Gebeliğin ilk belirtisi geciken adettir. Eğer adetiniz geciktiyse ve bir kaç gün olduysa bir gebelik testi yapmanızı öneririz. Gebelik testiniz pozitif çıktıysa da bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir.

Gebelik Belirtileri NelerdirAdet sadece gebelik durumlarında gecikmez. Stresten hormonal bozukluklardan dolayı da adet gecikmesi yaşanabilir. Bu yüzden bir test yaparak gebe olup olmadığınızı anlamak çok önemlidir. Bununla birlikte gebeliğin diğer ilk bulgusu da; bulantılardır. Özellikle sabah bulantıları, kokulara karşı hassasiyet, yemekten hoşlandığınız şeyleri istememek, mutfağa girememek yine gebeliğin ilk belirtileri arasındadır.

Gebelik Belirtileri Nelerdir

Hormonlara bağlı olarak yorgunluk, sürekli uyuma isteği de gebeliğin ilk bulgularındandır. Yine hamileliğin diğer ilk belirtileri arasında; memelerde şişkinlik, idrara sık çıkma ve hormonlara bağlı kabızlık şikayetleri görülebilir.

Gebelik Belirtileri NelerdirGebelik testi, yumurtlama olduktan ortalama 8-9 gün sonra pozitif çıkmaya başlar.  Ama yalancı negatifliği atlamak adına adetinizin geciktiği günden itibaren gebelik testi yapabilirsiniz. Gebelik testiniz negatif çıkar ve hala adet olmuyorsanız iki üç gün sonra tekrarlamanız gerekir. Yine de gebelik testi negatif çıkarsa bir kadın doğum uzmanına başvurmanızda yarar var.

Uzman. Dr. Aysel Özkaynak
Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Uzmanı
www.ayselozkaynak.com

İlgili yazı: Hamile Kalmanın Yolları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here