Güneydoğu’nun Paris’i olarak nitelendirilen Gaziantep bozulmayan tarihi dokusuyla, ama gittikçe modernleşen yapısıyla Türkiye’nin gözde şehirlerinden biridir. İnanılmaz bir yemek kültürüne sahip olan bu şehir her şeyiyle gezilmeyi, görülmeyi hak ediyor. Gazi ünvanını hak etmiş bu şehirse rotanız, bu yazı sizin için geliyor!

gaziantepte gezilecek yer onerileri 02

 

Gaziantep’in Nesi Meşhur?

Bir şehri tam anlamıyla gezmiş olabilmek için onun meşhur yemeklerini, tatlılarını da yemek gerekir. Bir şehir hakkında bilgiye sahip olmak için de aynı şekilde bu bilgilere sahip olmak gerekir. O zaman şimdi Gaziantep’in meşhur tatlarını öğrenme vakti!

Baklava

En başa yazalım Gaziantep’in meşhur mu meşhur baklavasını. Çoğu yerde yediğimiz glikoz şurubundan ibaret olan, Gazianteplilerin burun kıvıracağı baklavalara alışmış damaklara bir lezzet patlaması yaşatacak bu tadı denemeden Gaziantep’ten dönmeyin.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 12

Haytalya

Su muhallebisinin dondurulup, sıcak yaz akşamlarında gülsuyuyla beraber ikram edildiği tatlı. Gaziantep’e özgü bir tatlıdır ve oldukça hafiftir. Özellikle mideyi tıka basa dolduran o lezzetli kebaplardan sonra çok iyi gider.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 11

Meyan Şerbeti

Şifalı mı şifalı meyan şerbeti özellikle Ramazan ayında Antep’te aranılan tatlardan. Sokak satıcılarının da sattığı bu eşsiz lezzet fondip yapılarak içiliyor. Tat olarak ortası yok. Yani ya çok seviyorsunuz ya da nefret ediyorsunuz. Bakalım siz hangi taraftan olacaksınız…

gaziantepte gezilecek yer onerileri 10

Zeytin Piyazı

Etinizin yanında meze olarak yiyebileceğiniz harika bir tada sahip olan ve Antep lokantalarında sıklıkla tüketilen, evlerinde sıklıkla yapılan bu lezzeti tatmak bir ayrıcalıktır! Ete ne kadar yakıştığını fark edeceksiniz.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 13

Gaziantep’te Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Tarihin ilk zamanlarından beri yerleşim yeri olarak kullanılan Gaziantep’in görülmeye değer tarihi yerleri de mevcut elbette. İşte onlardan bazıları…

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar çarşısı aslında Türkiye’nin her yerinde bulunan bir çarşı olmasına rağmen Antep’teki en güzel tarihi yapılardan biri olduğu için yer vermek istedik. Bakır işlemeciliğinin en güzel ürünlerini bulabileceğiniz bu çarşıdan boş çıkmanız imkansız. Sadece bakır değil, otantik birçok ürün bulabilmeniz, çarşıda kendinizi kaybedebilmeniz mümkün.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 18

Gaziantep Kalesi

Şehrin merkezinde bulunan ve restorasyonu tamamlanan bu kale tarihe tanıklık eden en eski yapıtlardan biri. Ne zaman inşa edildiği bilinmiyor fakat Roma döneminde gözlem amacıyla kullanıldığı biliniyor. Günümüzde Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi olarak kullanılan kalede Gaziantep’in nasıl savunulduğuna dair 45 dakikalık bir belgesel izlemek de mümkün.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 20

Boyacı Cami

Şehrin en eski camilerinden biri olan Boyacı Cami’de eski zamanların el emeği tüm güzelliklerini görmeniz mümkün. Mermer, çini ve ahşap süslemeleri bakımından zengin bir yapıt olan Boyacı Caminin Memlükler döneminde yapıldığı sanılmaktadır.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 19

Camiye ait en ilginç ayrıntı ise minberinin duvara gömülü olmasıdır. Duvara gömülü olan minber hocanın hutbe zamanında çıkarılır, sonrasında tekrar duvara gömülür. Böylece yerden tasarruf edilir.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 21

 

Gaziantep’te Yemek Yemeniz Gereken Restaurant Önerileri

Gaziantep geçmişten bugüne yemek konusunda en zengin şehirlerden biri olmuştur. Genelde et yemeklerinin yapıldığı şehirde gerek meze çeşitleri gerekse ana yemekler çeşit açısından çok zengin, hatta duruşu bile göz doyurucudur. İşte sizlere Antep’in en güzel yemeklerini yiyebileceğiniz restaurant önerileri…

