Güzel Bir Gülüşün Sırrı;

Estetik Diş Hekimliği

Güzel ve özgür bir gülüşün temelinde yüzle uyum sağlayan güzel dişler vardır. Güzel bir gülümseme kendine güvenin anahtarıdır.Yapılan araştırmalar gülüşüne güvenen bir bireyin sosyal, iş ve günlük hayatında diğer bireylere oranla çok daha mutlu ve başarılı olduğunu göstermiştir. Bazı insanlar güldüğünde güzelleşir. Ne yazık ki herkes doğuştan bu güzel gülüşe sahip değildir. Gülüşünüzü değiştirmek istemenizin sebebi her ne olursa olsun estetik diş hekimliği hayal ettiğiniz gülüşü yüzünüze getirmenin yollarını size sunar.

Estetik diş hekimliğinin ilgilendiği başlıca alan kişiye özel, doğal görünen mükemmel gülüşü tasarlamaktır. Ana teması sağlıklı bir gülüş tasarımıdır. Önemli olan tıbbi kurallar dahilinde size yakışan estetik gülüş ifadesini oluşturmaktır.

Estetik DişHer bireyin kendine özgü yüz özellikleri, mizacı ve karakteristiği vardır. Kişiyi görsel anlamda tanımlayan en önemli faktörlerden olan dişlerin tasarımında bu faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Gülüş tasarımında kişinin gülüşündeki beğenmediği konuların ne olduğunu belirlemek ve ona göre tasarımı yapmak en önemli adımdır. İdeal gülüş tasarımı için Dijital Gülüş Tasarımından faydalanılır. Bunun için önce mevcut durumun fotoğrafı çekilir. Beklentiler doğrultusunda bilgisayar ortamında ideal gülüşü tasarlamak için kişinin;

• Yüz Hatları
• Cinsiyetinize uygun diş yapısının ne olması gerektiği
• Yaşı
• Gülüş simetrisi
• Dişlerinin sıralanışı ve renkleri
• Dudakları
• Dudakların bitiş çizgisi
• Diş etleri

ayrıntılı olarak değerlendirilir. Daha sonra hastanın görüntüleri videoya çekilir. Hastanın video kayıtlarındaki görüntüsünden faydalanarak hastanın mimikleri, dişlerin yüze uyumu incelenir. Bilgisayar ortamında ileri teknolojik imkânlarla hastanın gülüş tasarımı yapılır.

Yüz analizi tamamlandıktan sonra,

Model elde etmek için dişlerin ölçüleri alınır. Henüz dişlere bir şey yapılmadan model üzerinde tasarlanan dişlerin şekli hazırlanarak mock-up uygulanır. Hasta ve hekim model üzerinde yapılacak olan dişler hakkında hem fikir olduktan sonra uygulama aşamasına geçilir. Mock-up uygulaması sayesinde dişler laboratuvarda hazırlanırken hasta tasarlanan dişleri geçici olarak kullanma şansına sahip olur.

Estetik diş uygulamalarında Diş Hekimi genel bir çözüm önermek yerine kişiye özel soruna dikkat ederek, doğrudan bu soruna yönelik kişiye özgü bir tedavi planlar. Estetik bir gülüş için bazen birden fazla uygulamanın bir arada yapılması gerekebilir. Bu kişiselleştirme sayesinde ise doğal, estetik ve beklentilerin karşılanabileceği sonuçlar elde edilir.

Dijital gülüş tasarımı, hekim-hasta iletişiminin daha da profesyonel düzeyde seyretmesini sağlayan bir protokoldür. Güzel, güven dolu ve doğal bir gülüşü yaratmak yolunda, restoratif teknik gereklilikler sağlanıp, kişinin istekleri, beklentileri ve duygusal ihtiyaçları kombine edildiğinde, mükemmel sonuçlara ulaşılmaktadır.

