Kaza, kırık gibi travmatik nedenler dışında kesinlikle uygulanmaz. Anne karnında büyüme evresinde olan fetüse zarar verme ihtimali nedeniyle doktorlar ameliyat teklifinizi reddedecektir. Bu nedenle eğer burnunuzda sizi rahatsız eden bir şekil bozukluğu varsa öncelik ile gebelik sürecinizi sağlıklı bir şekilde tamamlayın, ardından bebeğinizi emzirme sürecinin de geçmesini bekleyin ve bu sürecin sonunda ameliyat olmak için alanında uzman bir estetik cerraha başvurun.

Anestezi ve ameliyat stresi hamilelik süreci için ciddi risk oluşturur mu?

Gebelikte Burun EstetiğiBurun estetiği ameliyatı lokal ya da genel anestezi uygulaması gerektirdiğinden, anne karnındaki fetüsün sağlıklı gelişimine, bebeğin ve annenin genel sağlığına zarar vereceği için güvensizdir. Bunun yanı sıra ameliyat doğal olarak stresli bir süreçtir. Ameliyat stresi, anestezinin yan etkileri ve ameliyatın düşük de olsa taşıdığı riskler nedeni ile genel bir kurak olarak hastalarımıza burun estetiği için hamileliğin ve bebeğin süt alma sürecinin tamamlanmasını beklemelerini tavsiye ediyoruz.

Hamilelikte nefes alma sorunları yaşıyorsanız, ne yapmalısınız?

Gebelikte Burun EstetiğiSağlıklı nefes alma genel sağlık için her zaman hayati bir öneme sahiptir. Eğer hamileliğiniz sürecinde sağlıklı nefes alamadığınız için bir takım sağlık sorunları yaşıyorsanız, öncelikle alanında uzman bir kulak burun boğaz uzmanına gitmelisiniz. Ameliyatsız tedavi seçeneklerinden birisini uygulayarak daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır.

Burun estetiğinden hemen sonra hamile kalmanın iyileşme sürecine olumsuz etkisi olur mu?

Gebelikte Burun EstetiğiBurun estetiğinde yeni burun şekli hemen ortaya çıksa da tam olarak iyileşmesi 2 yıl kadar devam edebilmektedir. Burun estetiğinden ne kadar süre sonra hamile kalındığı bu süreçte önemli bir rol oynar. Eğer ilk 3 ay içinde hamile kalındıysa burundaki şişlik ve hassasiyet tam olarak geçmemiş olacaktır. Hamilelik sürecinde de başka tıbbı nedenlerden dolayı vücutta ödem ve şişlik oluşabiliyor. Burun iyileşmesini tamamlasa da şeklin tam oturması ve hassasiyetin tam olarak yerine gelmesi için hamilelik sürecinin tamamlanmasını beklemek gerekebilir. Bunun dışında hamilelikten önce gerçekleştirilen burun estetiği operasyonunun anne ve bebek sağlığı üzerinden olumsuz bir etkisi olmaz.

Gebelik döneminde ameliyatsız burun estetiği uygulamaları zararlı mıdır?

Gebelikte Burun Estetiği

Evet. Eğer botoks ya da dolgu enjeksiyonu teknikleri ile burundaki şekil bozukluklarını tedavi ettiriyorsanız, hamilelik ve emzirme süreci içinde enjeksiyonlara ara vermelisiniz. Kullanılan enjeksiyon malzemeleri sizin ve bebeğinizin sağlığı ve hamilelik süreci için tehlike oluşturma riskine sahiptir.

Hamileliğiniz sürece doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmamanız ve ameliyat stresinden uzak durmanız çok önemlidir. Bu süreç için hamileliğinizin ve bebeğinizi emzirmenin keyfini çıkararak tüm estetik operasyonlarınızı bu sürecin sonuna ertelemenizi tavsiye ederiz.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı
Op. Dr. Güncel Öztürk
www.guncelozturk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here