Geçen günkü dudak balsamı yazımdan sonra bugün yine dudaklara yönelelim istedim. Malum dudaklar önemlidir. Renginden tutun, dokusuna yaptığınız makyajın tümünü, o gün nasıl görüneceğinizi dahi etkiler. İşte bu nedenle bugün bahsedeceğim şey, doğal yollardan dudak peelingi yapmak. Dudak peelingi yapımı oldukça basit ve evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir tarif. Dudaklarınızın daha sağlıklı ve hoş görünmesini sağlamak için iyi de bir alternatif.Dudak Peelingi

İlk olarak dudaklara neden peeling yapmamız gerektiğinden bahsedelim… Vücudumuzun, cildimizin her yeri gibi dudaklarımızın da ölü derilerden arınmaya ihtiyacı vardır.  Ölü deriler atılmadığı takdirde zamanla dudağınızda kötü görüntüler oluşabilir.

Dudak Peelingi Bir diğer nedeni ise özene bezene aldığımız rujlar bakımlı bir dudağa sürülmezse o kadar özendiğinize hiç değmez, söyleyeyim. Aldığınız ruj ne kadar kaliteli olursa olsun çizgilere dolar, kalkmış deriye yapışır ve size “Keşke sürmeseydim.” dedirtir. Aman dikkat.

Tariflerimize geçecek olursak… Zor tariften kolay tarife doğru gideceğim ben. En basitine daha önceki bir yazımda yer verdiğimi anımsıyorum.

  1. Tarif

İhtiyacınız olanlar 1 çay kaşığı kadar bal, 1 çay kaşığı toz şeker ve son olarak Türk kahvesi. Bu tarifi sevdiğim vlogger olan Ece İçen’inaşağıda izleyebileceğiniz videosundan aldım. Bu tarifin en sevdiğim özelliği yapıldıktan sonra saklandığı zaman uzunca bir süre ilk yapıldığı formunu koruyor olması.

 

Dudak Peelingi Nasıl uygulanır?

Hazırladığınız karışımı ya parmağınızla alıp dudaklara ovuşturarak sürüyorsunuz ya da dudaklarınızı birbirine sürterek deriye işlemesini sağlıyorsunuz. Böylece ölü deriler ayrılıyor dudaklardan. Dudaklarınızın çok hassas olduğunu bu aşamada hatırlatmakta fayda var. İyice zımpara yapar gibi bastırmayın peelingi demek istiyorum. Yumuşak hareketlerle işlemleri gerçekleştirdiğinizde istediğiniz sonucu alırsınız muhtemelen.

Dudak Peelingi

İşe yarıyor mu?

Kesinlikle yarıyor. Zaten Türk kahvesi ve şeker doğal peelinglerde sıklıkla kullanılan malzemelerden. Uygularken işe yaradığını dudaklarınızın pürüzsüzleştiğini hissedebiliyorsunuz.

2. Tarif

İhtiyacınız olanlar 1 çay kaşığı bal ve toz şeker. Bu tarifi sadece birkaç kez uyguladım ama yukarıdaki tarifteki gibi hiç saklamadığım için saklama konusunda yorum yapamam. Ama durdukça ikisinin birbirine iyice yapışarak bulamaç haline geleceklerini düşünüyorum. Bu nedenle yaptığınızı sürün sürüştürün bitsin.

Dudak Peelingi

Nasıl uygulanır?

Yukarıda söylediklerimin aynısını söylüyorum yine bu aşamada. Zımparalanan bir tahta parçası yok karşınızda, narin mi narin dudaklarınız var ona göre.

İşe yarıyor mu?

Evet bu da işe yarıyor. Hatta ben bu uygulamadan sonra dudaklarımın biraz dolgunlaştığını gözlemlemiştim. Ama emin de değilim hani.

Dudak Peelingi

3. Tarif

Daha önceden yer verdiğim diş fırçasıyla dudak peelingi yukarıdakilere üşenenler için bulunmaz nimet. Ama tabi yukarıdakiler daha iyi, daha işlevli bana göre. Ama diş fırçasıyla yapılan da hiç yoktan iyidir.

Nasıl uygulanır?

Yumuşak kıllara sahip bir diş fırçasını sadece ıslatarak dudaklarınıza yuvarlak ve nazik hareketlerle uyguladınız mı, işlem tamam.

Dudak Peelingi

İşe yarıyor mu?

Kesinlikle! Ki bazen ben de çok üşeniyorum peeling hazırlamaya, ya da son anda fark ediyorum peeling yapmam gerektiğini. Lavabo başında sadece birkaç saniye yetiyor dudaklarımın tazelenmesi için.

Peelingleri ne sıklıkla uygulamalı?

Açıkçası ben peelingi fazla abartmamak lazım düşüncesindeyim. İhtiyacınız olduğunda yapın diyorum. Dudaklarınızın yapısına göre haftada bir, 5 günde bir falan olabilir. Bu size kalmış bir şey. Ben fazla peelingin dudakları yıpratacağını düşünmekteyim.

Dudak Peelingi

Ya peelingten sonra?

Bence peelingten sonra her zamanki dudak balmınızı sürmek yerine zeytinyağı ya da vazelinle yapın dudak nemlendirmenizi. Bir süre bekleyin zeytinyağı veya vazelinle dudağınızda emsin cildiniz.

Evet, dudak bakımıyla ilgili söyleyeceklerim bugünlük bu kadar. Siz hangi yöntemleri kullanıyorsunuz dudak peelingi için? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın. 🙂 Sevgiler <3

4 YORUMLAR

  1. Türk kahvesi ile olanı denedim ben hiç peeling yapmayan bi insanım ama bundan sonra hep yapıcam bayıldım çok teşekkürler harikaydı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here