Dünyada her yıl yüzlerce film festivali yapılmaktadır. Bu festivallerin bazıları uluslararası bazıları ise ulusal. Bağımsız film yapan, sinemayı bir anlatım aracı olarak görüp, kar gütme amacını bir kenara bırakan bir çok yönetmen, anlatmak istediklerini kendi üslupları ile anlatıp bu festivallerde filmlerinin görülmesini sağlamaktadır. Festival filmleri diye baktığımızda aslında yüzlerce film sayabiliriz. Biz size son yıllarda çekilmiş ve festival filmleri kapsamında adından sıkça söz ettiren filmlerden bahsedeceğiz. Film önerileri olarak verdiğimiz bu filmleri izledikten sonra filmlere karşı bakış açınız değişebilir. Filmleri özümseyerek ve dikkatle izlemenizi tavsiye ederiz.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Festival Filmleri – 20 Film

20. Siyah Karga – 2016

İran Asıllı Sara’nın ülkesine girişi yasaktır ve babasının vasiyeti üzerine farklı yollardan bir adam yardımı ile ülkesine dönmeye çalışacaktır. Fransa’da yaşayan Sara oyuncudur ve yasağın sebebi oynadığı bazı rollerdir.

19. Neruda 2016

Bir müfettiş, Komünist Partiye katılmak için 1940’ların sonlarında ülkesinde kaçak olan Nobel Ödülü sahibi Şilili şair Pablo Neruda’yı avlıyor.

18. Mavi Bisiklet – 2015

Mavi bisiklet: Babası olmadığı için 13 yaşında bir çocuğun lastikçide çalışarak eve para götürmesi ve aldığı bahşişlerle kendisine mavi bisiklet almak için para biriktirmesi. Çocuk ve yetişkin insanın dünyasına dair güzel bir film. Filmde, Ali’nin babasının faili meçhul ölümü de önemli konulardan. Film çok ödüllü bir festival filmi.

17. Kalandar Soğuğu – 2015

Dağlarda maden rezervi arayan Mehmet’in, Karadeniz yaşayan ailesi ve bu o yörenin insanı anlatılıyor. Soğuk hava şartlarının, ailesine bakmak için çırpınan Mehmet’in gerçekçi hikayesi.

16. Geumul – Ağ – 2016

Ki-duk-kim’in eleştirel filmi. Filmde hukuk sitemini eleştiren Ki-duk-kim oldukça başarılı bir şekilde filmi anlatıyor. Filmde Kuzey Koreli bir balıkçının tekne motoru bozulur ve kaza sonucu tekne Güney Kore’ye sürüklenir. Başta ajan zannedilen Nam Chul-woo yaşadığı iki arada bir derede kalma hikayesi.

15. Sarmaşık – 2015

İflas etmiş bir kargo gemisinin mürettebatı aylarca gemiye sıkışıp kalmıştır ve onca erkek paralarını almayı beklemektedir. Olanlar bundan sonra olur. Bol ödüllü bir Tolga Karaçelik filmi.

14. Rüzgarın Hatıraları – 2015

Rüzgarın Hatıraları Özcan Alper’in 2. Dünya Savaşı sırasında bir gazetecinin yaşadığı dramı anlatıyor.

13. Saul’un Oğlu – 2016

Film diğer nazi filmlerinden biraz farklı. Burada ki hikaye Macar esir Saul Auslander’in hikayesi. Baba Saul öldürülen oğlunun cesedini bulup vahşice yakılmasını önlemek ve oğlununun gömülmesini ister. Bir babanın gerçekliğe çok yakın arayışını anlatan film ödüle doymayan festival filmleri arasında.

12. Clash – Çatışma – 2016

Tamamen 8 metrelik bir polis aracına yerleştirilen insanların Mısır Devrimi zamanında yaşadıkları dramı anlatan gerçeğe çok yakın bir film.

11. O Kadın – Elle – 2016

Başarılı bir iş kadını, ona tecavüz eden bilinmeyen adamı takip ederken kedi ve fare oyunu oynamaya başlar.

10. Gukôroku – 2016

Bir cinayet ve o cinayeti işleyen kişinin bulunma çabası. Görünüşte kusursuz gibi duran bir üst sınıf! Japon sinemasının entrika ile ilgini yakından görebilirsiniz. Beyin yakan filmleri sevenler için.

