Gün içerisinde pek çok şeyle karşılaşırız. Bunların bazılarının anlamlarını bilir, bazense sadece merak etmekle kalıp araştırmaya bile tenezzül etmeyiz. Bunun yerine ömrümüz boyunca bu garip merak duygusunu sürdürmeyi tercih ederiz.

Öte yandan devamlı karşılaştığımız, merak ettiğimiz fakat yine araştırmaya tenezzül etmediğimiz bazı şeyler de vardır. Onlardan biri de fermuarlarımızın üzerinde yazan YKK ifadesidir.

fermuarlarin uzerinde neden ykk yazar 04

Peki nedir bu YKK? Ne anlama gelir ve neden birçok fermuarın üzerinde görürüz onu? Bu bir gizem midir, yoksa son derece normal mi? Sizin de merak ettiğinizi, ama bugüne kadar hiç araştırmaya yeltenmediğinizi biliyoruz. Merak etmeyin, birçok kişi böyle. Ama bugün, buna bir son vereceğiz.

YKK’nın açılımı, Yoshida Kogyo Kabushikikaisha isimli şirketin kısaltılmışıdır. Bu şirkete Türkçe olarak baktığımız zaman Yoshida Limited Şirketi anlamına gelir. Dünyanın en büyük fermuar şirketidir ve dünyadaki fermuarların %90’ı bu firmada üretilir. 1934 yılında Japonya’da Tadao Yoshida tarafından kurulmuştur. 52 ülkede, toplamda 206 fabrikası olan bu firmanın üretiminin çoğu Gürcistan’da yapılmakta olup, bu fabrikalarda günde yaklaşık 7 milyon fermuar üretilmektedir.

fermuarlarin uzerinde neden ykk yazar 01

İşte birçok insanın her gördüğünde merak ettiği bu kısaltma budur, yani fermuarın markasıdır. Tabi YKK yazmayan fermuarlar da var. Bu da o fermuarın başka bir firmaya ait olduğunu gösteriyor. Arada kalite farkı var mıdır bilinmez ancak “YKK dışında fermuar kullanamıyorum.” diyorsanız kıyafetlerinizi alırken dikkat etmenizi öneririm.

fermuarlarin uzerinde neden ykk yazar 05

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here