Bir kadının vücudunun gebelik süreci boyunca önemli derecede değişiklik gösterir. Bu değişiklikler genelde kilo, hormon ve diğer faktörlerin dalgalanmasından kaynaklanan streslerin vücutta bazı durumlarda kalıcı bazı durumlarda ise geçici izler bırakması bilinen bir gerçektir. Gebelik süresince birçok kadın vücudundaki bu değişiklikle nedeni ile öz güven eksikliği hissediyor ve gebelik öncesindeki vücut yapısına dönüp dönemeyeceği konusunda endişe hissedebiliyor. Ve birçok anne adayı aynı zamanda vücudunun doğumdan sonra nasıl bir vücuda sahip olacağı konusunda da meraka kapılıyor. Ve vücutlarını korumak için bir takım estetik arayışları içine girebiliyor.

Hamile kadınlar, genellik ile estetik operasyon talebinde bulunmaz. Bu tarz isteklerde bulunan hastalara ise gerekli açıklamalara yapılarak hamilelik döneminde bu tarz operasyonların olası riskleri hakkında açıklayıcı bilgiler verilir.

Hamilelik sürecinde estetik operasyon geçirilmemesi bir tercih ya da seçim değildir. Bu tıbben kabul edilmiş genel bir kuraldır. Çok acil durumlar olmadığı sürece gebelik sürecinde anne adayına anestezi uygulanması anne ve bebek açısından çeşitli riskler oluşturmasının yanı sıra anne karnındaki bebeğin gelişim sürecine de olumsuz yönde etki edebilir.

Nörotoksin veya dolgu enjeksiyonu gibi daha yaygın prosedürlerden kaynaklanan komplikasyonların olasılığı düşük olsa da olumsuz etki ihtimali kesin olarak mevcuttur. Hamilelik sırasında doktorların tavsiye etmediği herhangi bir enjeksiyon uygulanmamalıdır. Hemodinamik etkileri olan, lidokain veya epinefrin gibi herhangi bir ilacın kullanımından kaçınılmalıdır. Çoğu hasta gebelik sırasında zaten kilo alır ve bu nedenle yüzünde daha fazla hacme ihtiyaç duymaz. Nürotoksinler yani dolgu ve botoks enjeksiyonları, gebelik öncesi dönemde, kesinlik ile uygulanmamalıdır.

Mikrodermabrazyon veya hafif bir kimyasal soyma yoluyla derinin hafifçe eksfoliyasyonu hamilelik süresince kabul edilebilir. Hormonal değişiklikler gebelik sonrasındaki lazerle veya kimyasal kabuk ile etkili bir şekilde tedavi edilebilen melazmaya yol açabilir. Yine doktor kontrolünde olmak kaydıyla topikal yani cilde sürülen kremler kullanılabilir. Tüm bunlar içinde mutlaka ve mutlaka alanında uzman bir dermatologdan bilgi ve onay alınmalıdır.

Çoğu plastik cerrah için bebeğin sağlığı ve gelişimine odaklanmak birincil endişe kaynağıdır, ancak bebeğin dünyaya gelmesinden ve emzirme sürecinin tamamlanmasından sonra vücutta oluşan deformasyonlar göğüs, karın, kalça ya da diğer estetik sorunlar daha güvenli bir şekilde giderilebilir ve enjeksiyon tekniklerine rahatlıkla devam edilebilir.

Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Hairneva Saç Ekim Merkezi Uzmanları “Hastaların gevşemelerini ve gebelik süresince hem kendi sağlığına hem de bebeğinin sağlığına odaklanmalarını öneriyorum. Doğumdan sonra hazır olduklarında gebelik sonrası ihtiyaçlarını gidermek için bize başvurabilirler. Ciltte oluşan lekelerden, göğüs ve karındaki deformasyona kadar her türlü estetik sorunu çözerek kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabiliriz.

Hamile olan tüm kadınların gebelik sürecinin mucizelerini yaşamalarını, bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almalarını diliyoruz.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı
Op. Dr. Güncel Öztürk
www.guncelozturk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here