Gülüş tasarımı hayata geçirilirken en yaygın kullanılan  diş hekimliği uygulamaları ise şöyle sıralanabilir:

Laminate Restorasyonlar (Porselen ve Kompozit);

Porselen laminate veneer, dişten 0,3 – 0,7 mm. yüzey kaldırılarak yada dişlerden hiç aşındırma yapılmadan üzerine yapıştırılan porselen yaprakladır. İstenen renk ve formda çok ince olarak hazırlanan porselen laminate veneer metal içermemektedir. Kırılmaya karşı dayanıklı olan porselen laminateler; ışığın dişten içeriye geçmesini sağlar.

Full Porselen Kronlar;

 Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Porselen alt yapısında metal bulunmaması (full porselen) ışık geçirgenliğini arttırır. Böylece estetik olarak doğal dişe yakın sonuçlar elde edilir.

Full porselen kuronlarda uygulandığı bölgeye çeşitlilik gösterir;

Estetik DişE.Max porselen kuronlar; E-max tam porselen çeşididir. Alt yapı olarak kullanılıp üzerine porselen yapılabildiği gibi, direkt tek parça olarak da yapılabilir. E-max kuronlarda ışık geçirgenlik özellikleri sayesinde doğal dişlerle tam bir uyum sağlanabilmektedir. Bu sayede mükemmel bir estetik sonuç elde edilebilmektedir. E-max kuronlar dişlerin tek tek kaplama yapılması gerektiği durumlarda, biouyumluluk ve estetik amaçlı olarak kullanılır. E-max köprü olarak sadece tek diş eksiklerinde ve gece dişlerini sıkmayan kişilerde uygulanabilir. E-max kuronların ışık geçirgenlikleri zirkonyum kuronlara göre daha fazla olduğundan E-max kuron uygulanan durumlarda daha doğal ve estetik bir görüntü elde edilir. Bu nedenle ön bölge uygulamalarında öncelikli olarak tercih edilir.

Zirkon Destekli Porselen Kronlar; Zirkonyum porselenlerin de en önemli avantajı estetik oluşudur. Doku dostu bir materyaldir. Diş eti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir. Metal altyapılı porselenlerde sıkça görülen dişin boyun bölgesindeki renklenmeleri zirkonyumda kesinlikle görülmez. Arka bölgedeki çiğneme kuvvetleri daha fazla olacağından zirkon kullanılır.

Adeziv sistemler(Bonding);

Günümüzde ön dişler için geliştirilen Estetik Restorasyon Materyalleri ile standart kompozitlerle yapılan restorasyonlardan daha doğal diş görüntüsü elde edilebilir. Standart kompozitler değişen ışıklar altında koyu ve cansız görünürler. Gelişmiş Estetik restorasyon materyalleri ile yapılan restorasyonlar doğal diş yapısını taklit ederek her türlü ışık (mor ışık, projeksiyon ışığı, havuzdan yansıyan güneş ışığı) altında doğal görünüme sahiptir.

Inley-Onley Dolgular;

Estetik DişInlay / Onlay, büyük dolgu gerektiren dişlerde ya da kanal tedavisi yapılan dişlere porselen ya da kompozit ile laboratuarda hazırlanan dolgulardır. Kompozit doldulara göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Diş Beyazlatma (Bleaching);

Estetik DişDiş beyazlatma, çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini, kişiye özel birkaç ton açmak için uygulanan bir çözümdür. Dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir. Su içeren bir beyazlatma ajanı kullanıldığında dişlere zarar vermez.

Kron Boyu Uzatma;

Yüksek gülme hattına sahip kişilerde normal dudak yapısına rağmen gülümseme esnasında üst çenede 3mm den fazla dişeti izlenir, bu durum gummy smile olarak adlandırılır. Kron boyu uzatma işlemi ile gülüş esnasında dişetlerinin daha az dişlerin ise daha fazla gözükmesi sağlanır.

Ortodontik tedavi yöntemleri;

Ortodontik tedavi, küçük yaşlarda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonda olmasına yardımcı olur, yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlar.

İmplantlar;

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleridir. Diş eksiklikleri veya tam dişsizlik durumlarında implant uygulamaları ile dişsizliğin getirmiş olduğu fonksiyonel ve estetik sorunlar ortadan kaldırılmaktadır.

Diş Hekimi Can Altuğ Kaya
www.dentorion.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here