Evde koltuk kaplama, birçok kadının özendiği fakat cesaret edemediği bir şey. Koltuklarından sıkılan, ya da bir zamanlar beğenerek aldıkları koltuklarının eskidiğini düşünenler ilk olarak kaplamacılara danışıyorlar. Kaplamacılardan fahiş fiyatları duyan ev hanımları “Yeni koltuk mu alsam daha iyi, yoksa kaplatsam mı?” diye düşünürken beynini yakıyor. Ya paraya kıyıp koltukları kaplatıyor, ya kendine yeni koltuklar seçiyor ya da eski koltuklarını tekrar bağrına basıyor.

evde koltuk kaplama nasil yapilir 10

Evde koltuk kaplama aslında göründüğü kadar zor değil. Sadece biraz titiz ve dikkatli bir çalışmayı gerektiriyor. Gerçekten isteyen kişilerin yapabileceğine dair hiçbir şüphem yok. İstediğiniz desendeki koltuklara az bir miktar ödeyerek sahip olmak sizin de hakkınız. O zaman gelin hep beraber evde koltuk kaplamanın nasıl olabileceğini görelim.

evde koltuk kaplama nasil yapilir 08

İlk yapmanız gereken evde koltuk ölçülerini almak. Koltuk kollarını, oturma yerlerini ölçün ve ölçüm sonuçlarınızla beraber kumaşçıya gidin. Kumaşçılar bu konuda tecrübeli olurlar, koltuklarınızı kaplamak istediğinizden, koltuklarınızdan ve ölçülerinizden bahsedince size daha net yardımcı olabilirler. Ama tavsiyem ölçtüğünüzden bir miktar daha fazla kumaş almanız. Dilerseniz koltuklarınızın fotoğrafını çekip gösterebilirsiniz.

evde koltuk kaplama nasil yapilir 06

Ardından işin en zevkli kısmı yani kumaş seçimi geliyor. Burada patron sizsiniz. İster her koltuğunuzu farklı kaplarsınız, ister yastıkları çiçekli, kalan yerleri düz yaparsınız tamamen isteğinize bağlı yani. Ama elbette ki leke tutmayan, su geçirmeyen kumaşlar tercih etmeniz koltuklarınızı daha rahat kullanabilmenizi sağlayacaktır. Bir diğer tavsiyem de kumaşların büyüsüne kendinizi kaptırıp dekorasyonunuzla alakasız bir şey almamanız, sonradan çok pişman olursunuz.

evde koltuk kaplama nasil yapilir 03

Koltuk kaplamak için en az kumaşlar kadar gerekli olan bir diğer malzeme ise ahşap zımbası. Koltuktaki sert yerlere kumaşı sabitlemek için çok işinize yarayacak. Sert zeminler için kullanabileceğiniz en sağlam ve pratik bu gereci yanıbaşınızda bulundurmayı unutmayın.

evde koltuk kaplama nasil yapilir 07

Ahşap zımbasının yanında daha detay işlerde kullanabileceğiniz silikon tabancasını almanızı da tavsiye ederim. Bazı yerlerde ahşap zımbasından daha kullanışlı gelebilir. Olmazsa olmaz olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle koltuk kolunun kenarlarına fitil çekmek istediğinizde sıcak silikon tabancası işinize yarayacaktır.

evde koltuk kaplama nasil yapilir 04

Bir de koltuklarınızın kenarları için fitiller alabilirsiniz. Bu fitiller özellikle koltuğun kolunda çok daha estetik bir görünüm sağlar. Tabi keskin bir makas edinmeyi de ihmal etmeyin.

Artık koltuklarınızı kaplama zamanı!

Silikon ve zımbayı ele almadan önce kumaşlarınızı koltuğunuzun üzerine atın ve nerelerden hangi işlemi yapacağınızı, nerelerden kesmeniz gerektiğini belirleyin. Kumaşınızın arkasına görünmeyeceğinden emin olduğunuz şekilde çizgiler çizebilir, notlar alabilirsiniz. Bu küçük hile size iş anında yol gösterecektir.

evde koltuk kaplama nasil yapilir 11

Kumaşınızı sabitlemek için ahşap zımbası kullanmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bu güçlü zımbayı ahşaba denk getirmeye çalışmalısınız. Sadece kumaş olan kısımda pek de bir işe yaramadığını göreceksiniz. Kumaşı zımbayla sabitlemeden önce kumaşınızı iyice gerdirin ve parça parça çalışın. Aceleye getirmeyin ki koltuklarınız sanki mağazadan alınmış gibi olsun.

evde koltuk kaplama nasil yapilir 09

Sıcak silikon kumaşın altından görülebildiği için koltuğunuzun görünen kısmında bu malzemeyi kullanmanızı tavsiye etmem. Ama fitil yapıştırırken, ya da arka taraftaki fazlalıkları düzeltirken bu malzemeye ihtiyaç duyacaksınız.

evde koltuk kaplama nasil yapilir 05

Size yardımcı olabildik mi bilinmez ama bizim koltuk kaplama hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar! İster eskiyen koltuklarınızı kaplayın, isterseniz desenini beğenmeden sadece ucuz diye aldığınız koltuklarınızı… Yaratıcılığınızı konuşturduğunuz ve titiz çalıştığınız sürece ortaya çok güzel koltuklar çıkaracağınızdan hiçbir şüphem yok!

evde koltuk kaplama nasil yapilir 02

5 YORUMLAR

  1. Yazması kolay sanırım ben sana chester takım vereyim ağzı gözü yamuk yumuk olmadan kapitone döşe ver bana sanki bana 62 de tavşan tarifi veriyorsun hey allahım ya bu yazıya uyup kesinlikle yapın sonrada döşemecilere iş çıksın 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here