İmam Çağdaş

Gaziantep’te her kebabın en lezzetlisini yiyebileceğiniz, yemekten sonra baklavaları da yerinizden kalkmadan tadabileceğiniz İmam Çağdaş, Gaziantep’te en ünlü restoranlardan biri. Üstelik antep fıstığından hoşlanmayanlar için cevizli baklava da mevcut burada. Her şeyinden tadın, her şeyinden memnun kalacaksınız.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 25

Adres Bilgisi: Eski Hal Civarı Uzun Çarşı No: 49, 27400 Gaziantep

İletişim: (0342) 231 2678

Dürümcü Recep Usta

Dürümcü Recep Usta Gaziantep’e, hatta şehrin sınırlarının ötesine nohut dürümüyle ün salmış restoranlarından biri. Gaziantep’ten nohut dürümü tatmadan dönmemenizi öneririm. Üstelik sadece nohut dürümünün lezzetiyle değil, temizliği ve hizmet kalitesiyle de gönlünüze taht kuracak.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 24

Adres Bilgisi: İncilipınar Mah. 1. Cadde No:9, 27090 Gaziantep

Metanet Lokantası

Gaziantep’in en meşhur lezzetlerinden biri olan Beyran çorbasını içebileceğiniz en doğru yer burası! Kahvaltı için Antepli olmayanlara biraz ağır gelebilir ama günün herhangi bir zamanında da içebilirsiniz. Beyranla yetinmeyip diğer lezzetli çorbalarından da tadabilirsiniz. Çorbadan vazgeçemeyenler için harika bir tercih.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 22

Adres Bilgisi: Kozluca Cd 2-8, Suyabatmaz Mh., Gaziantep, Türkiye

Kebapçı Halil Usta

Halil Usta’nın etlerinin kıvamı öyle mükemmel ki önceki yediğiniz etlerden şüphe edeceksiniz. ‘Lokum gibi’ tabirinin az kalacağı bu lezzetli etleri tadın ve midenize bir güzellik yapın. Bu lokantanın en beğenilen lezzetleri ise kuşbaşı ve küşneme. Eğer ne yiyeceğiniz konusunda kararsızsanız riske girmeyin ve bu iki lezzetten birini seçin.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 23

Adres Bilgisi: Tekel Cd. Milli Egemenlik Blv. Öcükoğlu Sk. No:33, Gaziantep

İletişim: (0342) 323 1616

Gaziantep’te Baklava Yiyebileceğiniz Mekan Önerileri

Gaziantep’in en meşhur şeylerinden biri de baklava. Zaten bu yüzden Gaziantep dışındaki bütün şehirlerde baklavanın lezzetli olduğunu belirtmek için “Gaziantep Baklavası” denir. Ama Gaziantep baklavası Gaziantep’e hastır. Çünkü o baklavayı o kadar güzel yapan şey Gaziantep’in havası suyu ve elbette fıstığıdır. O zaman Gaziantep’in en güzel baklavacılarını tanıtma zamanı.

Çelebioğulları Baklavaları

Gaziantep’in baklavasının farkını anlayacağınız yerlerden biridir Çelebioğulları. Baklavanın her türlü çeşidini bulabilir ve her türüne ayrı ayrı bayılabilirsiniz. Masada Antep’in o güzel fıstıkları ikram olarak geliyor ve muhtemelen baklavanız gelene kadar onları bitireceksiniz. Fıstığı ve lezzeti bol mu bol! Buranın en meşhur tatlısı ise şöbiyet.gaziantepte gezilecek yer onerileri 04

Adres Bilgisi: Gazi Muhtar Paşa Blv, İncili Pınar Mh., Gaziantep

Elmacıpazarı Güllüoğlu

Hiç baymayan, tekrar tekrar isteyeceğiniz baklava lezzetine sahip olan Elmacıpazarı Güllüoğlu, Gaziantep’te birçok kişinin ilk tercihlerinden biri olmayı başarmıştır. Eğer imkanınız olursa baklavanızı sıcak yiyin, midenizin bu sıcacık lezzetle mest olacağına eminim.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 05

Adres Bilgisi: Elmacı Pazarı No:4, Gaziantep

İletişim: (0342) 231 2105

Katmerci Zekeriya Usta

Gaziantep’in en ünlü yiyeceklerinden biri olan katmer de aslında baklava olmasa da bu listede yer almayı hak ediyor. Çünkü baklavanın incecik yufkasından ve lezzetli fıstıklarından yapılıyor, üstüne üstlük bir de kaymakla bezeniyor. Ortaya keyifle ve lezzetle yiyeceğiniz katmerler çıkıyor.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 03

Adres Bilgisi: Çukur Mh. Körükcü Sk. No: 16/C-D Şahinbey, Gaziantep

İletişim: 0532 214 7761

Gaziantep’te Kahve İçebileceğiniz Kafe Önerileri

O güzel yemeklerin, o bir dilim baklavanın üzerine en iyi bir fincan kahve gider. Bırakın Gaziantep’in sizde 40 yıllık hatrı kalsın.

