Bir çok kadın ev ve iş hayatı arasında kalmıştır. Eğer bu kararı verme konusunda zorlanıyorsanız sıraladığımız maddelerin hepsi gerçek hayattan. Belki biraz daha iyisi veya biraz daha kötüsü olabilir. 🙂 Kendi yaşam şartlarınıza göre bir değerlendirme yapabilirsiniz. 🙂

10. Rahatlık

Evde Oturan ve Çalışan Kadın Arasında ki 10 Fark (5)

Ev kadını mı daha rahattır çalışan kadın mı? Göreceli bir kavram olduğu için benim fikrim ikisinin işi de çok zor. Ama ev kadını biraz daha özgürdür. Hem çalışıp hem ev bakmak zorunda olan kadın için iş biraz zorlaşır.

9. Maddiyat

Evde Oturan ve Çalışan Kadın Arasında ki 10 Fark (3)

Çalışan ayrı bir duygu vardır. Kendi kazandığı parayı harcar. Eşine bağımlı değildir. Ev hanımı eğer şanslıysa eşine bağımlılık duygusu hissetmez. Ama genel olarak ev hanımlarında maddiyat yada para planlaması biraz sıkıntılı olabilir.

8. Çocuk Büyütmek

Evde Oturan ve Çalışan Kadın Arasında ki 10 Fark (9)

Çocuk büyütme konusunda çalışan kadın zorlanabilir. Çalışırken çocuğunu birilerine emanet etmek zorundadır. Çocuk emanet edilecek bir nesne değildir. En iyi ihtimal annelerden biri çocuğa bakıyor olsun, çok iyi baksın yinede annenin yerini tutmaz. Çocuk için belli bir süre anne şarttır ama çalışan kadınlar için bu durum gerçekleşemez. Ama ev hanımları çocuklarını daha yakın temasla büyütebilirler. Ev kadını olmanın en büyük artılarından biri de her an çocuklarıyla birlikte olabilmesidir.

7.Aileyle Bolca Vakit Geçirebilmek

Evde Oturan ve Çalışan Kadın Arasında ki 10 Fark (1)

Ev kadını ailesiyle bolca vakit geçirir. Ama çalışan kadın geçiremez. Bu kadın bekar olsa da bu mümkün olmayacaktır. Kendine veya evine vakit bulamayan kadın için aile ile sık sık görüşmek mümkün olmayacaktır. Ama ev hanımı dilediği zaman ailesiyle görüşebilir.

6. Ev Sorumluluğu

Evde Oturan ve Çalışan Kadın Arasında ki 10 Fark (4)

Çalışan kadın için büyük bir sorumluk vardır, ev hanımı içinde aynısı geçerlidir. Fakat çalışan kadın iki işte çalışıyordur.

5. Bolca Ev Aktivitesi

Evde Oturan ve Çalışan Kadın Arasında ki 10 Fark (6)

Ev hanımı arkadaş toplantıları, akraba gezmeleri gibi yerlere gidebilir, iş kadının yaşantısı buna müsait olmayacaktır.

4. Yeni İnsanlar Tanımak

Evde Oturan ve Çalışan Kadın Arasında ki 10 Fark (7)

İş kadını sürekli yeni insanlarla temas halinde olabilir ev hanımı için bu durum biraz kısıtlıdır.

3. İstediğin Zaman İstediğini Yapmak

Evde Oturan ve Çalışan Kadın Arasında ki 10 Fark (8)

Ev hanımı için temizliğin, yemeğin bir saati yoktur. Bunu iki günde bir yaparak idare edebilir. İstediği gibi filmini izler, kitabını okur, örgüsünü örer. Ama iş kadını boş zamanlarının bir kısmını ev işleriyle geçirir.

2. Ev Hayatında Huzur

Evde Oturan ve Çalışan Kadın Arasında ki 10 Fark (11)

Çalışan veya çalışmayan bir kadın mutlu olabilir. Ama ev hayatında ki o en büyük huzuru en basiti çocuklarıyla birlikte olan huzuru yakalamak için iş kadını daha fazla çaba sarf etmelidir.

1. İzin Günü

Evde Oturan ve Çalışan Kadın Arasında ki 10 Fark (2)

İş kadını için bir izin günü vardır. Eğer evde ki işleri konusunda bir yardımcısı varsa hafta sonları onundur. Ama ev kadının hiçbir zaman izin günü yoktur.

1 Yorum

  1. Calismayan kadinin zorluklarini pek bilmiyosunuz anlasilan soylim calismayan kadinin sosyal cevresi yoktur ailesine yakin oturmuyorsa ve evliyse cocuklariyla dort duvar arasindadir cocuklari bes dakka kimseye birakamaz dolayisiyla tek buyuttugu maddi sikintidan dolayi ve zaten ev kadini oldugu icin cocuklarina bakici tutamayacagi icin hem cocuk hem es ev ev derken kadin hep gergin huzursuzdur cogunlukla depresiftir ve bunu hep çalışmadığına baglar ve o cocuklardan o esten hep nefret eder

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here