Gebeleri en çok endişelendiren durumların başında kanamalar gelir. Hamilelik sırasında, özellikle ilk üç ayda kanama sık görülür. Ancak gebelikte kanama bazen ciddi bir durumun belirtisi olabileceğinden olası nedenleri bilmek ve bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için doktorunuz tarafından kontrol edilmeniz önemlidir.

Gebelikte Kanama – İlk Trimester Kanamaları

8 Adımda Gebelikte Kanama Hakkında Her Şey

İlk trimestredeki kanamalar hamile kadınların yaklaşık% 15-25’inde görülür.döllenmeden 1-2 hafta sonra, döllenmiş yumurta rahim iç tabakasına yerleştiğinde hafif kanama veya lekelenme meydana gelebilir. Halk arasında ‘üstüne görmek’ olarak adlandırılan durum aslında bu ‘implantasyon kanamasıdır’.
Rahim ağzı gebelik sırasında daha kolay kanar hale gelebilir çünkü bu bölgede gebelikte daha fazla kan damarı vardır . Cinsel ilişkiden sonra, smear testi veya pelvik muayene sonrasında hafif kanama veya lekelenme olabilir.
Erken gebelikte kanamaya neden olabilecek sorunlar enfeksiyon, erken gebelik kaybı ve ektopik gebeliktir.

Erken Gebelik Kaybı Nedir?

Gebeliğin ilk 13 haftasında bir gebelik kaybına erken gebelik kaybı olarak adlandırılır. Bilinen gebeliklerin yaklaşık% 10’u erken gebelik kaybı ile sonuçlanır. Kanama ve kramplar erken

8 Adımda Gebelikte Kanama Hakkında Her Şey

gebelik kaybına işaret edebilir. Bununla birlikte, ilk üç ayda görülen kanama mutlaka bebeğinizi kaybettiğiniz ya da kaybedeceğiniz anlamına gelmez.

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim içine değil başka bir yere -genellikle fallop tüplerine- yerleşmesidir. Embriyo büyümeye devam ederse, fallop tüpünün patlamasına neden olabilir ve iç kanamaya sebep olarak annenin hayatını tehdit edebilir.Kan kaybı halsizlik, bayılma, ağrı, şok ve hatta ölüme neden olabilir. Ektopik gebelik potansiyel olarak tehlikelidir, ancak gebeliklerin yalnız yaklaşık% 2’sinde görülür. Bazen vajinal kanama, dış gebeliğin tek işaretidir. Diğer belirtiler karın ağrısı, kasık ağrısı veya omuz ağrısı olabilir. Dış gebelik tanısı doktorunuzun yapacağı ultrason ve belli aralıklarla yapılan kanda gebelik tahlilleri ile konur. Bu belirtilere sahipseniz doktorunuza başvurmalısınız.

Enfeksiyon. Serviks, vajina veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (klamidya, gonore veya herpes gibi) varlığı, ilk üç ayda kanamaya neden olabilir.

İkinci ve Üçüncü Trimester Kanamaları

Hamileliğin daha geç dönemlerinde görülen anormal kanamalar ciddi olabilir, çünkü anne veya bebekte bir sorun işaret edebilir. İkinci veya üçüncü trimesterde herhangi bir kanama yaşarsanız, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Gebeliğin geç dönemlerinde görülen kanama nedenleri şunlardır:

Plasenta Previa

8 Adımda Gebelikte Kanama Hakkında Her Şey

Plasenta -halk arasında bebeğin eşi olarak adlandırılır- rahim ağzını kısmen ya da tamamen kapatacak şekilde yerleşmiş olabilir. Buna plasenta previa denir. Bu durum gebelikte ağrısız vaginal kanamalara neden olabilir. Anne ve bebeğin hayatını tehdit edebilir. Plasenta previa tanısı ultrason ile konur.

Plasenta Dekolmanı

8 Adımda Gebelikte Kanama Hakkında Her Şey

Plasenta rahim duvarından doğumdan önce veya doğum sırasında ayrılır ve kan plasenta ve rahim arasında göllenir. Dekolman bulguları hassas ve kasılmış rahim, pıhtılı kanama, karın ve bel ağrısıdır. Dekolman tanısı vaktinde konulmazsa ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bebek oksijensiz kalabilir ve anne çok miktarda kan kaybedebilir.

Gebeliğin  Geç Döneminde Oluşan Kanamalar

8 Adımda Gebelikte Kanama Hakkında Her ŞeyGebeliğin geç döneminde meydana gelen vajinal kanamalar, vücudun doğuma hazır olduğunun bir göstergesi olabilir. Doğumdan birkaç gün veya hafta önce, rahmin girişinde bulunan mukus tıkacı vajinadan dışarıya atılır ve genellikle yanında küçük miktarlarda kan bulunur (halk arasında nişan gelmesi olarak adlnadırılır) . Kanama ve doğum belirtileri gebeliğin 37. haftasından önce başlıyorsa, erken doğum riski olabileceği için doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Erken doğumun diğer bulguları:
Vajinal akıntıda değişiklik (sulu, mukus benzeri veya kanlı hale gelmesi) veya vajinal akıntı miktarında artış
Pelvik veya alt karında basınç hissi
Rahmin düzenli ve sık sık kasılması , genellikle ağrısızdır (20 dakikada dört kez veya 1 saatte sekiz defadan fazla)
su gelişi
hafif karın krampları (ishalle birlikte ya da değil)
sırttan kasıklara doğru yayılan ağrı

Gebelikte Anormal Kanama Durumunda Yapılması Gerekenler

Herhangi bir trimesterde vajinal kanama bir sorunun işareti olabileceği için doktorunuzla görüşün. Gebelikte kanama miktarını takip edebilmeniz için bir ped kullanın ve kan türünü kaydedin (örneğin, pembe, kahverengi veya kırmızı, pıhtılı yada pıhtısız). Kanamanız devam ederken tampon kullanmayın ve cinsel ilişkide bulunmayın.
Kanamanızın nedeninin belirlenebilmesi için vajinal ve abdominal ultrasonlar birlikte uygulanabilir.
Doktorunuzun vajinal muayene uygun görmesi durumunda endişelenmeyin, vajinal muayene gebeliğe zarar vermez.

Dr. Aysel Özkaynak

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here