Her geçen gün daha fazla insan dişleri üzerindeki renk bozulmaları ve yüzey deformiteleri nedeni ile estetik diş yaptırmak istemekte.
Estetik diş yapımı amacı ile kliniğe gelen hastalar diş ağrısı ile gelen hastalarımdan daha fazla diyebilirim.
Özellikle cep telefonları ile öz çekim yapılmaya başladığından beri bu talepte büyük bir artış olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Sosyal ortamlarda ve fotoğraflarda rahatça gülmek artık eskisinden daha kolay ve ucuz.

Diş Eti Tedavisi

Diş estetiği uygulamaları hem sağlıklı hem güzel dişlere kavuşmanızı sağlıyor. Kusursuz bir gülümsemenin ilk şartı tabi sağlıklı diş etleri. Dünyada en çok görülen hastalığın diş eti hastalığı olduğu göz önüne alındığında estetik diş yapımının birinci aşaması da diş eti sağlığı oluyor doğal olarak. Kanayan ve ödemli diş etleri kızarık görüntüsü ile gülümseme esnasında ilk göze batan unsur olacaktır. Bu nedenle hem diş eti sağlığını kazanmak, hem de estetik diş eti görüntüsü ede etmek gerekir. Diş eti tedavisi ve düzenlemeleri için birkaç haftalık tedavi süresi gerektiğini unutmamalıyız. Bazı durumlarda diş kaplama yapım süresinden çok diş eti hazırlığı için zaman ayırmak gerekebilir.

Diş Dolguları ve Kanal Tedavisi

Diş eti sağlığına kavuştu ise veya zaten sorunsuz ise en kısa sürede el atılması gereken husus diş çürükleri ve yapılmış diş dolguları ve tedavileridir. Üzer,ne diş kaplaması yapılacak dişin sorunsuz olması gerekir. Hem çürük bakımından hem de periodontal olarak diş üzerine kaplama yapılacak duruma gelmelidir.

Dişlerin Beyazlatılması

Mucize gibi tedavilerden birisi de diş beyazlatma dır. Estetik ön diş yapımında problemi olamayan dişlere işlem yapılması istenmez. Çay kahve sigara gibi etkiler ile zaman içerisinde rengi koyulaşan dişlerin fırçalama veya diş temizliği ile eski rengine dönmesi mümkün değildir. Diş beyazlatma işlemi dişin rengini iki üç ton daha açan son derece başarılı bir işlemdir. Kaplama yapılırken komşu dişlerin rengi ile uyumlu olması gerekir. İşlem yapılmayacak dişlerde renk bozulması var ise tedavi öncesi diş beyazlatma prosedürü uygulanarak diş rengi beyazlatılır. Bu sayede yapılacak dişlerin daha beyaz ve güzel bir görünümde olması sağlanır.

Diş Kaplama

Dişin bütününe uygulanan kaplama işlemi yıllardır uygulanmakta. Ancak kullanılan malzeme porselen veya biodent gibi estetik özellikleri yetersiz malzemelerdi. Gelişen teknoloji sayesinde artık estetik ihtiyaçlara yanıt verebilen son derece başarılı diş kaplamaları üretilebilmekte. Malzeme gerek dayanıklılık gerek biyolojik özellikleri bakımından doğal dişlerimizi başarılı bir şekilde taklit eden malzemeler tercih ediliyor. Bu sayede istenilen temel estetik ve biyolojik ihtiyaçlar karşılanmış olur. Ağız yapısının ve dişlerin uygun olması durumunda dişin tamamını kesmek yerine sadece ön yüzeyini aşındırarak lamina diş kaplama uygulamak da mümkün olmaktadır.

Diş Köprüsü

Diş kayıplarında da köprü uygulaması gerçekleştirilebilir.kaybedilen bir diş sadece görüntü olarak sorun çıkarmaz. Çiğneme fonksiyonu ve konuşmanın bozulması da söz konusudur. Rehabilitasyonu için diş köprüsü alternatiflerden birisi olarak uygulanabilir.  Eksik dişin her iki yanındaki dişi aşındırarak yapılan diş köprülerinde de zirkonyum malzeme kullanılabilir. Diş kaplama işleminde en büyük gereksinim dayanıklıdır. Zirkonyum malzeme bu dayanıklılık seviyesinde uzun süre kullanılabilecek bir malzeme olması ile tercih nedeni olmaktadır. Daha eski bir yöntem olan porselen kaplama uygulanıyordu. Bunun içerisinde bulunan metal bileşiminden nedeni ile diş etlerine zarar verme olasılığı yüksektir. Diş kaplamada en güncel yöntem olarak kullanılan malzeme zirkonyum kaplamadır. Zirkonyum kaplamalar son beş yıldır hastaların tercihine sunulmaktadır. Zirkonyum metal içermeyen bir maddedir. Bu nedenle porselen kaplamaya oranla çok daha sağlıklıdır ve görünüm olarak gerçeğe çok daha yakındır. Zirkonyum diş kaplama fiyatı porselen diş kaplamadan daha yüksektir. Kullanım ömrü ve sağladıkları avantajlar göz önüne alındığında zirkonyum fiyatları karşılığını verir.

Diş Dr. Sertaç Kızılkaya
www.drsertac.com

4 YORUMLAR

  1. Konusunda uzman ve tecrübeli bir hekimin yapacağı beyazlatma işlemi zararlı olmaz. Ancak piyasada menşe i belli olmayan bir çok ürün var. Diş yapınız ve ihtiyaçlarınıza göre diş temizliği sonrası beyazlatma işlemi uygulanmalıdır. Estetik diş tedavi uygulamalarında diş beyazlatma sıklıkla kullanılan bir işlemdir. Özellikle zirkonyum diş kaplama uygulamalarında önce diş beyazlatma sonra diş kaplama son derece başarılı sonuçlar vermektedir.

  2. Aralıklı dişler için tel tedavisi dışında seçenekler vardır. Şeffaf plaklar ile ortodonti, laminate veneer, zirkonyum diş kaplama, estetik bonding uygulaması seçeneklerinden sizin için uygun olanı seçmek için diş hekimi ile görüşmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here