Tahmis Kahvesi

Otantik dekorasyonuyla Antep’i kalbinizden hissedebileceğiniz mekanlardan biri Tahmis Kahvesi. Sadece dekorasyonuyla değil menengiç kahvesi ve elma çayıyla da kalbinizi fethedecek. Ayrıca çok memnun kalacağınız bir işletmeye sahip. Gaziantep gezinizde soluklanmak için harika bir tercih.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 08

Adres Bilgisi: Suyabatmaz Mh. Şehitler Cd. Eski Buğday Pazarı No :21, 27100 Gaziantep

İletişim: (0342) 232 8977

Badem Çikolata & Cafe

İçeriye girdiğiniz andan itibaren mis gibi kahve kokusuyla mest olacağınız bir kafe burası. Türk kahvesi keyfini doyasıya yaşamak için sakin bir ortam tercih edenlerdenseniz burası sizin Gaziantep’teki vazgeçilmeziniz olacak. Aynı zamanda kahvenin yanında bir şeyler atıştırmayı sevenleri harika pastalar bekliyor. Ama özellikle çikolatalı pasta damak zevkine hitap ediyor!

gaziantepte gezilecek yer onerileri 06

Adres Bilgisi: Değirmiçem Mh. 11 Sk. No:13 Şehitkamil, Gaziantep

İletişim: (0342) 215 0153

Ayyuş Hanım Konağı

Aslında bir restoran olmasına rağmen en çok öne çıktığı yönlerinden biri lezzetli kahveleri. İşletmeden ve dekorasyonundan son derece memnun kalacağınız, kaliteyi her an hissedebileceğiniz Ayyuş Hanım Konağı, Gaziantep’te fark yaratan mekanlardan.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 09

Adres Bilgisi: Zübeyde Hanım Blv No:1, Gazi Mh., Gaziantep

Tarihi Kır Kahvesi

Adı gibi tarihi bir ortamda kahvenizi yudumlamak isterseniz, açık havada keyif yapabileceğiniz Tarihi Kır Kahvesi, Gaziantep’teki en güzel yerlerden biri. Özellikle Dibek kahvesini çok iyi yapan bu yerde, fincanda tazecik pişen kahveyi de tatmanızı öneririm.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 07

Adres Bilgisi: Sefer Paşa Mh. Köprübaşı Sk. No:2, 27010

Gaziantep’te Konaklayabileceğiniz Otel Önerileri

Gaziantep’te baklavaları yemek kadar önemli olan bir diğer şey ise nerede kalacağınız. Sizler için Gaziantep’in en kalınası en güzel otellerini yazdık.

Tuğcan Hotel

Gaziantep’in ilk 5 yıldızlı oteli olan Tuğcan Hotel, beklentilerinizin çok üzerinde bir hizmet için gezilecek tüm yerlere yakın konumuyla da size kendini sevdirecek. Özellikle bu şehre yabancı olanların tercih edebileceği ilk yerlerden.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 14

Adres Bilgisi: Ataturk Bulvari No. 34 Şahinbey, Gaziantep

İletişim: (0342) 220 4323

Hıdıroğlu Konak

Fazla kalabalıktan hoşlanmayanlar için butik otellerden önerimiz ise Hıdıroğlu Konak olacaktır. Burası da adından anlaşılabileceği gibi eski bir konak. Hatta altında ziyaretçilerinin dikkatini çok çeken bir mağara bulunuyor. Tarihi dokusuyla insanları mest eden Hıdıroğlu Konak, şirin odaları ve misafirperver işletmesiyle sizi memnun edecek.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 17

Adres Bilgisi: Eyuboglu Mah. Hıdır Sokak no:19, Gaziantep

İletişim: (0342) 230 4555

Şirehan Butik Hotel

Tarihi dokunun yaşatıldığı otellerden biri olan Şirehan Butik Hotel, Gaziantep’in kalitesine uygun otellerden biri. Tarihi dekorasyona sahip odaları, harika yemekleri ve otantik havasıyla Gaziantep’i içinizde yaşatacak.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 15

Adres Bilgisi: İsmetpaşa Mh. Eski Belediye Cd. No:1 (Belediye Caddesi), 27010 Gaziantep

İletişim: (0342) 221 0011

Divan Hotel

Gaziantep’in en yeni otellerinden biri. Ama yeniliğine rağmen hizmetteki tecrübesi ve kalitesiyle göz kamaştırıyor. Bir otelden tüm beklentinizi karşılayan Divan Hotel, Gaziantep’te vazgeçemediklerinizden biri olacak. Kendinizi Divan Hotel’de kalarak şımartabilirsiniz.

gaziantepte gezilecek yer onerileri 16

Adres Bilgisi: Sani Konukoğlu Blv, Kayaönü Mh., Gaziantep, Türkiye

İletişim: (0342) 999 1333

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here