Halk arasında her konuda çeşitli söylentiler bulmak mümkün. Yaptığınız diyetle, okuduğunuz okulla ilgili birçok söylentiye tanık olduğunuza eminim. Bu söylentilerden bazıları da yediklerimizle ilgili. Doğru olmayan ancak doğruluğuna can-ı gönülden inandığımız yiyecek söylentilerini duymaya hazır mısınız?

farkinda olmadan inandigimiz yemek soylentileri 05

Negatif kalorili yiyecekler hayat kurtarır.

Negatif kalori denen şeyi hiç duydunuz mu bilemem ama eminim ki kerevizin sindirilmesi esnasında harcanan kalorinin kerevizle beraber alınan kaloriden fazla olduğunu duymuşsunuzdur. İşte buna negatif kalori deniyor ve büyük bir yalan. Kereviz yendiğinde de bir kalori artışı oluyor vücutta.

farkinda olmadan inandigimiz yemek soylentileri 06

Sakız vücuttan yedi yıl boyunca çıkmaz.

Sakız maddesi midede öğütülemez, doğru. Ancak bir yiyeceğin o kadar uzun süre midede kalması da beklenemez. Sakız, içerisinde tatlandırıcı gibi maddeler varsa bu maddeler öğütüldükten sonra hiçbir işleme uğramadan vücuttan atılır.

farkinda olmadan inandigimiz yemek soylentileri 04

Şekerli gıdalar çocukları hiperaktif yapar.

Hiperaktiflik ne yazık ki ülkemizde yanlış anlamda kullanılan sözcüklerden biridir. Aşırı hareketli olan her çocuk için kullanılan bu kelime, gerçeğinde hiçbir şekilde şekerle bağlantı kurmamaktadır. Şeker çocuklara enerji verir ve daha hareketli olmalarına neden olur, doğru. Ama hiperaktivitenin ortaya çıkmasının şekerle yakından uzaktan alakası yoktur.

farkinda olmadan inandigimiz yemek soylentileri 02

Alkol pişirme esnasında yok olur.

Birçok kişi normal hayatında alkol tüketmez ama alkolle beraber pişirilmiş bir yiyecek tüketmekten kaçınmaz. Bunun nedeni alkolün pişirirken uçtuğunun düşünülmesidir. Ancak bu büyük bir yanılgıdır. Yapılan araştırmalara göre yiyecekler pişirildikten sonra dahi %4 ve %8 oranında alkol içermeye devam ediyorlar.

farkinda olmadan inandigimiz yemek soylentileri 01

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here