Sevgili Genç Girişimci Dostlarım;

Ey Genç Girişimci! Gel Bir Çay İçelim 02

Bir çok defa girişimcilik kapısını tıklatıp, “evde yokuuuz” cevabını alıp donen bir kardeşiniz olarak yazıyorum bu satırları size.

Sizler de 19.90 TL ye kartvizit bastırıp, warezden indirdiğiniz bir temayla kurumsal bir web sitesi yapıp şirketcilik oynayanlardan değilsinizdir diye ümit ediyorum.

Yine inanıyorum ki; Turkiye’nin en büyüğü biz olacağız felsefesiyle yola çıkıp, bankacılık ve kpss ilanları için memurlar.nete bakmak zorunda hiç kalmamışsınızdır.

Hele hele; “Home offisten iyidir, en azından bakkala yoğurt almaya yollamıyorlar diyerek” 250 liraya bir “rutubet merkezi” tuttuğunuzu hiç düşünmek bile istemiyorum.

Siz bir girişimcisiniz. Ne yapacağınızı biliyorsunuz, ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. İşte orada girişimci ruhunuz devreye girecek.

Başarmak İstiyorsunuz, Ama Nasıl?

 1. Ne yaparsanız yapın içinde size ait bir şeyler olsun. İşinizde kilit bir nokta olsun.Anahtarı sadece sizde olan bir kapı gibi.
 2. Yapacağınız işte önce siz inanmalısınız.
 3. İnanmak başarmanın kaçta kaçıdır bilemem. Her inanan başaramamıştır belki, ama başaranlar “inanmış olanlardır”
 4. Mobil olun. Ulaşılabilir olun.Yaptığınız iş insanların bir tık uzağında olsun.
 5. İşiniz için Networkünüzü harekete geçirin.
 6. Genç girişimcinin en büyük imtihanı zaman yönetimidir. Kendinizi iyi planlayın
 7.  Yapacağınız iş için yeterince donanıma sahip olduğunuzdan emin olun. Yolda kalırsanız hevesiniz kırılır. Knowhow paradan çok daha değerlidir
 8.  Çıktığınız bu yolda, bir çok engelle karşılaşacaksınız. Yeni mezunsanız ebeveynleriniz, evliyseniz eşiniz.. Size müdahale etmeseler bile üzerinizde müthiş bir baskı hissedeceksiniz. Bu stresi iyi yönetebiliyor olmanız lazım. Bu stresi aşarsanız, yolu yarılamışsınız demektir. O kadar önemli
 9.  Kendi motivasyonunuzu kendiniz sağlamalısınız. Kimse sizi pohpohlamaz. Girişimci adam, ne kadar sosyal olursa olsun aslında yalnız adamdır. Sosyallik, banka ödemelerinin günü gelinceye kadardır. Kendi kendinizi motive edemiyorsanız, kariyerine kariyer.netten CV doldurarak devam edebilirsin. Yıpranmana değmez
 10. İş planınız muhakkak olsun ve yapacağınız iş ile ilgili kısa bir sunum. Kimlerle ne zaman karşılaşacağınız belli olmaz. Yeni networklere açık olmalısınız.
 11.  Son ve en önemli tavsiyem şu; girişimciliğe soyunduğunuza göre azimli ve idealist birisiniz. Bu iki özelliğinizi asla kaybetmeyin.

Bu iki özelliği kaybetmek “sıfır” etkisi gibidir. Sayı ne kadar büyük olursa olsun, 0 ile çarpılınca sonuç sıfırdır.

Hayalleriniz gökteki yıldızlar gibidir. Bazen kara bulutlar gelir, yıldızları göremezsiniz. Ama yıldızlara elbet bir gün ulaşacağınızı adla ve asla unutmayın.

Unutursanız kaybedersiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here