Gebelik, bir kadının hayatında hem en güzel, en önemli, hem de bedensel değişikliklerin yoğun olarak yaşandığı bir süreçtir. Fizyolojik olan bu değişiklikleri şu başlıklar altında anlatabiliriz.

Gebelikte Üreme sistemi

Ayda bir yumurtlayan kadın, yumurta ve sperm döllendikten ve döllenen yumurtanın rahime yerleşmesiyle artık gebedir ve yumurtlaması gerçekleşmez. Böylelikle adet kanaması olmaz. Bildiğiniz gibi gebeliğin en erken bulgusu adet gecikmesidir.

Rahim normalde 50-70 gr olan bir organken, doğum zamanı 800-1200 gr ağırlığa ulaşır.12 haftalık gebeliğe kadar rahim kemik pelvisin içindedir.12 haftadan sonra pelvis dışına çıkar.Gebellikle 16-20 haftadan sonra gebe kıyafeti giyme ihtiyacı doğar.

Rahim ağzı yumuşar, nişan denilen bir tıkaç rahim ağzı kanalını kapatır.

Vajina duvarı kalınlaşır. Vajinaya kan akımı artar, cinsel istek ve orgazm periyodu artabilir. Vajinada mantar enfeksiyonu gebelikte daha sık görülür.

Yumurtalıklardan yumurtlama gerçekleşmez. Gebeliğin 10-12 haftasına kadar bebeği yumurtalıklardan salgılanan progesteron hormonu besler, daha sonra plasenta(eş), bebeği besleme görevini üstlenir.İlk haftalarda bulantı, kusma, iştahsızlık nedeni ile gerekli besinleri tüketemeyen gebelerimiz, üzülmesinler zaten bu yakınmaların yoğun olduğu ilk 8-9 hafta bebeğiniz sizin yediklerinizle değil yumurtalıklarınızın salgıladığı hormonla büyüyecektir.

Memeler gebeliğin ilk haftalarında dolgun ve hassastır. Gebelik ilerledikçe cilt altındaki damarlar görünür hale gelir. Meme başı büyür, sertleşir. Meme başı ve çevresindeki areola rengi koyulaşır. İlk 3 aydan sonra süt salgısı olabilir.

Gebelikte Cilt ve İskelet Sistemi Değişiklikleri

Gittikçe ilerleyen, lordoz adı verilen belde çukuru artıran bir duruş olur. Hormonların etkisiyle, doğuma hazırlık için tüm eklem ve bağlarda gevşeme meydana gelir.

En çok gebelerimizi endişelendiren, çatlak(stria) olarak adlandırılan karın, meme ve uylukta yani derinin gerildiği bölgelerde olan kırmızı çizgilerdir.Bu çizgiler her gebede olmaz. Doğumdan sonra rengi beyazlaşır ancak tam olarak geçmez.Artan estrojen güneşe hassasiyet oluşturarak yüzde gebelik maskesi denilen lekeler oluşturur.Güneşe çıkmadan önce koruyucu faktörlü krem sürmek bu lekelerden korunmanızı sağlar. Yine artan östrojen avuç içlerinde kızarıklığa neden olabilir. Yine karın bölgesinde, göbek çevresi ve göbekle symphisiz kemiği arasında çizgi şeklinde pigmentasyon artışı olur ki bu değişiklik doğum sonrası genellikle düzelir.

Gebelikte Solunum ve Dolaşım Sistemi

Kalp, rahim ve bebeğe kan pompaladığı için kalp atım hızı yani nabız biraz artar.Kan basıncı yani tansiyon biraz düşer.İlerleyen gebelik haftalarında, rahim ve bebek ağırlaştığı için, sırt üstü pozisyonda büyük damarlara baskı yapar. Sırtüstü uzanmak tansiyonu düşürür, bebeğe giden kan akımını azaltır. Bu nedenle ilerleyen haftalarda yan yatmak önerilir. Zaten bedeniniz, sizin rahat ettiğiniz pozisyona yönlenecektir.Diyafram yükseldiği için, ilerleyen gebelik haftalarında solunum sayısı artar. Gebelikte nefes egzersizleri yapmak sizin ve bebeğinizin yeterli oksijen almanıza fayda sağlar. Nefes egzersizi yapan gebeler, doğumda diaframını daha güçlü kullanarak, ıkınmayla bebeğini daha rahat iterler.

Gebelikte Sindirim ve Boşaltım Sistemi

 

Gebelikte mide, barsaklar yukarı itilir. Bu nedenle reflü, mide yanması, mide ekşimesi şikayetleri olur. Azar azar sık yemelidir. Progesteron homonu barsakların hareketini yavaşlatır, kabızlığa eğilim olur. Hemoroid(basur) gebelerde sıktır. Bol su içmek, lifli gıdalar tüketmek önemlidir. Diş etlerinde yumuşama, kızarıklık, tükrük salgısında artış olabilir. Safra kesesinde taş gebelerde sık görülür.

Gebelikte idrar kesesine baskı sık idrara gitmeye, bazen de idrar kaçırmaya neden olabilir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu riski artar ki bu arzu edilen bir durum değildir. Büyüyen rahim, böbrekler ve idrar kesesi arasındaki üreter adı verilen organa baskı yaparak, böbrek toplayıcı kanallarına baskı yapabilir. Hidronefroz adı verilen bu durum, böğür ağrıları ile kendini belli eder. Rahim sıklıkla sağa doğru baskı yaptığından daha sık sağ böbrekte görülür.

Gebelikte Meydana Gelen  Psikolojik Değişiklikler

Gebelik bir kadın için hem bedensel hem de psikolojik olarak yaşamı boyunca yaşayacağı en özel süreçlerden biridir. Hem anneye hem de aileye yaşam boyunca pek çok sorumluluklar yükler. İlk haftalarda progesteron hormonu etkisiyle hissedilen depresif duygu durumu, gebelik ve doğumla ilgili kaygılar, bulantı kusmaya bağlı halsizlik, uykuya eğilim, gebelerde psiklojik anlamda değişikliklere neden olur. İlk aylarda yaşanan yoğun olan bu duygu durum bozukluğu ileri haftalarda düzelecektir.

Bedensel ve psikolojik bu değişiklikler hakkında gebeler, doktorları tarafından güzel bir iletişimle bilgilendirildiklerinde her şey yolunda gidecektir.Kilo almayla ilgili kaygılardan kaçının. Emzirme döneminde metabolizmanız artacak ve aldığınız kiloları vereceksiniz.Unutmayın ki yaşamınızın en keyifli sürecini geçiriyorsunuz.

Unutmayın ki yaşamınızın en keyifli sürecini geçiriyorsunuz.Bu güzel süreçte, bebeğinize, kendinize, eşinize, doktorunuza güvenin.Gebeliği içinizde büyüttüğünüz, yavrunuzla birlikte geçirdiğiniz en keyifli süreç olarak düşünün.Doğum ise bebeğinizden bir ayrılış, aynı zamanda büyük bir kavuşma, bütünleşmedir. Gerçek bir tehlike yada tehlike olasılığı olduğunda hissedilen korkuya bu süreçte yer vermeyin.

Kadın Doğum Doktoru 
Güzin Başçı
www.guzinbasci.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here