar, tarihi yapılar da mutlaka gezilmesi gerekenlerden.

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı ilçesinde Osmanlı zamanından kalma tarihi evler bulunmaktadır. Kendinizi tarihi çatıları, ahşap süslemeleri izlerken bulabileceğiniz Odunpazarı evleri belediye tarafından restore edilerek hem modern hem de tarihi çizgiler birleştirilmiştir.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 18

Atlıhan Çarşısı

Bir hanı andıran yapısıyla birçok esnafa ve atölyeye ev sahipliği yapan Atlıhan Çarşısı, Odunpazarı ilçesinde bulunmaktadır. Kapıdan girdiğinizde kendinizi bir avluda bulursunuz, avlunun dört tarafında iki katlı dükkanlar yer alır. Bu dükkanların alt katı satış yaparken üst katları üretim yapar. Avludaki fıskiyeler ve havuzla size tarihte ufak bir gezinti yaptırabilir.

 

eskisehirde gezilecek yer onerileri 19

Osmanlı Evi

Odunpazarı evleri bölgesinde bulunan Osmanlı Evi, Osmanlı mimarisini birebir yansıtan, size tarihi bir hava sunan, Atatürk’ün Eskişehir’de konakladığı evdir. Osmanlı Evi’nde her oda birisine ayrılmıştır. İsmine oda bulunan kişiler: Osman Bey Odası, Atatürk Odası, Şeyh Edebali Odası, Malhatun Odası, Yeşil Efendi Salonu. En büyük kısım olan bahçe ise Eskişehir’de yaşadığı düşünülen Yunus Emre’nin adıyla anılmaktadır.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 20

Alaaddin Camii

1267 yılında 3. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmış, zamanında Selçuklu’nun izlerini taşıyan ama sonrasında yapılan restorasyonlar nedeniyle Selçuklu izlerini yitirmiş olsa da Eskişehir’in en eski camiilerinden biri olması nedeniyle hala turizm değerini korumaktadır. Eskişehir’in en eski yerleşim yeri Odunpazarı ilçesinde bulunan Alaaddin Camii hala ibadete açıktır.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 21

Antalya’da Yemek Yemeniz Gereken Restaurant Önerileri

Bir şehri yemek yemeden bırakmak olur mu hiç? Eskişehirle özdeşleşmiş en kaliteli restoran tavsiyeleri aşağıda sizi bekliyor.

Birsen Kebap

Et yemeyi seven biriyseniz buraya bayılacaksınız! Yoğun müşterilerine rağmen servisini hiçbir şekilde aksatmayan, etleri lokum kıvamında pişiren, üstelik sizlere yemeğinizi en tatlı şekilde sonlandırabilmenizi sağlayan tatlıları sunan bu restoran Eskişehir’de onu keşfetmenizi bekliyor.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 26

Adres Bilgisi: Prf. Dr. Orhan Oğuz Cad. No: 113 (Prf. Dr. Orhan Oğuz Cad.), 26130 Eskişehir

İletişim: (0222) 322 4005

Mezze Balık

Kırmızı et değil de beyaz et tercih edenler için, balık sevenler için gidilebilecek en iyi restoran.İç Anadolu’da balık keyfi mi olurmuş demeyin, en az Ege’deki kadar güzel oluyor hem de! Sadece balığı değil, kaliteli ve bol çeşitli mezeleriyle kendinize mükemmel bir balık ziyafeti çekebilirsiniz.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 22

Adres Bilgisi: Kızılcıklı Mahmut Pehlivan C. Nazım Hikmet S. No:2, Eskişehir

İletişim: (0222) 230 3009

 Varuna Memphis Pub

Birçok Eskişehirliye ve Eskişehir’de okuyan öğrenciye göre Eskişehir’in en kaliteli mekanlarından biri olan Varuna, oldukça popüler bir mekan. Ama bu kadar popüler olmasın içeriye girip o havayı soluduktan sonra bir de yemekleri tattıktan sonra siz de anlayacaksınız.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 25

Adres Bilgisi: Yeni Bağlar Mh. İsmet İnönü Cd. No:102/C, 26170 Eskişehir

İletişim: (0222) 320 3005

Papağan Çibörek

Eskişehir’den çibörek yemeden dönmez elbette. Çiböreği yerinde yemek için Papağan’a gelmelisiniz. Ünü şehrin sınırlarını aşan Papağan oldukça eski bir çibörekçi. Tabi çiböreği yerinde yemek için biraz sıra beklemek şart.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 23