9. Kış Uykusu – 2014

Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nden ödülle döndüğü bir film. Tiyatrocu Aydın’ın emekli olduktan sonra ailesinden kalan otel işletmesi ve bu süreçte yaşadığı buhranları anlatıyor.

8. Tabutta Rövaşata – 1996

Derviş Zaim’in yönettiği film bizi biraz eskilere götürüyor. Bizden biri olan fakat ötekileştirilen bir adamın Mahsun’un hikayesi. Mahsun bir araba hırsızı. Çaldığı arabalarda uyuyan bir adam. Bize bizden olmayanların hikayesi birazda.

7. Susuz Yaz – 1963

Gösterimi yasaklanan filmler arasındayer alan Susuz Yaz bir dönemin sorunlarına ayna tutuyor. İki zıt kardeşin köydeki su bulunan tek araziye sahip olması ve kardeşler arasındaki çatışmayı konu alan film döneminin en iyi festival filmleri arasında.

6. Kor – 2016

2016 Festival filmleri arasında Kor en öne çıkan filmlerden. Zeki Demirkubuz’un kadına bakış açısının farklılığını takipçileri bilir. Batılı kadın ile bizim kadınımız dediğimiz türk kadının iç içe geçen hikayeleri aslında. Kor filminde, geçimini dikiş dikerek sağlayan Emine, eşi ve Ziya arasında yaşanan, gerçekliğe çok yakın bir konu ele alınıyor.

5. Ben Madame Bovary Değilim – 2016

Ben Madame Bovary Değilim en etkileyici, en iyi festival filmleri listesinde yerini alabilir. Bir kadının onur savaşı, ısrarı, toplumun hukuk sistemine kafa tutuşunu anlatıyor. Filmde teknik olarak Xiaogang Feng farklı bir tarz deniyor. Film anlatım ve konu bakımından günümüz sorunlarına ışık tutuyor. Kadın olmayı ve hukuk sistemini eleştiriyor. Çinli yönetmeni tebrik ediyoruz.

4. Kaptan Fantastik – 2016

Şu an dünyaya iyi bir eleştiri olacak Kaptan Fantastik, 6 çocuğu ile birlikte ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında yaşayan Ben Cash’ın hikayesini anlatıyor.  Film oldukça keyifli. Güleceğiniz ve düşüneceğiniz çok fazla öge var. Diğer macera filmlerinden de biraz farklı. Aykırı bir adamın hikayesi? Peki, aykırı olan o mu yoksa onu öyle görenler mi? Uzun süre üzerine düşünülmesi gereken festival filmleri arasında.

3. Beden ve Ruh – 2017

En iyi aşk filmleri listenize ekleyeceğiniz bir film Beden ve Ruh bir kadın yönetmenin filmi. Filmdeki sert renkler ve aşk. Sıra dışı bir aşk filmi.  Filmin konusu ise: mezbaha işçileri Endre ve Mária, aynı rüyaları görmektedir. Bu rüya: bir ormanda geyik olarak tanışıp aşık olmaları. İş yerinde yaşanan bir hırsızlık sonucu bu rüyalar ortaya çıkar. Ve sıra dışı bir aşk hikayesinin kapısı aralanır.

2. Tereddüt – 2016

Ulusal ve uluslararası film festivallerinde 17 ödül kazanan, Yeşim Ustaoğlu’nun iki farklı kadının kesişen hayatlarını anlatan film gerçekçiliğe çok yakın. İstanbullu genç bir psikiyatrist  ve 16 yaşında zorla evlendirilen çocuk gelin Elmas. İki farklı kadının izlerken toplumdaki kadın normlarını yeniden sorgulayacaksınız.

1.93 Yazı – 2017

Altı yaşındaki annesi ve babası ölen Frida’nın dayısının yanına gönderilme hikayesini anlatıyor. Büyükanne ve büyükbabası da Frida’yı sahiplenmek istese de annesinin vasiyeti böyle. Frida bu değişimi anlamaya çalışıyor ve tüm çocukça şeyleri yapıyor. Dayısının eşi ve onların kızı arasında geçen tatlı ve gerçekçi olaylar yaşanıyor. Bu film yönetmenin yaşam hikayesine dayanıyor.

İlgili yazılar:

Ağlatma Garantili Duygusal Filmler – 28 Film

2000 Sonrası Çekilmiş En İyi Dram Filmleri – 50 Film

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here