Mutfakta hemen her kadının bugün ne pişirsem tedirginliği ve sıkıntısı yaşadığı malumunuz. Profesyonel bir aşçı olduğunuzu düşünsenizde bu soruya her zaman parlak bir cevap getiremezsiniz. Özellikle de ailenizde yemek seçen bireyler varsa. Hal böyle olunca tüm aile bireylerinin damak lezzetine hitap edebilmek hiçte kolay olmuyor. Ancak bu sıkıntıya şöyle bir çözüm getirilebilir… Tıpkı ilkokuldaki gibi mutfağınız için haftalık bir yemek listesi oluşturabilirsiniz kafanızda. Örneğin faydası anlatmakla bitmeyecek balık tüketmek, haftada bir gün sebze yemeği günü bir gün et çeşitleri vs vs. sağlıklı beslenmeye ağırlık vermeniz tabi ki daha doğru olacaktır. Bunun içi hafta da en az iki kez balık tüketmemiz öneriliyor. Bizde şimdi sizler için hazırladığımız lezzetli yemek tarifimiz; firinda sebzeli levrek tarifimizle karşınızdayız.

Sebzeli Levrek Tarifi

Fırında Sebzeli Levrek Tarifi 04

Malzemelerinizi önceden hazırladığınızda yemek pişirmek daha kolay ve zevkli hale gelecektir.

 Malzemeler ;

3 adet taze levrek

1 adet orta boy patates

1 adet orta boy havuç

1 adet orta boy soğan

1 adet orta boy domates

2 yemek kaşığı tuz

2 yemek kaşığı karabiber

1 adet orta boy limon

Aliminyum Folyo (pişirirken sarmak için)

Peki ya levrek nasıl pişirilir?

Fırında Sebzeli Levrek Tarifi 05

Eti oldukça lezzetli olan levrekleri bir an önce pişirip yemek için can atarken, hızla ve güzelce temizledikten sonra bol su ile yıkayıp işleme hazırlıyorum. Levreğin tek başına anlamsız bir tadı olacağı için sebzeli yapacağız ve bunun için ortadan ikiye bölmek en mantıklısı olacak. Böylelikle malzemelerimi içine rahatça yerleştirebiliyorum.

Fırında Sebzeli Levrek Tarifi 06

Fırında Sebzeli Levrek Tarifi 12

Karabiber ve tuz ile ovaladığım levreklerimi fırın tepsisine yerleştirdiğim folyoya yatırıyorum ve içine önceden malzemelerde belirttiğim sebzeleri ince ince doğrayarak yerleştiriyorum. Havuçları, patatesi, domates, soğan ve limonları (tercihe göre maydanozda ekleyebilirsiniz). Sonra ise diğer parçasını kapatarak fırına hazırlıyorum.

Fırında Sebzeli Levrek Tarifi 10

Aliminyum folyo ile iyice sarmalayıp fırına ve pişmeye hazırlıyorum. Aliminyum folyo buharla pişerek balığın lezzetini korumasını sağlayacak ve kurumasını önleyecektir. Ayrıca fırında sebzeli levrek tarifi, kızartmadan çok daha lezzetli ve sağlıklı olup evinizde istenmeyen kokulara da yol açmayacaktır. Buğulama tekniği de diyebileceğimiz bu pişirme yöntemi ile sizde lezzetli sonuçlar alabilirsiniz.

Fırında Sebzeli Levrek Tarifi 01

Özenli bir balık sofrası için yardımcı mezelerim; barbunya pilaki, kırmızı biber turşusu ve salata. Balık sofrasında limonu abarttığım doğrudur. Ama doğal renkler ve lezzetlerle dolu bu sofraya iştahla oturmamak mümkün değil!

Afiyet, şifa olsun 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here