Adres Bilgisi: Köprübaşı Cad. Yalbı Sok. No:5, Eskişehir

İletişim: (0222) 231 4362

Es Şömine Bulvar Kebap

Kebabın en alasını yiyebileceğiniz yerlerden biri de Şömine Bulvar Kebap. Kaliteli servis, kaliteli et ve ilgili işletmeyi bir araya getirerek ortaya mükemmel bir restoran çıkaran Şömine Bulvar Kebap’ta iyi kebaba doyabilirsiniz.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 24

Adres Bilgisi: Vişnelik mahallesi. Atatürk bulvarı., 26100 Eskisehir

İletişim: (0222) 226 3000

Eskişehir’de Kahve İçmeniz Gereken Yerler

Öğrenci şehri olarak anılan bir şehirde kafelerden bol, kahve içilecek kaliteli mekanlardan bol bir şey olmaması son derece doğal. Öğrenci demek kafe demek çünkü. Eskişehir’deki en kaliteli kahve mekanlarını sizler için listeledik!

Puga Coffee

Eğlenceli dekorasyonu ve baykuşlu logolarıyla sizleri görsel açıdan doyuracak, aynı zamanda müthiş kahveleriyle ayılmanızı sağlayacak bu mekana kesinlikle uğramanızı öneririm. Dinlendirici, huzurlu bir mekanda eşsiz bir hizmetle kahvenizi yudumlamak için Eskişehir’de gidebileceğiniz en kaliteli mekanlardan biri!

eskisehirde gezilecek yer onerileri 07

Adres Bilgisi: Porsuk Bulvarı No:9/B (Adalar), 26010 Eskişehir

İletişim: (0222) 222 0302

Kahve Ateşi

Sadece kahveleri değil, kahvaltısı, dondurmaları ve çalışanları ile kalitesinden her daim bahsettiren Kahve Ateşi birçok kuruluşa müşteri memnuniyetine verdiği önemle örnek oluyor.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 09

Adres Bilgisi: Üniversite Cad. No:69, Eskişehir

İletişim: (0222) 330 0330

Macho Cafe & Bistro

Müşterilerine samimi bir ortamda ev rahatlığı sağlamaya çalışan Macho kafe, oldukça zengin bir menü sunuyor ve özellikle temizlik konusunda da müşterilerini rahat ettirmeyi amaçlıyor. Şehrin gürültüsünden uzak, sakin bir gün geçirmek isteyen kişiler için ideal bir tercih olacaktır.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 08

Adres Bilgisi: Vişnelik Mah. Atatürk Blv. No: 110/b, 26020 Eskişehir

İletişim: (0222) 226 0044

Passage Cafe & Patisserie

Kahvelerinin lezzetine diyecek söz bulunamayan yemekleriyle birçok kişinin beğenisini kazanmış bir kafe. Aynı zamanda sunum kalitesi ve ortamının ambiyansıyla fazlasıyla tercih ediliyor. Niyetiniz kahve değilse de kesinlikle İtalyan pizzasını denemelisiniz!

eskisehirde gezilecek yer onerileri 11

Adres Bilgisi: Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Cad No:15/B Merkez, Eskişehir

İletişim: (0222) 221 1414

Jardin Cafe

Demleme tazecik çayın keyfini çıkarabileceğiniz, aynı zamanda en kaliteli kahveleri tadabileceğiniz bu kafenin hızlı servisine ve ilgili personellerine bayılacaksınız. Bu şehirde oturabileceğiniz en nezih mekanlardan biri olan Jardin kafe Eskişehir’in en beğenilenlerinden olmayı hak ediyor.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 10

Adres Bilgisi: Adalar (Adalar), Eskişehir

İletişim: (0222) 234 4616

Eskişehir’de Kahvaltı Keyfi Yapmanız Gereken Yerler

Ne demiş Cemal Süreya “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.”

Kahvaltı en önemli öğünümüzdür, aynı zamanda mutluluktur. Birçok insan hafta boyunca resmen sadece pazar kahvaltısını hayal ederek çalışır, işine öyle sabreder. Uzun süren kahvaltılar, hiç soğumayan çay bardakları, biri bitip yenisi gelen sahanlar gerçek bir mutluluk kaynağıdır.

Kahvaltı evde de güzel dışarıda da ama insan bazen kendini dışarıya atmak, farklı lezzetler tatmak, iki insan yüzü görmek istiyor. Hele başka bir şehirdeyseniz kahvaltı bir mutluluktan önce bir dert haline gelebiliyor. Bunu kendinize dert edinmemeniz için Eskişehir’in en iyi kahvaltı mekanlarını sizler için yazdık.

Doyuran Kahvaltı Salonu

Adı üzerinde kahvaltı salonu. Yani işi gücü kahvaltı Doyuran’ın. Kahvaltıyı bir felsefe haline getirmiş, diğer öğünlere çok da kafa yormamış. Zengin kahvaltı menüsüyle tıka basa doyabileceğiniz, kendinizi evinde hissedeceğiniz Doyuran, Eskişehir’de tavsiye edebileceğim ilk kahvaltı mekanı.

eskisehirde gezilecke yer onerileri 04

Sakın gözünüzün önüne öyle lüks yerler getirmeyin. Oldukça salaş bir dükkan, tam bir klasik esnaf yeri yani. Tam da bu nedenle kendinizi evinizdeymiş gibi rahat hissedebileceğinize eminim. Bu arada haberiniz olsun kredi kartı geçmiyor, eh evde kredi kartı geçer miymiş hiç.  🙂

Adres Bilgisi: M. Kemal Ataturk Cad. Demirciler Sok., Eskişehir

İletişim: (0222)230 5164

Acıktım Kafe

Gerek personel, gerekse kahvaltı kalitesiyle Eskişehirli birçok insanın vazgeçmediği Acıktım kafe, sizin de favoriniz olabilir. İç açıcı, ferah dekorasyonuyla dahi mutlu olabileceğiniz bu mekan on numara beş yıldız kahvaltısıyla sizleri bekliyor.

eskisehirde gezilecke yer onerileri 05

Adres Bilgisi: Hoşnudiye Mah. İsmet İnönü Cad. Güneş Apt. No:61, Eskişehir

İletişim: (0222) 231 9933

Kiraz Kahvaltı Evi

Zengin bir kahvaltı yapmak istediğinizde de, sadece bir tost yiyip çıkmak istediğinizde de sizi lezzetin doruklarına ulaştıracak Kiraz kahvaltı evi gözlemeler konusunda da bir numara.

eskisehirde gezilecke yer onerileri 06

Adres Bilgisi: Doktor Sadık Ahmet (Atatürk Bulvarı), 26020 Eskişehir

İletişim: (0222) 224 0970

Eskişehir’de Kalınacak Otel Önerileri

Siz Eskişehir’de Porsuk Çayı’na karşı çayınızı içerken, en meşhurundan çiböreğinizi yerken bir de nerede kalacağınızı dert etmeyin diye sizler için bu şehirdeki en güvenilir, en rahat otelleri araştırdık, bulduk!

Roof Garden Hotel

Gerek manzarasıyla, gerek yemekleriyle, gerekse rahat ve temiz odalarıyla birçok kişinin Eskişehir’deki bir numaralı tericihi olan Roof Garden Hotel, müşteri memnuniyetine değer veren kurumlardan biri olmanın avantajını yaşıyor.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 15

Adres Bilgisi: Büyükdere Mah. Sarılar Sk No 4 Odunpazarı (Tıp Fakültesi Karşısı), Eskişehir

İletişim: (0222) 239 4050

Abacı Konak Hotel

Eskişehir’de gecelerinizi otantik bir binada geçirmek isterseniz modernliği tarihsel bir yapıyla birleştiren Abacı Konak Hotel’i tavsiye ederim. Nazik personelleri, paranızın karşılığını sonuna kadar aldığınız yemekleri ile size bambaşka bir otel deneyimi yaşatacak Abacı Konak Hotel, Eskişehir’de konaklamak için mükemmel bir tercih!

eskisehirde gezilecek yer onerileri 16

Adres Bilgisi: Akarbaşı Mah. Türkmen Hoca Sok. No:29 Odunpazarı, Eskişehir

İletişim: (0222) 333 0333

Arwen Residence Hotel

Özellikle odalarının dekorasyonuyla kalbinizi fethedecek olan Arwen Residence Hotel, temizliğiyle Eskişehir’de konaklama deyince ilk akla gelen yerlerden. Özellikle kahvaltı sevdalılarını çok sevindirecek zengin bir açık büfeye sahip. Bir otelden beklediğiniz her şeyi burada bulabileceksiniz.

eskisehirde gezilecek yer onerileri 17

Adres Bilgisi: Yenibağlar Mah. Hacı Hüsnü Sok. No:11 (Üniversite Caddesi), 26170 Eskişehir

İletişim: (0222) 320 0242

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here